Dünyanın İlk COVID-19 Hapı İçin Acil Kullanım İzni İstendi
76 okunma

Dünyanın İlk COVID-19 Hapı İçin Acil Kullanım İzni İstendi

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:39
Dünyanın İlk COVID-19 Hapı İçin Acil Kullanım İzni İstendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyanın en büyük ilaç işletmelerinden bir tanesi olarak öğrenilen Merck, koronavirüs salgınıyla çaba için geliştirdiği ilacı Amerika Birleşik Devletleri Besin ve İlaç Dairesi’ne FDA sunduğunu açıkladı. Firma tarafından yapılan açıklamalarda, acil kullanım onayı istenen ilaçla alakalı prosedür bitirilirse, COVID-19’la çabada yeni bir yarıyıl başlamış olacak.

Merck’in geliştirdiği koronavirüs ilacı, oral yolla alınıyor. Rehabilitasyon sürecini iyileştiren ilaç, bugüne kadar yapılan faz çalışmalarında da pozitif neticeler verdi. Öyle ki bu ilaç sayesinde koronavirüsün ayakta atlatılması sağlanıyor, sağlık kurumuna uyuyuşlarda yüzde 50’ye varan düşüşler sağlanıyordu. FDA’nın onay vermesi gidişatında bu ilaç, satın alındığı tüm ülkelerde faal olarak kullanılmaya başlayacak.

Hapların seri yapımına başlandı

Merck COVID-19 ilaç

*Deneysel safhadaki COVID-19 hapları böyle görünüyordu.

Firma CEO’su Robert M. Davis tarafından yapılan açıklamalarda, mucizevi bir süreçten geçildiği ve bu surattan da süratli olunması gerektiği ifade edildi. Faz-3 çalışmalarının derlenmesinden 10 gün sonra harekete geçildiğini ifade eden Davis, FDA’ya müracaatta çabuk etmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Bu arada; çabuk edilen tek husus FDA’ya yapılan müracaat değil. Firma, COVID-19 için geliştirdiği hapın seri yapımına da başlamış vaziyette. Yapılan açıklamalara göre 2021 seneyi sonuna kadar 10 milyon adet hap yapımı asıllaşacak. Firma, 2022 senesinde ise var gücüyle çalışıp üretebildiği maksimum rakama erişmeyi kastediyor. Olur da FDA’dan beklenen onay çıkmaz ise firmanın ürettiği haplar da çöpe gidecek

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.