COVID 19 Pandemisinin Ne Zaman Biteceği Sorusuna ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Direktöründen Yanıt Geldi
74 okunma

COVID 19 Pandemisinin Ne Zaman Biteceği Sorusuna ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Direktöründen Yanıt Geldi

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:48
COVID 19 Pandemisinin Ne Zaman Biteceği Sorusuna ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Direktöründen Yanıt Geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya tarihinde cemiyetlerin yaşadığı savaşlar, trajediler, salgınlar gibi makûs hadiselerde her zaman fertlerin ve haliyle kitlelerin tutumları, seçimleri büyük bir rol oynadı. Elbette bunlardan kurtulma noktasında da insanların tutumları ve seçimleri ehemmiyetli bir etmen haline geliyor. 2019 senesinde ortaya çıkan ve o tarihten beridir çaba ettiğimiz COVID-19 pandemisi de, insan tutumlarının son derece ehemmiyetli olduğu ve tarihin akışı içerisinde esrarengiz bir yarıyıl olarak kayıtlara geçiyor.

Milyonlarca can kaybına ve bir hayli zarara yol açan COVID-19 pandemisinin tesirleri, aşı mevzusunda duyarlılıkların çoğalmaya başlamasıyla beraber eksilmeye başladı. Fakat bir yanda insanlar arasındaki polarizasyon ve tartışmalar da devam ediyor. Değişik görüşler ve düşünceler her zaman ehemmiyetlidir ama bu değişiklikler insan tavrının ve seçimlerinin her zaman çok ehemmiyetli olduğu şuurundan koparak ortaya çıktığında makûs vakaları bertaraf etmeyi de geciktirebiliyor. Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Hakimiyet ve Temkine Merkezi CDC Direktörü Dr. Rochelle Walensky’nin yaptığı açıklama da bunu belirtiyor.

“Ortak düşmanımız olan virüsle değil, birbirimizle savaşıyoruz”

Rochelle Walensky

CDC Direktörü Dr. Rochelle Walensky, sağlık gazeteciliği programı olan Health Coverage Fellowship tarafından tertip edilen bir seansta gazetecilere verdiği beyanatta, bilime sahip olunduğunu ve bunun neticesinde aşıların da bulunduğunu fakat insan tavrının varsayım edilemediğini belirtti. Bu varsayım edilemeyişin bir risk oluşturduğunu söyleyen Walensky, pandemi yarıyılında insan tavrının iyi bir tavır sergilemediğini ve pandeminin sonlanmasının insan tutumlarına bağlı olduğunu ifade etti.

Walensky, virüsün ablavut olmadığını ve az koruma olan cemiyetlere erişeceğini söyleyerek, hakikat meselemizin kendimizi gözetmek için insanlık ve topluluk olarak ne kadar iyi bir biçimde toplandığımız olduğunu ifade etti ve ehemmiyetli bir noktaya değindi; “Ortak düşmanımız olan virüsle değil, birbirimizle savaşıyoruz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.