DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’dan Cumhur İttifakı açıklaması!
11 okunma

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’dan Cumhur İttifakı açıklaması!

ABONE OL
Mart 11, 2023 05:39
DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’dan Cumhur İttifakı açıklaması!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye genel seçimlerinin yapılacağı tarihin belli olmasının akabinde Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal’dan çarpıcı bir açıklama geldi. Haber 7’ye konuşan Aksakal, Cumhur İttifakı’na çağrıda bulundu.

HABER 7 – ÖZEL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye genel seçimlerinin 14 Mayıs Pazar günü yapılacağına yönelik karara imza atmasının ardından yurt genelinde seçim sathına girildi.

AK Parti, MHP ve BBP bileşeninden oluşma Cumhur İttifakı, mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığı üzerinde mutabık kalırken, kamuoyunda ‘altılı masa’ olarak lanse edilen Millet İttifakı, sancılı bir sürecin akabinde Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığında anlaşmaya varmıştı.

Seçimlere iki aydan az bir süre kala ittifaklar, sandıktaki oy oranını artırabilmek için arayışlarını sürdürüyor. Bu noktada Önder Aksakal’ın genel başkanı olduğu Demokratik Sol Parti’nin (DSP) seçimlerde izleyeceği strateji gündeme gelmişti.

Geçtiğimiz günlerde HDP ile altılı masa arasındaki görüşme ihtimalini ‘şantaj’ ifadesiyle yorumlayıp ‘böyle bir ittifakın içerisinde olmayız’ diyen Genel Başkan Aksakal, Haber 7’ye özel açıklamalarda bulundu.

Seçimlere ittifak halinde girmeye yeşil ışık yakan DSP Genel Başkanı, Cumhur İttifakı’na mesaj göndererek ortaklık gerekçelerini Haber 7 ile paylaştı. İşte, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’ın özel açıklamaları:

“HERHANGİ BİR İTTİFAKLA GÖRÜŞMEDİK”

Gün içerisinde Demokratik Sol Parti’nin Başkanlık Kurulu toplantısına katılan Genel Başkan Önder Aksakal, şimdiye dek herhangi bir ittifakla görüşme yapmadıklarını şu sözlerle ifade etti:

“Şu ana kadar herhangi bir ittifakla görüşme yapmadık. Demokratik Sol Parti olarak siyaset gündemine yansıyan konuları takip ediyoruz. Yorumlar yapıyoruz. Altılı masada yaşananları gördük. Bu çerçevede bir konuşma yapmıştık. Demokratik Sol Parti’nin milli hassasiyetleri var… Türkiye’de kendisini milliyetçi, vatansever ve sol parti olarak tanımlamış ve Bülent Ecevit’in bu değerleri üzerine kurgulanmış bir partinin genel başkanıyım ben. Dolayısıyla Türkiye’nin ulusal birliğini, toprak bütünlüğünü, laik, demokratik, sosyal hukuk devleti niteliklerini tartışmaya açabilecek bir siyasetin içerisinde olmayacağımızı söyledim. Bu bizim zaten var olan görüşlerimiz… Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugünkü açıklamalarıyla seçim takvimi bizim için de başlamıştır.”

İTTİFAK İHTİMALİNE YEŞİL IŞIK

Başkanlık Kurulu toplantısında ittifak görüşmelerini gerçekleştirmek için tam yetki aldığını belirten DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, gelen teklifleri değerlendirmeye alacağını aktardı:

“Her parti, son tahlilde kendi milletvekilleriyle seçimlere katılır. Her parti derken, seçimlere katılma yeterliliği olan partilerden bahsediyorum. Ama sistem artık partilerin tek başına seçimlere katılması halinde elde edebilecekleri kazancın çok fazla olmayacağını belirleyerek ittifakların yolunu açtı. Bugün AK Parti ve CHP, ittifak arayışıyla seçimlere hazırlanıyorsa, diğer partilerin de ittifak yapısı içerisinde seçimlere katılma arzusu ve niyeti makuldür. Ama bu hâkim partilerin diğer partileri davet etmesiyle gerçekleşebilecek bir olaydır. Hâkim partiler kim? Bir tarafta AK Parti, diğer tarafta CHP… Bizi davet ederlerse, görüşme isterlerse değerlendirilir. Bugün Başkanlık Kurulu’nda yapmış olduğumuz değerlendirme bu minvaldeydi. Bu tip görüşme talepleri geldiğinde ve ittifak söz konusu olduğunda imzalama noktasında bana tam yetki verildi. Yarın da parti meclisimizde bu konuları tekrar görüşeceğiz ve onlara bilgi vermiş olacağız.”En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.