CHP’de parti içi muhalefet harekete geçti: 24 milletvekili Muharrem İnce için kazan kaldırıyor
16 okunma

CHP’de parti içi muhalefet harekete geçti: 24 milletvekili Muharrem İnce için kazan kaldırıyor

ABONE OL
Mayıs 26, 2023 16:02
CHP’de parti içi muhalefet harekete geçti: 24 milletvekili Muharrem İnce için kazan kaldırıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Terör örgütü PKK’nın siyasi kolu HDP’nin ortağı olduğu Yedili Masa’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, 14 Mayıs seçimleri öncesinde terör hatalısı Selahattin Demirtaş’ın özgür bırakılması ve mahallî idarelere özerklik verilmesinden, FETÖ ve PKK üzere terör örgütlerine iltisakları nedeniyle KHK’larla kamu vazifelerinden ihraç edilenlerin misyonlarına iadesine kadar skandal vaatlerde bulunmuştu.

FETÖ ve PKK’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu

Yaşananlar sırasında bütün FETÖ’cüler ve PKK’lılar birbiri arkasına Kılıçdaroğlu’na takviye davetleri yapmıştı. Kandil’deki terör örgütü elebaşları Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan üzere eli kanlı caniler bütün ümitlerini Kılıçdaroğlu’na bağlamış ve Kılıçdaroğlu için tekraren takviye açıklamaları ve davetleri yapmıştı.

HDP mitinglerinde pervasızca “İmralı’nın kapılarını kıracağız”, “Bu yıl Öcalan’ın özgürlük yılı olacak” üzere sözler kullanılmıştı. Bu gelişmelerden CHP’deki Atatürkçülerin rahatsız olduğu biliniyordu fakat gerekli şartlara sahip olmadıkları için karşıt seslerini duyurmaya çalışmamışlardı.

CHP sıralarından FETÖ iltisaklıları vekil yaptılar

CHP içerisinde tartışmalara neden olan başka bir sorun ise seçimler öncesi hazırlanan milletvekili listeleri oldu. “Kemalizm ırkçılıktır” ve “CHP tasfiye edilmeli” üzere skandal sözleri ile reaksiyon toplayan FETÖ’cü Taraf Gazetesi müellifi Yüksel Taşkın’ın İzmir 1. Bölge 1. sıradan ve kumpas davalarının Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in Ankara 1. Bölge 4. sıradan milletvekili yapılmaları, parti içindeki tansiyonu uygunca yükseltti.

Bardağı taşıran son damla: 5 milletvekili daha verin küme kuralım

Oyları toplamı yüzde 1 bile etmeyen 7’li koalisyonun küçük ortakları Deva, Gelecek ve Saadet üzere partilere bol keseden milletvekilliği dağıtılması, CHP’nin milletvekili sayısının uygunca erimesi ve parti içindeki Atatürkçülere listelerde yer verilmemesi ise parti içi muhalefetin harekete geçmesine neden oldu. Son olarak Deva Partisi’nden

“5 milletvekili daha verin, mecliste küme kuralım”

teklifi yapılması, bardağı taşıran son damla oldu.

CHP’de parti içi muhalefet harekete geçti: 24 milletvekili İnce için kazan kaldırıyor

Kılıçdaroğlu’nun FETÖ ve PKK güdümündeki seçim stratejisi, CHP içerisindeki Atatürkçüleri de rahatsız etti. 14 Mayıs seçimlerinde FETÖ iltisaklıların CHP sıralarından vekil yapılması, KHK’larla kamu misyonlarından ihraç edilen FETÖ’cülere verilen kelamlar ve terör tutsakları için yapılan ‘özgürlük’ davetleri sonrası rahatsızlık duyan CHP’li 24 milletvekilinin geçtiğimiz hafta Memleket Partisi Genel Lideri Muharrem İnce’ye yakın kimi şahıslarla bir görüşme gerçekleştirdiği belirtildi.

Seçimlerden sonra deklarasyon yayınlayacaklar

Edinilen bilgilere nazaran, bu milletvekillerinden kimileriyle İnce şahsen görüştü. Doğu Anadolu vilayetlerimizin birinden milletvekili seçilen ve birebir vakitte kıymetli bir iş adamı da olan bir CHP’linin organize ettiği bu kümenin 28 Mayıs seçimi sonrası önümüzdeki hafta bir deklarasyon yayınlaması bekleniyor.

İnce fitili ateşledi: Vazgeçtik mi? Asla

Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı kazan kaldırması beklenen CHP’li Atatürkçülerin yayınlayacakları deklarasyonla Muharrem İnce’ye “partiye geri dön” daveti yaparak CHP’nin başına geçmesini istemeleri bekleniyor. Muharrem İnce’nin Twitter’da yaptığı

“Terör örgütlerinin hain planlarına karşı dik durduk, boyun eğmedik. Herkesi üçüncü yola; Akla, Adalete ve Ahlaka çağırdık, fettan sesimizi kıstı, duyulmadık. Vazgeçtik mi? Asla! Pazartesi günü üzerimizi çırpıp tekrar başlıyor, ‘İçimizde Cumhuriyetin neşesi’ ile yollara düşüyoruz”

formundaki paylaşımın da bu davete hazırlık olduğu tabir ediliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.