CHP’li Girgin: İktidardan basına darbe üstüne darbe
88 okunma

CHP’li Girgin: İktidardan basına darbe üstüne darbe

ABONE OL
Ekim 13, 2021 23:03
CHP’li Girgin: İktidardan basına darbe üstüne darbe
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tasarı ve Bütçe Komite Azası CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Türkiye Büyük Millet Meclisi Tasarı ve Bütçe Komitesinden geçtikten sonra Genel Heyete gelen Vergi Usul Kanunu hakkında CHP Grubu ismine laf alarak önerinin 15’nci maddesinin yerel gazetelerin kapanmasına yol kalemtıraş tertip etme olduğunu belirterek maddenin geri çekilmesini istedi.

Girgin, “Temmuz ayında yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Genelgesi ile kamu müesseselerinin gazetelere üye olmalarını, reklam ve bülten vermelerini meneden hükümet, şimdi de  vergi  cezası bildirilerinin gazetelerde yayınlanmasına son vererek  yerel medyaya  öldürücü darbeyi vurmaya hazırlanıyor’’ dedi.

 “BUNUN İSMİ MEDYAYA KELEPÇEDİR”

“Kanun öneriyi, Maliye Bakanlığı’nca verilen bazı resmi bültenlerin artık gazetelere verilmemesi anlamına gelecektir” diyen Girgin Türkiye Gazeteciler Konfederasyonun da aynı çekince ile maddeye itiraz ettiğini belirtti. Eş neticelere yol kalemtıraş bir çalışmanın Adalet Bakanlığı’nca da hazırlıkların yürütüldüğü duyumlarını aldıklarını söyleyen Girgin şunları söyledi:

* Gazetelere verilen resmi bülten fiyatların tamamına yakını, Katma Değer Vergisi, Müesseseler Vergisi, BİK Kurulu, Sosyal Güvenlik Müesseseyi pirimi vb. yollarla kamuya geri dönmektedir. Yerel basının hayatiyeti büyük oranda Basın Bülten Müesseseyi sistemi ile verilen resmi bültenlere bağlıdır.

* İktidar yerel basının cemiyet ismine yapmakta olduğu hizmeti yeterince idrak etmemektedir. Öte yandan kağıt başta olmak üzere girdilerin dövize dayalı olması maliyetlerde mucizevi çoğalışlar sağlamıştır.

* Özellikle salgın yarıyılında özel bültenler de yok denecek kadar eksilmiştir. Hal böyleyken Maliye Bakanlığı’nca bazı resmi bültenlerin yerel gazetelere verilmemesi doğru bir yaklaşım değildir. Bunun ismi medyaya kelepçedir.

“GAZETECİLİK KAMU MİSYONUDUR”

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Heyeti’nda CHP Grubu ismine yaptığı konuşmasında 15’nci maddeye dikkat toplayan Girgin “Önerinin 15’inci maddesi, Maliye Bakanlığınca verilen bazı resmî bültenlerin artık gazetelere verilmemesi anlamına gelecektir. Bir kamu misyonu olan yerel gazetecilik alanının hayatiyetinin ortadan kaldırılması demektir bunun anlamı. İşsizlikle, kamunun vergi ve sigorta kazançlarından yoksun kalmasıyla ve özellikle yerel gazetelerin kapanmasıyla sonuçlanacak olan bu madde geri çekilmelidir” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.