Çivi ve bakır telle sanatsal eserler ortaya çıkarıyor
11 okunma

Çivi ve bakır telle sanatsal eserler ortaya çıkarıyor

ABONE OL
Mayıs 26, 2023 10:38
Çivi ve bakır telle sanatsal eserler ortaya çıkarıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

16 yıldır memur olarak vazife yapan 40 yaşındaki Abdulhamit Bayrak’ın filografi sanatına ilgisi, 1998’de bir tabloyu görmesiyle başladı.

İçinde bulunduğu şartlar nedeniyle bu sanata yönelemeyen Bayrak, 2018’de filografi kursunda 6 ay eğitim alıp bu sanatı icra etme imkanına kavuştu.

Filografiye hobi olarak başlayan Bayrak’ın her evresini sabır ve zahmetle yaptığı tabloları yurt dışından da alıcı buluyor.

Bayrak, kumaş yahut deriyle kapladıkları tahtanın üzerine çaktığı çivilere tel yahut ip gererek farklı haller ortaya çıkarmaya çalıştığını söyledi.

Filografide 45 teknik olduğunu belirten Bayrak, “Zor bir sanat. Öğrenmek için uğraşmak gerekiyor. Sabırlı olmak, emek harcamak gerekiyor. Bir tablonun oluşması tablonun durumuna bağlı. Niğde’de şu anda bu işi 5 kişi yapıyor. Birçok kişi de sipariş üzerine çalışıyor. Ben de sipariş üzerine çalışıyorum lakin kendi istediğim çalışmaları da yapıyorum” sözünü kullandı.

Bayrak, bu sanata hobi olarak başladığını, sonradan tutkuya dönüştüğünü anlatarak filografinin kendisini dinlendirdiğini anlattı.

Tabloyu yaparken gerilim attığını ve boş vaktini değerlendirdiğini lisana getiren Bayrak şunları kaydetti:

“Farklı haller çıkarmaya çalışıyorum. Milletlerarası stantlara katılıyorum. Şu ana kadar yaklaşık 15 standa katıldım. Bu sanatla aşikâr bir biçimin olduğu her şey yapılabilir. Şu ana kadar 400’ü geçmiştir yaptığım tablo. 10 gün uğraştığım tablo da var, 3 ay uğraştığım tablo da var. Bir tabloya 5 bin 100 çivi çaktım, 2 bin metreye yakın tel vardı. Kelimeişehadet tablosu 3 ay vaktimi almıştı.”

“YURT DIŞINDAN DA İLGİ VAR”

Yurt dışında stant açmak istediğini lisana getiren Bayrak, “En azından kendimizi orada tanıtmak isterim. Bu sanatı emek vermek isteyen ve sabırlı olan bireylere tavsiye ederim. Konya’da düzenlenen el sanatları şöleninde 4 tablom yurt dışına gitti. Yurt dışından da ziyadesiyle ilgi var. Kendime ilişkin 4-5 tabloyu Almanya, İngiltere’ye gönderdim. Fransa’ya birkaç tablom gitti.” diye konuştu. (AA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.