Böyle Yeşil Çözümlerle Gelin: Bitcoin Madenciliği ile Isınan İlk Şehir İçin Kanada’da Çalışmalar Başladı
67 okunma

Böyle Yeşil Çözümlerle Gelin: Bitcoin Madenciliği ile Isınan İlk Şehir İçin Kanada’da Çalışmalar Başladı

ABONE OL
Ekim 17, 2021 09:34
Böyle Yeşil Çözümlerle Gelin: Bitcoin Madenciliği ile Isınan İlk Şehir İçin Kanada’da Çalışmalar Başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2008 senesinde Satoshi Nakamoto tarafından başlatılan ve rastgele bir merkezi otoriteye bağlı olmaksızın kendi piyasasını oluşturan Bitcoin, dünya genelinde rağbet görüyor. Bitcoin ayrıca kripto para sektörünün en çok öğrenilen üniteyi olarak da sektörde yer alıyor. İlk çıktığı yıllarda bütün olarak anlaşılamayan ve sonrasında profesyonelleşen Bitcoin imal sistemleri, muhtelif teknolojik altyapılarla büyüyor ve değişik kullanım alanları oluşturuyor.

Günümüzde bir hayli insan ve müessese tarafından reelleştirilen Bitcoin madenciliği, kullandığı fazla elektrik dolayısıyla ve imal biçimleri nedeniyle özellikle abuhava krizine yol açan nedenlerden biri olarak tenkit etiliyor. Fakat yapılan bazı çalışmalar, Bitcoin madenciliğinin kullandığı ya da sonrasında ortaya çıkan enerjiyi kullanarak hem hasarı en aza indirmeye çalışırken hem de tasarruf sağlıyor. MintGreen ve LEC ortaklığıyla Kanada’da yapılan çalışma da, bunu sağlamaya müteveccih ehemmiyetli bir misal olarak karşımıza çıkıyor.

Enerji tüketimi doğrultusundan pozitif bir büyüme

Kuzey Vancouver

Bitcoin madenciliğinin etrafa olan tesirleri, Elon Musk ve bazı etrafçıların bu mevzuyu aralıksız gündeme taşımasıyla beraber göze batan bir mesele olmaya başlamıştı. Bu mevzuya müteveccih tenkitlerin çoğalması ve bir risk olarak görülmesinin ardından enerji tüketimine ve madenciliğin etrafa olan negatif tesirlerine ait çalışmalar yapılıyor. MintGreen ve LEC, Kanada’nın British Columbia bölgesinde yer alan ve 50.000 bireyi barındıran Kuzey Vancouver’ı ısıtmak için Bitcoin madenciliğinin kullanılacağı bir çalışmada ortaklık sağladılar.

Bu çalışmaya göre Kuzey Vancouver, ticari binaları ve evleri ısıtmak için Bitcoin madenciliği kullanan ilk şehir olacak. Böylece Bitcoin madenciliğinden elde edilen ısıyla, doğalgaza mukayeseyle MW başına 20.000 ton sera gazının atmosfere gitmesinin önleneceği belirtiliyor. MintGreen CEO’su Colin Sullivan, abuhava farklılığının karışık meseleyi nedeniyle bir ekip yenilikçi çözümler gerektiğini söylerken, LEC CEO’su Karsten Veng ise yapılan bu işbirliğinin yeşil gelecek için umut verici olduğunu ifade etti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.