Duyduğunuz Her Sese Güvenmeyin: Yapay Zekayla ‘Telefon Şakası’ Yaparak Milyonlarca Dolar Çaldılar
64 okunma

Duyduğunuz Her Sese Güvenmeyin: Yapay Zekayla ‘Telefon Şakası’ Yaparak Milyonlarca Dolar Çaldılar

ABONE OL
Ekim 17, 2021 10:35
Duyduğunuz Her Sese Güvenmeyin: Yapay Zekayla ‘Telefon Şakası’ Yaparak Milyonlarca Dolar Çaldılar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnsanlar tarafından verilen misyonların yerine getirmek için insan zihnini taklit eden ve topladıkları bilgiler yönünde kendilerini geliştirebilen sistemler olan yapa akıl, günümüzde bir hayli sistemin ve teknolojinin alt yapısını oluşturuyor. Suni akıl bilim dalları için de ehemmiyetli bir rol oynarken, hemen hemen her mevzuda olduğu gibi bunu da suistimal eden ve makûsa kullananlar mevcut.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde Birleşik Arap Emirlikleri suni akıl aracılığıyla hakikatleştirilen soygun olayı da, suni zekânın nasıl makûs amaçlar için kullanılabildiğini gözler önüne seriyor. Geçtiğimiz yılın başlarında, Birleşik Arap Emirlikleri’de bulunan Centennial Bank’ta çalışan bir müdür, daha evvel konuştuğu ve sesini tanıdığı  bir şahıs tarafından arandı. Arayan şahıs, firmanın bir satın alma yapmak üzere olduğunu ve bankanın 35 milyon dolar meblağında bazı transferlere izin vermesi gerektiğini söyledi. Fakat ne tanıdığı şahıs aramıştı, ne de konuştuğu ses organikti.

Bir Hayli şahsın aynı usulle aldatıldığı düşünülüyor

Banka Soygun

Arayan dolandırıcılar, harekâtları yürütmek için Martin Zelner adında bir avukat yakalamışlardı. Aranan banka müdürü bu avukat tarafından gelen e-postaları görünce ve ne kadar ölçüde paranın zorunlu olduğunu teyit edebilince aksi bir gidişat olduğunu düşünmedi ve para transferlerini yapmaya başladı. Dubai Başsavcılığı soruşturma neticesinde, soyguncuların suni zekâyı kullanarak seslerini değiştirdiğini ve bu biçimde parayı ele geçirdiklerini tespit etti. Avukat Martin Zelner’in soyguna takviye edip etmediği tanımlanamadı. Yetkililer, aralarında banka müdürleri ve finans uzmanlarının bulunduğu 17 bireyin de aynı usulle dolandırılmış olabileceğini düşündüklerini belirtti.

Daha Önceki bir polis memuru şu an siber güvenlik uzmanı olarak çalışan Jake Moore, “Sesli ve görsel derin sahtekarlıklar 21. asır teknolojisinin büyüleyici gelişimini temsil ediyor, ancak aynı zamanda potansiyel olarak mucizevi derecede riskli. Bu gidişat şahsi ve işinizle alakalı bilgiler için büyük bir tehdit oluşturuyor” ifadelerine yer verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.