‘Bunama’ Olarak Bilinen Demans Hastalığı Erken Teşhis Edilebilecek
63 okunma

‘Bunama’ Olarak Bilinen Demans Hastalığı Erken Teşhis Edilebilecek

ABONE OL
Ekim 17, 2021 14:35
‘Bunama’ Olarak Bilinen Demans Hastalığı Erken Teşhis Edilebilecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uzmanların, insan ömrünün uzamasıyla beraber çoğaldığını belirttiği demans, ulus arasında bunama olarak öğrenilen bir ileri yaş hastalığı. Özellikle son senelerde süratle çoğalış gösteren hastalığın, gelecekte dünyanın karşısına ehemmiyetli bir problem olarak çıkabileceği düşünülüyor. Dünya Sağlık Teşkilatı’nün bilgileri de bunu doğrular kalitede. Bu bilgilere göre şu anda toplam 55 milyon demans hastası bulunurken, gün geçtikçe bu sayı çoğalıyor ve 2050 senesine kadar 139 milyona erişebileceği öngörülüyor.

Demans genel bir hastalık başlığı, alzheimer da bu hastalığın alt başlıkları arasında yer alıyor. Bu hastalık ne kadar erken tespit edilebilirse, iyileşme ve rehabilitasyon süreci de süratlice başlayabiliyor. Alman Nörodejeneratif Hastalıklar Merkezi’nde bulunan analistler, insanlar, fareler ve laboratuvar misalleriyle yapılan deneyler neticesinde bazı spesifik mikroRNA’lar belirlediler ve demans hastalığının kanımız sayesinde erkenden teşhis edilebileceğini tespit ettiler.

“Erken teşhis sağlayan testlere lüzumumuz var”

Demans

Şu an için rastgele bir rehabilitasyonu bulunmayan ve bunun için çalışmaların devam ettiği demansa müteveccih araştırma yapan bilim insanları bu araştırma sayesinde, erken teşhis sağlamak için lüzum dinlenen testlerin önünü açmış olabilir. Bilim insanları; sağlıklı 132 gönüllü insan, hafif öğrenişsel bozukluğu MCI olan 53 yaşlı insan ve fareler üzerinde yapılan testler neticesinde erişilen incelemelerle beraber, zekâsal performansla irtibatlı üç mikroRNA belirlediler. Belirlenen mikroRNA’ların, demansın beyni nasıl ele geçirdiğini gösterebileceği ve gelecekteki tehlikeyi hipotez edebileceği düşünülüyor. Bu gidişat, rehabilitasyonların geliştirilmesi açısından çok bereketli olabilir.

Araştırma takımı arasında bulunan bilim insanı nörolog André Fischer, demans başlamadan evvel bunun tespit edilebileceği testlere lüzum olduğunu belirterek, “Demans bulguları ortaya çıktığında, beyin zati büyük miktarda zarar görmüştür. Bu andan sonra konulan tanı, tesirli rehabilitasyon kısmeti için çok geç oluyor. Demans erken teşhis edilirse, hastalığın seyrini pozitif güzergahta etkileme ihtimali çoğalıyor” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.