Davutoğlu’ndan ‘Kürt sorunu’ çıkışı
87 okunma

Davutoğlu’ndan ‘Kürt sorunu’ çıkışı

ABONE OL
Ekim 17, 2021 11:49
Davutoğlu’ndan ‘Kürt sorunu’ çıkışı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, Van’daki programının üçüncü gününde, kent merkezindeki bir otelde düzenlenen ‘Van’da Demokratik geleceğin inşası Kürt sorunu’ buluşmasına katıldı.

Bölgedeki sivil toplum kuruluşuSivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, akademisyen, gazeteci- yazarın katıldığı medyaya sarih kısımdaki buluşmada konuşan Davutoğlu, partisinin temel programında insan hak ve serbestliklerin yer aldığını söyledi.

Bölgedeki bir hayli şehir ve ilçeyi dolaşarak vatandaşların mesele ve arzlarını dinlediğini anlatan Davutoğlu şöyle konuştu:

“Van’ın 6 ilçesini gezdim. Bizim seçenek paradigmamız insan hak ve serbestliklere dayalı içerici ve serbestlikçi bir demokrasiyi inşa etmek. Onun için ‘Demokratik geleceğimizin inşası’ buluşmaları yapıyoruz. Bugün iktidarın yaptığı gibi çöken paradigmalara geri mi döneceğiz, yoksa yeni bir geleceği mi inşa edeceğiz?

Evet  AK Parti’den parçalarken ehemmiyetli anlaşmazlık noktalarımızdan biri de hürlükler ve yolsuzluklar alanındaki değişik yaklaşımlarımızdı. Ben KCK üzerinden seçilmiş belediye başkanlarını rejisörün doğru olmadığını ve buna izin verilmemesi gerektiğine o zaman da söylüyordum. Zira bu demokrasiyi yok eder.

Bir belediye başkanını seçeceksiniz ama yanında Kandil’den atanan birisi onu idareyecek. Buna karşı olmak seçilmiş belediye başkanlarını meşru bir süreç bitirilmeden misyondan alınıp, yerine kayyum soymak da doğru değildir. Ona da karşı çıktım. Benim demokrasi kavrayışımda bu ikisinin de yeri olmaz.”

ANKARA’DA OTURARAK ‘KÜRT MESELEYİ BİTMİŞTİR’ DEMEK YANLIŞ

Kürt meselesini, kendi parti programında sarih ve net bir biçimde ifade ettiklerini söyleyen Davutoğlu şöyle devam etti:

“Ankara’da Kürt meseleyi bitmiştir demek, Ankara’da oturup hayat pahalılığı yoktur, herkes mutlu demek’ diyen birisinin kavrayışı ne kadar doğru. Ankara’da oturup bölgeye gelmeden meselelerini bittiğini iddia etmek olası değil. Bu mesele geniş ulus kitleleri ‘benim meselem çözüldü’ dediği andan itibaren  biter. Dikte edilerek bu mesele çözülemez. Biz, üç ebatlı olarak Kürt sorununa bakıyoruz.

Ben son Diyarbakır ziyaretimde söylediğimde Sayın Bahçeli bana çok ağır laflarla saldırdı. En büyük Kürt şehri İstanbul demem üzerine, Sayın Bahçeli sert laflarla saldırdı. Evet şu an popülasyon bağlamında Kürtlerin en yoğun yaşadığı şehir İstanbul’dur.

Diyarbakır’da değil, Erbil’de değil, Van da değil. Türkiye’deki Kürt sorunu Irak’tan değişiktir. Irak’ı yakından öğreniyorum. Bağdat’ta çok az Kürt vardır. Ama Türkiye’nin her yerinde Kürtler vardır.” DHA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.