Dilara’nın katili eski nişanlısına ceza yağdı
17 okunma

Dilara’nın katili eski nişanlısına ceza yağdı

ABONE OL
Mayıs 27, 2023 08:46
Dilara’nın katili eski nişanlısına ceza yağdı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Tuzla’da, 10 Ocak 2022 tarihinde eski nişanlısı avukat Dilara Yıldız’ı (28), bir restoranda silahla vurarak öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan Oktay Dönmez’in 6 kabahatten toplamda ağırlaştırılmış müebbet ve 36 yıl 3 aya kadar mahpus cezası istemiyle yargılandığı davada karar çıktı.

Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Oktay Dönmez cezaevinden getirilirken, Dilara Yıldız’ın ailesi, taraf avukatları ile Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’nın avukatı da hazır bulundu. Öte yandan duruşmaya İstanbul Barosu ve Kırklareli Barosu avukatları da katıldı.

Duruşmada, davaya katılma talebinde bulunan baroların katılma talepleri reddedildi. Dilara Yıldız’ın annesi kelam alarak, “Çocuğumla hiçbir gönül bağı yoktu. Benim çocuğumu yok etti. Ömür uzunluğu ceza almasını istiyorum” dedi.

Dilara Yıldız’ın ailesinin avukatı Özgür Deniz Adalı, “Yargılama konusunda mevzu edinen Dilara Yıldız değil artık. 40-45 milyon bayan burada Dilara Yıldız’ın şahsında mağdurdur, maktuldür, burada şikayetçidir” sözlerini kullandı.

‘KADINLAR ARTIK ÖLDÜRÜLEBİLİR KONUMDADIR’

İstanbul Barosu Bayan Hakları Merkezi Sözcüsü ve Dilara Yıldız’ın ailesinin avukatlarından Birsen Baş Topaloğlu ise, sanığın canavarca hisle öldürme fiilini işlediğinin kanıtlandığının belirterek, “Bu bir bayan cinayetidir. Bayanlar artık Türkiye’de öldürülebilir pozisyondadır. Sizin avukat, hakim, savcı olmanız öldürülmekten kurtulmanıza neden olmamaktadır. Mağdure kendini kurtaramamıştır avukat olarak. Neredeyse kendisini mağdur duruma sokuyor. Asla pişmanlığı yok” dedi.

Duruşmada kelam verilen sanık Oktay Dönmez, “Ben yüzde yüz meczubum demiyorum. Benim ruhsal rahatsızlıklarım var. Ailemle tanıştırdım, bir yola çıktık. Olay günü de restorana gittik, öldürecek adam konutta öldürürdü, biz el ele yemek yemeğe gittik” dedi. Son kelamı sorulan sanık Oktay Dönmez, “Söyleyecek bir şeyim yok” dedi.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET VE 20 YIL HAPİS

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Oktay Dönmez hakkında, “tasarlayarak taammüden öldürme”, “nitelikli yağma”, “cebir ve tehditle kişiyi hürriyetinden mahrum kılma”, “gece vakti cebir ve tehditle konut dokunulmazlığını ihlal”, “silahla tehdit”, “ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma, taşıma yahut bulundurma” cürümlerinden ağırlaştırılmış müebbet ve toplamda 20 yıl mahpus cezası ile 900 TL isimli para cezasına hükmetti.

BARONUN KATILMA TALEBİ REDDEDİLDİ

İstanbul Barosu İdare Konseyi Üyesi Avukat Bahar Ünlüer Öztürk, duruşmaya katılma taleplerinin reddedildiğini ve bu taraftan istinaf müracaatında bulunacaklarını belirterek, şunları söyledi:

“Öncelikle bu bir bayan cinayeti davası. Bayan cinayeti davası demek mağdurun ‘nasılsa artık konuşamıyor’ diye daima karalanmaya çalışıldığı, küçük düşürmeye çalışıldığı davalar demek. Hangi bayan cinayeti belgesine baksak sanığın bu savunmaya girdiğini görüyoruz. Neyse ki heyet bu savunmalara prestij etmemiştir. Barolar olarak insan haklarını, bayan haklarını savunmakla vazifeli kurumlarız. Olayda ise hukuken ne biçimde korunacağını bilen, kurumlarına güvenen Av. Dilara Yıldız, 6284 sayılı bayana yönelik önlem kararına karşın herkesin gözü önünde katledildi”

OLAYIN GEÇMİŞİ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Oktay Dönmez’in “canavarca hisle tasarlayarak taammüden öldürme”, “silahla yağmaya teşebbüs”, “konut dokunulmazlığını ihlal etme”, “kişiyi hürriyetinden mahrum kılma”, “ruhsatsız silah bulundurma” ve “silahla tehdit” cürümlerinden ağırlaştırılmış müebbet ve 36 yıl 3 aya kadar mahpus ile cezalandırılması talep edildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.