DSÖ’den Dünyanın İlk COVID-19 Hapı Hakkında Açıklama: Yeni Silah Olabilir
72 okunma

DSÖ’den Dünyanın İlk COVID-19 Hapı Hakkında Açıklama: Yeni Silah Olabilir

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:26
DSÖ’den Dünyanın İlk COVID-19 Hapı Hakkında Açıklama: Yeni Silah Olabilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız bir içeriğimizde, ilaç firmayı Merck’in COVID-19 için özel bir ilaç geliştirdiğini ve bu ilacın acil kullanım onayı için Amerika Birleşik Devletleri Besin ve İlaç Dairesi’ne FDA sunulduğundan bahsetmiştik. Merck’in FDA’dan gelecek neticeleri dahi beklemeden seri yapıma geçtiği ilaç için açıklama yapan Dünya Sağlık Teşkilatı DSÖ, bunun ehemmiyetli bir büyüme olduğunu ve virüse karşı yeni bir silah olabileceğini söyledi.

Mevzuyla alakalı açıklamalar, DSÖ Lafçısı Christian Lindmeier tarafından yapıldı. “Bu netlikle garip bir büyüme. İlaçla alakalı tüm bilgileri görmek isteriz. Şayet doğru çıkarsa, COVID-19 pandemisiyle savaşta yeni bir silah olur.” ifadelerini kullanan Lindmeier, COVID-19 hapı için tüm dünyaya umut vermiş oldu. 

İlaca yeşil, dayanak aşı dozuna kırmızı ışık

COVID-19

Gündeme ait değerlendirmelerde bulunan DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ise dikkat toplayan bir açıklamada bulundu. Pek çok ülkenin üçüncü dayanak doz uygulamasına şiddetle karşı çıkan Ghebreyesus, zengin devletlerin aldığı bu kararı haksız bularak, dayanak doz uygulamalarının durdurulması gerektiğini belirtti. Ghebreyesus, “Dayanak dozlara başlamak gerçekten küresel bir topluluk olarak yapabileceğimiz en makûs şey. Bu aynı zamanda adaletli değil.” dedi.

Tedros Adhanom Ghebreyesus’un bu biçimde konuşmasının sebebi, aşının tüm ülkelerde denk biçimde bulunamıyor oluşu. Bu bağlamda, Avrupa, Amerika, Asya ve Okyanusya’daki ülkelerin popülasyonlarının en az yüzde 50’sine 1 doz aşı uygulandığını ifade eden Ghebreyesus, bu oranın Afrika ülkelerinde ise yüzde 7’de kaldığını belirtti. Bu açıklamaları dinleyince, insan ister istemez “Neden finansman sağlamıyorsunuz?” sualini soruyor. Dünya Sağlık Teşkilatı, pekala bu finansmanı sağlayabilir. Öyle ki teşkilat, 2018-2019 yarıyılında, başka bir deyişle pandemiden evvel, 5 milyar 623 milyon 603 bin dolarlık bütçeye sahipti…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.