Çocukluk arkadaşı tarafından 17 yerinden bıçaklanarak öldürüldü, ailesi karara tepki gösterdi
100 okunma

Çocukluk arkadaşı tarafından 17 yerinden bıçaklanarak öldürüldü, ailesi karara tepki gösterdi

ABONE OL
Ekim 16, 2021 07:30
Çocukluk arkadaşı tarafından 17 yerinden bıçaklanarak öldürüldü, ailesi karara tepki gösterdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hadise, geçen sene Haziran ayında Gürsu ilçesinde alana geldi. Ahmet Babur 25, bir yarıyıl kontratlı er olan, ancak sağlık problemleri nedeniyle misyonunu vazgeçen çocukluk dostu Emrah Arslanoğlu’nun 24 zemin kattaki evine sarih pencereden girdi.

Babur, yanında getirdiği bıçakla yatağında yatan Emrah Arslanoğlu’nu 13 yerinden bıçakladı. Kıyafetleri kanlı olarak konuttan çıkan Ahmet Babur’u gören komşuları vaziyeti polise bildirdi. Adrese gelen polis ve sağlık takımları, Emrah Arslanoğlu’nun cesediyle karşılaştı.

Emrah Arslanoğlu

Cinayet masası dedektifleri, parmağında bıçak yarası bulunan kuşkulu Babur’u nezaretine aldı. Ahmet Babur, çıkarıldığı duruşmaca hapsedildi. Bursa 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakkında ‘isteyerek adam öldürmek’ kabahatinden ağırlaştırılmış ömür boyu mapus cezası arzıyla dava açılan Ahmet Babur, son defa egemen önüne çıktı. Mahkemeye tutuklu maznun SEGBİS üzerinden katıldı. Emrah Arslanoğlu’nun yakınları ile taraf avukatları da salonda hazır bulundu.

Babur, korunmasında, konuta girdiğinde Arslanoğlu’nun yatmadığını, kendisini beklediğini iddia etti. Maznun avukatı ise müvekkilinin kabahati işlerken us sıhhatinin yerinde olmadığını ileri sürerek, Adlî Tıp Müesseseyi’na sevkini arz etti. Müşteki vekili ise maznunun daha evvel verdiği beyanlarında, maktulün uykuda olduğunu ifade ettiğini, beyanların otopsi raporunu dayanaklar mahiyette olduğunu belirterek, maznunun us sıhhatine müteveccih rapor arzının reddini ve cezalandırılmasını istedi.

Duruşma kurulu, Ahmet Babur’u ‘beden veya ruh bakımından kendisini korunamayacak durumda bulunan şahsa karşı isteyerek öldürme’ kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet mapus cezasına çarptırdı. Kurul daha sonra Babur’un cezasını takdiri indirim iyi hâl indirimiyle müebbet mapus cezasına çevirdi.

MAKTULÜN AİLESİ İYİ HAL İNDİRİMİNE TEPKİLİ

Maktulün ailesi, maznunun cezasının iyi hâl indirimiyle rahatlatılmasına tepki gösterdi. Eniştesi Turgay Avcı, “Dominantın cezayı ağırlaştırılmış müebbetten basmakalıp müebbede düşürmesi bizi üzdü. Dominantın takdir indirimi uygulamasına karşı üst duruşmaya itirazımızı yaptık. Savcılık ağırlaştırılmış müebbet isterken, egemen müebbet mapusa çevirdi. Planlayarak ve canice adam öldürme ve ev dokunulmazlığı ihlâli olduğu hâlde, dominantın kendi takdiriyle kararı indirmesini kınıyoruz. Adaletin yerini bulmasını ümit ediyoruz’’ dedi.

Abla Nazan Avcı ise şunları söyledi:

“Kardeşim yatarken canice öldürüldü. Maznunun dosyada bulunan planlama ve tasarılamaya ait sarih ifadeleri ortada. Kamera kayıtları, şahit beyanları gibi kesin ispatlar var. Duruşma, maznunun planlayarak öldürme fiilini işlemediğine, ancak maktulün yatar gidişatta iken öldürüldüğüne, başka bir deyişle beden ve ruh bakımından kendisini korunamayacak şahsa karşı işlendiğine hükmetti.

Ağırlaştırılmış müebbet cezası verdi. Ancak daha sonra cezayı müebbet mapusa çevirdi. Bu karar adalet ve vicdan kavrayışına gölge düşürmüştür. Verilen karar adalete olan güveni yaralamıştır.

İnsan yaşamı bu kadar ucuz olamaz. Duruşma kurulu nasıl olur da, maznunun bunu tasarılamadan ve planlamadan yapabileceğine kanı getirir, hali hazırda kavramış değiliz. Buradan Adalet Bakanlığına sesleniyoruz. Takdiri indirim i ne gayeyle verildi kavramıyoruz. Davamızın takipçisi olacağız. Adalet yerini bulsun.”

Ağabey Mustafa Arslan ise “Cezanın ağırlaştırılmış müebbetten basmakalıp müebbede çevrilmesini ayıplıyoruz. Tam ispatlar ve adlî tıp raporları bizim lehimize. Ancak bu zat kesintisiz duruşmayı aldatıyor. Avukatımızla beraber üst duruşmaya itirazımızı yaptık” dedi. İHA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.