DHKP/C’nin kaos planı deşifre oldu: Devlet görevlilerine yönelik terör planı engellendi
119 okunma

DHKP/C’nin kaos planı deşifre oldu: Devlet görevlilerine yönelik terör planı engellendi

ABONE OL
Ekim 16, 2021 10:21
DHKP/C’nin kaos planı deşifre oldu: Devlet görevlilerine yönelik terör planı engellendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İki yıl evvel terör örgütü ‘DHKP/C’nin Türkiye’deki beyni’ olarak bilinen, zırhlı kapıları ve çelik plakalarla güçlendirilmiş kalın duvarları olan bir binaya tertip edilen operasyonda, teşkilatın dijital arşivi ve teşkilatsel faaliyetlerine ilişkin eylem tasarıları, tehlikesizk güçlerince ele geçirilmiş, ana arşiv çökertilmişti.

O tarihlerde arkası arda tertip edilen onlarca operasyonun son halkasında, geçtiğimiz günlerde nezaretine alınan ve sorguda çözülen bir hücre üyesinin verdiği balaka ve belgelerden yola çıkan tehlikesizk güçleri, DHKP/C’nin yeni eylem şemasına ve kirli tasarısına erişti. Söz konusu teşkilat üyesinin polise yaptığı itirafların gerçeği yansıtıp yansıtmadığı titizlikle incelendi.

Elde edilen teşkilatsel dokümanlar ile DHKP/C’li itirafçının aktardığı balaka ve belgeler birbiriyle örtüşünce teşkilat şemasındaki isimler tek tek tespit edildi. DHKP/C ve ona yakın dernek ve grupların her hareketi mercek altına alındı. Ardından eylem hücrelerini çökertmek için dün düğmeye basıldı. Sabah erken saatlerde İstanbul Şehir Jandarma Komutanlığı ile İstanbul Terörle Çaba TEM ekiplerince İstanbul, Ankara, İzmir ve Çanakkale başta olmak üzere 16 şehirde başlatılan operasyonda çok sayıda adrese baskın yapıldı.

Operasyonlarda haklarında yakalama kararı bulunan 126 kuşkuludan 79’u yakalanarak nezaretine alındı. Nezaretine alınanlar arasında, evvelki operasyonlarda DHKP-C’nin “karargah” olarak kullandığı İdil Kültür Merkezi’ne tertip edilen baskında yakalanan R.A., Suriye’de silah ve bomba eğitimi aldıktan sonra Türkiye’ye dönerek teşkilatın sözde ‘Hatay şehir sorumluluğunu’ yürüttüğü iddia edilen S.Ö., yine aynı teşkilata mensup olduğu gerekçesiyle geçmişte Doğu Karadeniz bölgesinde yakalanıp tutuklanan H.B.Y., teşkilat talimatıyla açlık grevi eyleminde bulunan S.Ç.’nin yanı sıra geçmiş soruşturmalarda ‘canlı bomba’ iddiasıyla nezaretine alınıp tutuklanan ve sonrasında tahliye edilen D.K. gibi isimler de yer alıyor. Polis ve jandarma, baskın yapılan adreslerde bulunamayan kaçak kuşkuluların yakalanması için çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

İstanbul merkezli yapılan operasyonlarda nezaretine alınan kuşkuluların sorgusu Terörle Çaba Şubesi ve Şehir Jandarma Komutanlığı’nda sürerken, soruşturmanın perde arkasında çarpıcı detaylara erişildi. Eylem direktifinin teşkilatın yurt dışında bulunan sözde ‘Merkez Komitesi’nden geldiği sanılırken, DHKP/C’nin kaos tasarısının çökertildiği operasyonlarda, devlet görevlilerine ve siyasilere yönelik korkunç tasarının saklı kodları da deşifre edildi.

İddiaya göre teşkilatın, ülke genelinde DHKP/C davalarına bakan kimi ağır ceza hakimi ile TBMM’de grubu bulunan çdenkli siyasi parti mensuplarından kilit isimlerin yanı sıra, polis mensuplarını silahla rehin alıp kaçırmayı, bu yöntemle sansasyonel eylem gerçekleştirmeyi hedefledikleri, ancak bu tasarının henüz hazırlık aşamasında olduğu belirlendi.

Söz konusu saldırıları ilerleyen süreçte devreye sokarak halk arasında gerilim ve kaos çıkarıp, toplumsal karışıklığı kastettiği ileri sürülen teşkilatın, tasarlanan olası eylem için uygun zaman kolladığı tespit edildi.

Eylemlerde kullanılmak üzere çok sayıda tabanca, uzun namlulu silah ve cephane temin edildiği istihbaratını da alan tehlikesizk birimlerinin, operasyonda henüz bulunamayan var olduğu düşünülen ‘kayıp’ silahların izini sürdüğü kaydedildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma çerçevesinde dün sabah saatlerinde harekete geçen İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Terörle Çaba Şubesi ile İstanbul Şehir Jandarma Komutanlığı ekipleri, 126 kuşkulunun yakalanması amacıyla Türkiye genelinde 16 şehirde geniş çaplı operasyon başlatmıştı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.