DOLAR

18,8087

0.01%
EURO

20,4700

0.17%
ALTIN(gr)

1.166,20

0,13%
BİST 100

5134.93

0,13%
Devletten aldığı destek ile merdiven altından çıkıp fabrikalaştı, yerli üretime başladı
240 okunma

Devletten aldığı destek ile merdiven altından çıkıp fabrikalaştı, yerli üretime başladı

ABONE OL
Ekim 25, 2021 08:08
Devletten aldığı destek ile merdiven altından çıkıp fabrikalaştı, yerli üretime başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Elazığ merkezde minik bir dükkanda toner kartuş imalatı yapan 3 çocuk babası Aytaç Tekin 40, Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığından aldığı 175 bin liralık hibe dayanağıyla Organize Sanayi Bölgesinde toner imalat merkezi kurdu. Fabrikada imale başlayan Tekin, 12 bireye de istihdam sağladı. Etraf ve Şehircilik Bakanlığının istemiş olduğu standartlara uygun biçimde yerli toner imali yapan Tekin, aynı zamanda çöpe atılacak tonerleri topluyor.

Bir Araya Gelen atık tonerler burada yine operasyonlarda geçirilerek kullanıma geri kazandırılıyor. Tekin bu biçimde hem tabiata hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Yurt dışından 3 bin 200 liraya ithal edilen bir toner, Tekin’in imal merkezinde yerli olarak 690 liraya kullanıcıların hizmetine sunuluyor.

Şehir merkezinde merdiven altı bir noktada toner kartuş imalatı ile uğraşırken Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığına proje sunduklarını belirten Aytaç Tekin, “Bu alanda imalat yapabileceğimiz mevzusunda projemizin olduğunu söyledik. Onların dayanağıyla imalatımız gelişti ve şu anda Elazığ Organize Sanayi Bölgesinde bin 800 metrekarelik bir kapalı alanda toner kartuş imalatı yapıyoruz. Devlet Malzeme Bürosunun yerli üretici pozisyonundayız.

Bu alanda ülkemizde çalışan fazla şirket olmadığı için genelde dışa bağımlıyız. Genelde deniz fazla ülkelerden ithal edilen ürünler biz bunların yerine yerli olarak ikame etmeye çalıştığımız yerli ürünlerle bu farkı kapatmaya çalışıyoruz. Yerli koşullarda imalat yapıyoruz. Tüm yazıcı, fotokopi makinaları için toner ve kartuş imalatı yapıyoruz. Aynı zamanda işletmemiz Türkiye’de ilk olarak ürettiği ürünleri tekerrür geri kazanabiliyor” dedi.

“Hem ülke ekonomisine hem de tabiata katkı sağlıyoruz”

Tabiata ve etrafa hürmetli bir biçimde imalat yapmaya çalıştıklarını dile getiren Tekin, “Ülkemizde toner ve kartuş atıkları riskli atık sınıfında olduğu için bunların çöpe karışmaması gerekiyor. İşletmemiz Etraf ve Şehircilik Bakanlığının istemiş olduğu standartlarda ve yeterlikteki bir işletmedir.

Yeterli bir biçimde toner kartuş atıklarını toplayarak Elazığ’daki kuruluşumuzda bunları tekerrür tabiata karışmadan ve ülke ekonomisine katkı kazandıracak biçimde yine kazanıyoruz. Bunları tekerrür harekâtlara ve burada bazı formülasyonladan geçirdikten sonra tekerrür kullanıcıların hizmetine sunuyoruz. Bu da hem ülke ekonomisine hem de tabiata katkı sağlıyor.

Kullanıcılar, kendi yazıcılarına bir toner kartuş aldıktan sonra bunların muhakkak bir ömrü var. Muhakkak bir çıktı rakamından sonra bunların ömrü bitiyor ve bunlar konutsal atıklarla birlikte çöpe karışıyor. Bizim projemiz bu atıklarla birlikte çöpe karışmaması noktasında. Bu kartuş atıklarını tekerrüre kuruluşumuza getirerek yine değerlendiriyoruz ve kullanıma hazırlıyoruz.

Burada aşınan parçalar değiştiriliyor, bakım onarımı yapılacak parçaları tekerrür bakımları yapılıyor. Üzerlerindeki elektronik kartlar yine programlanıyor. Test edildikten sonra kullanıcıların tekerrür hizmetine sunuluyor. Bu vesileyle hem ülke ekonomisine hem de tabiata kazanım sağladığımızı düşünüyoruz” diye konuştu.

“Devletin ve Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığının takviyesini arkamızda hissettik”

Şu anda yan sanayi ürün ürettiklerini aktaran Tekin, “Türkiye koşullarında aynı ürünü yurt dışından getirmeye kalktığımız zaman 3 bin 200 liraya mülk olan bir ürünü biz burada 690 liraya takribî dörtte biri maliyetine kullanıcıların hizmetine sunabiliyoruz. Malum ülkemizde ve dünya genelinde yaşanan ekonomik bir çoğalış var. Bu anlamda biz yeniden çözümün yerli yapımda olacağı kanısındayız.

Ürünlerin yerlilik oranını ne kadar artırabilirsek o kadar dövizin ülkemizde kalacağını ve yurt dışına paramızın gitmeyeceğini düşünüyoruz. Tam çalışmalarımızı da bu anlamda tasarlıyoruz. Allahın İzniyle daha iyi yapımlar daha iyi imalatlar yapacağız diye düşünüyorum. Biz bu şirketimize Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığından 175 bin liralık hibe alarak başladık. Şu anda yeniden Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığının özellikle ilgilendiği toner ve kartuşların geri kazanımı ve karbon salınımları ve tabiata olan tesirini eksiltmek üzere yeni projeler geliştiriyoruz. Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığından aldığımız destekle şirketimizi kurduk ve daha da geliştirmeye devam ediyoruz.

Bu her anlamda devletin ve Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığının takviyesini arkamızda hissettik. Şu anda kadromuz 12 birey ağırbaşlı bir kadroyla devam ediyoruz. Elimizdeki işleri şu anda siparişleri yetiştirmeye çalışıyoruz. Bazen ek mesai yapmamız gerekiyor. Kadromuz geliştikçe bizim de iş hacmimiz ve operasyon hacmimiz gelişiyor.

Bu anlamda da çalışmalarımız devam ediyor. İşletmemiz tüm Türkiye’ye hizmet veriyor Elazığ’da. Türkiye’deki bir hayli müesseselerle çalışıyoruz. Devlet Malzeme Büroyu üzerinden bir hayli müesseseye hizmet veriyoruz. Aynı zaman da işletmemiz yeni ürün üretirken, bitmiş ürünlerin atıklarını da kuruluşumuza getirerek Elazığ’daki kuruluşumuzda biz bunları tekerrür yine kullanıma hazır hale getirebiliyoruz.

Bunun çift yünlü olması hem yenisini satıyor olmamız hem de sattığımız ürünü tekerrür geri kazanıyor olmamız bizim için büyük bir avantaj. Ülkemiz ismine de çok büyük bir avantaj sağlıyor. Ekonomik olarak paramız yurt dışına kaynağımız akmıyor. Bazı işleri Türkiye içinde çözdüğümüz için ayriyeten çok mutluyuz ve paramız ülkemizde kalıyor” biçiminde konuştu.

Kamil Can Kılıç

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.