Dünyanın En Uzun Kadını Unvanının Yeni Sahibi Bir Türk Oldu
74 okunma

Dünyanın En Uzun Kadını Unvanının Yeni Sahibi Bir Türk Oldu

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:23
Dünyanın En Uzun Kadını Unvanının Yeni Sahibi Bir Türk Oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Özellikleri ya da galibiyetleriyle fark yaratanların girmeye hak kazandığı Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na bugün yeni bir birey daha katıldı.
Daha evvel dünyanın en uzun insanı olarak bir Türk’ü tanımlayan kuruluş bu kere de dünyanın en uzun kadınını tanımladı. Dünyanın en uzun insanı gibi dünyanın en uzun kadını da bir Türk oldu.

Türkiye’de yaşayan Rümeysa Gelgi, 2 metre 15.16 santimetrelik boyuyla dünyanın en uzun kadını olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi muvaffak oldu. Ancak bu Rümeysa’nın ismini Guinness Rekorlar Kitabı’na ilk yazdırışı değildi. Genç kadın daha evvel de uzun boyuyla dünya rekoru kırmıştı.

2014 senesinde de rekorlar kitabına girmişti

Guinness Dünya Rekorları

Rümeysa Gelgi, 2014 senesinde Guinness Rekorlar Kitabı’na dünyanın en uzun genci olarak girmişti. Genç kadın iki kere dünya rekoru kırmayı muvaffak olmuş olsa da boyunun uzun olmasının bir hayli dezavantajını yaşıyor. 

Rümeysa’nın boyunun bu kadar uzun olması ender görülen “Weaver” belirtisinden kaynaklanıyor. Weaver belirtiyi, iskelet de dahil olmak üzere süratli ve anormal gelişmeye neden olan bir rahatsızlık. Bu belirti Rümeysa’nın çoğu zaman tekerlekli sandalye kullanmasını lüzumlu kılıyor. Sadece yürüme aparatıyla kısa süreli yürüyüşler yapabiliyor.

Dünya’nın en uzun kadını Rümeysa, caddede yanından geçen insanlar tarafından çoğu zaman kibar ve destekleyici bir tutumla, alakayla karşılandığını ifade etti. Yaşadığı tüm güçlüklere karşın “Her dezavantaj kendin için bir avantaja dönüşebilir, bu surattan kendini olduğun gibi kabul et, potansiyelinin farkında ol ve elinden gelenin en iyisini yap.” dedi.

Boş zamanlarında ailesiyle dışarıda süre geçirmeyi ve yüzmeyi seven Rümeysa, yüzmenin bedenine pozitif tesirlerinden bahsetti. Ailesi, kızlarının Guinness Dünya Rekoru unvanına sahip olmasından dolayı çok mutlu ve onunla iftihar dinliyor.

Dünya’nın en uzun insanı unvanı ise 2011 senesinden bu yana 2 metre 51 cm boyuyla Sultan Kösen tarafından taşınmaya devam ediyor. Ayrıca yaşayan en uzun kadın ve erkek rekorunu kıranların aynı ülkeden olması da Guinness Dünya Rekorları tarihinde ender karşılaşılan bir vaziyet. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.