Ciddi COVID-19 Vakalarında Ölüm Oranını Önemli Ölçüde Azaltan ‘Antikor Kokteyli’ Geliştirildi
69 okunma

Ciddi COVID-19 Vakalarında Ölüm Oranını Önemli Ölçüde Azaltan ‘Antikor Kokteyli’ Geliştirildi

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:37
Ciddi COVID-19 Vakalarında Ölüm Oranını Önemli Ölçüde Azaltan ‘Antikor Kokteyli’ Geliştirildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2 yıldır tüm dünyayı tesiri altına alan COVID-19 ile çaba sürat kesmeden son hız devam ediyor. Geçtiğimiz her gün, COVID-19’a karşı yeni bir rehabilitasyon ve ilaç geliştiriliyor. İsmini en çok dinlediğimiz Pfizer-BioNTechSinovacSputnik V ve Moderna’nın aşı rehabilitasyonlarına ek olarak şimdi de AstraZeneca, COVID-19 virüsüne karşı bir antikor kokteyli geliştirdi. 

Geç safhadaki muayenehane deneylerden istenilen galibiyeti elde eden AZD7442 adlı ilacın, yedi gün ya da daha az vakittir semptomları olan ancak sağlık kurumuna kaldırılmayan hastalarda ciddi izleyen COVID-19 ve buna bağlı vefat tehlikesini yüzde 50 oranında eksilttiği kaydolundu. 

AZD7442, COVID-19 ile gayrette ehemmiyetli bir rol oynayabilir

AstraZeneca COVID-19 tedavisi

İngiliz ilaç işletmesinin enjeksiyon yoluyla uygulanan bu yeni rehabilitasyonu; pek çok testin ardından hem COVID-19 rehabilitasyonunda kullanılmak hem de hastalığa karşı temkin almak ismine zaferli neticeler sergileyerek cinsinin ilk misali olarak kayda geçti. AstraZeneca, iki antikordan oluşan bir kokteyl olan ilacın, aşılarla dahi yeterli bağışıklığa sahip olamayan veya değişik nedenlere bağlı olarak bağışıklığı baskılanmış bireyleri desteklemek emeliyle geliştirildiğini belirtti. İlacın faaliyet zamanının ise uzun süreli olması bekleniyor. 

İşletmede baş analist olarak misyon yapan Hugh Montgomery, ilacın test neticelerine dair olarak “Bu pozitif neticeler, uygun bir intramüsküler AZD7442 dozunun bu devirici salgınla gayrette ehemmiyetli bir rol oynayabileceğini gösteriyor” biçiminde konuştu. 

İlacın dışında bir de dünya genelinde yaygın bir biçimde kullanılan bir COVID-19 aşısı bulunan AstraZeneca, geçtiğimiz hafta Amerika Birleşik Devletleri tertip edicilerinden AZD7442’nin önleyici bir rehabilitasyon olarak kullanılması ismine izin arzında bulunmuştu. 

İlacın test çalışmalarına 900’den fazla gönüllü erişkin katıldı

COVID-19 tedavisi

Dünya çapında 13 ülkede test edilen kokteylin test çalışmalarına; yarısının AstraZeneca, öbür yarısının ise plasebo aldığı 900’den fazla gönüllü erişkin katıldı.  

AZD7442; enfeksiyon olması halinde virüsü bedende tutarak aylarca oyalamaya özel olarak planlanmış laboratuvar üretimi antikorlardan oluşuyor. AstraZeneca’nın Başkan Yardımcısı Mene Pangolos; ürettikleri antikor rehabilitasyonu sayesinde erken bir müdahale ve altı aydan daha fazla bir koruma sağlayarak COVID-19’a karşı ciddi bir galibiyet elde edilebileceğinin altını çizdi. 

Öte yandan monoklonal antikorlar sınıfına ait AZD1442 eşi öbür rehabilitasyonlar Regeneron, Eli Lilly ve GlaxoSmithKline GSK tarafından daha evvel geliştirilmiş ve Amerika Birleşik Devletleri’de hafif ila orta şiddette izleyen COVID-19 olaylarının rehabilitasyonu için onay almıştı. Bu ilaçlardan Regeneron’a ait olanı semptomatik enfeksiyona karşı ilk haftada yüzde 72, sonrasında ise yüzde 93 koruma sağlarken; GSK-Vir’in ortak bir çalışma neticesinde ürettiği ilaç sağlık kurumuna yatış ve vefat tehlikesinde yüzde 79’luk bir eksilme sağlamıştı. Eli Lilly’nin ürettiği rehabilitasyon ise, plaseboya mukayeseyle hastalık üzerinde yüzde 70’lik bir galibiyet elde etmişti. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.