Bugün Dünya’yı Dev Bir Güneş Fırtınasının Vurması Bekleniyor: Etkileri Fazlasıyla Büyük Olabilir
89 okunma

Bugün Dünya’yı Dev Bir Güneş Fırtınasının Vurması Bekleniyor: Etkileri Fazlasıyla Büyük Olabilir

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:39
Bugün Dünya’yı Dev Bir Güneş Fırtınasının Vurması Bekleniyor: Etkileri Fazlasıyla Büyük Olabilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uzmanlardan tüm dünyayı kaygı verecek bir açıklama geldi. Açıklamaya göre uzun aralıklarla alana gelip Dünya’ya erişen büyük Güneş kasırgalarından biri yakın zamanda gezegenimize erişecek. Bu bizim için kıyamet demek değil, ancak bir evvelki büyük kasırgada olanlara bakarsak bu seferki özellikle kullandığımız çağdaş taşıtlarla alakalı kasvetler alana getirebilir. 

Bu stil büyük çaplı Güneş kasırgaları, 100 sene etrafı aralıklarla alana geliyor. Hatta sonuncusu bütün 100 sene evvel, 1921’de reelleşti. Vakanın bugünden başlayarak 12 Ekim’e kadar sürmesi bekleniyor. Kasırganın elektrik ağlarını etkileyip kuzey enlemlerinde kutup ışıklarını alana getirmesi ise muhtemel.

Dijital alanda meseleler ve kuzeyde güzel manzaralar alana gelebilir

günei fırtınası

Amerika Birleşik Devletleri Milli Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nin NOAA, yakın zamanda yayınladığı ihtarda alana gelen Güneş kasırgasının pespaye Dünya yörüngesindeki vasıtalarda çekilmeyi artırabilecek uydu ‘manipülasyon kumpassızlıkları’ ve ‘elektrik ağlarında cılız dalgalanmalar’ oluşturabileceğini ifade etti. ‘G2’, başka bir deyişle orta şiddetli olarak nitelendirilen fırtına; belirtilene göre bu akşamüzeri Dünya’ya erişecek ve tesiri yarın devam edecek. Sky’ın yayınladığı haber gidişatı şu biçimde açıklıyor: Kutup ışıklarının bu gece İngiltere’nin ve Kuzey İrlanda’nın en kuzey kesimlerine erişmesi düşük bir olasılık fakat Kuzey İrlanda’da bulutlar aralanıyor ve dolayısıyla görülme ihtimali daha yüksek.

Kaliforniya Üniversitesi, Irvine’den ve VMware Research’ten Dr. Sangeetha Abdu Jyothi drumu şu laflarla açıkladı:  Bir Taçküre Kütle Atımı CME elektrik yüklü maddenin ve birliktesiki manyetik alanın uzaya dağılmasını içerir. Bu Dünya’yı vurduğunda gezegenin manyetik alanıyla etkileşime girer ve gezegen kabuğunda ‘jeomanyetik olarak indüklenmiş akımlar’ üretir

15 Mayıs 1921’de reelleşen ve New York Demiryolu Kasırgası olarak andırılan eş bir vakada, dünyanın bir hayli yerinde bulunan elektrik ve telgraf hakimiyet odalarında yangınlar çıkmıştı. Günümüzdeki kıtalararası internet kabloları bu dalgalara dayanıklı, ancak bu kablolarda vasati 100 km aralıklarda bulunan, elektrikle çalışan ve zarar göreöğrenecek yineleyiciler mevcut. Yakın zamanda oluşan fırtına her ne kadar devasa ebatlarda olsa da Dünya’ya erişen dalgaları ölçtüğümüzde orta dereceli bir fırtına. Bu mevzuda kaderliyiz, çünkü Dünya, daha güçlü bir kasırgayı hafif hasarlarla atlatacak gidişatta değil.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.