DOLAR

19,0454

0.08%
EURO

20,5729

0.16%
ALTIN(gr)

1.188,62

0,13%
BİST 100

4906.63

0,13%
Borsa ve hisse senedi yatırımcıları gençleşiyor
113 okunma

Borsa ve hisse senedi yatırımcıları gençleşiyor

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:45
Borsa ve hisse senedi yatırımcıları gençleşiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pay bonoyu yatırımının ve borsaların, iktisadi yaşamda ehemmiyetli bir role sahip olduğunu söyleyen İstanbul Gelişim Üniversitesi Beynelmilel Ticaret ve Finansman Kısım Başkanı Dr. Öğretim Abonesi Yahya Can Dura, “Ekonomik kalkınma ve sihrime için imal etmenlerinin hacminin çoğalmasına lüzumumuz var. En ehemmiyetli imal etmenlerinin başında gelen anapara ve bunun birikimi için borsalar kritik vasıtalardan birisidir diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

“Kazanılan getiriler ehemmiyetli bir kaynak”
Borsaların, pay bonoyu yatırımları aracılığıyla ekonomik hayatta faaliyet gösteren firmalara ve yatırımcılara kaynak temini ve anapara birikimi noktasında büyük katkılar sağladığını belirten Dr. Yahya Can Dura, “Yeni yatırımlar ve bunların finansmanında, borsalarda hakikatleştirilen pay bonoyu harekâtlarının neticesinde kazanılan getiriler ehemmiyetli bir kaynak olmaktadır. Borsalar aynı zamanda yabancı yatırımcılar kanalıyla döviz kazandırıcı operasyonların da bir kaynağıdır. Ödemeler bilançosu balansları ve döviz kurları üzerindeki pozitif tesirleriyle de iktisadi yaşama ve parametrelere pozitif tesirde bulunabilmektedir” dedi.

“Ülke ekonomisine pozitif bir katkı sağlıyor”
Türkiye’de Borsa İstanbul’un, son senelerde harekât hacmi ve portföy kıymetleri noktasında büyük bir performans göstererek ülke ekonomisine pozitif bir katkı sağladığını ifade eden Yahya Can Dura, “Yeniden son senelerde Borsa İstanbul’da harekât yapan yatırımcıların yaş gruplarına göre dağılımında dikkat çekici bir büyüme ve başkalaşım olduğu görülmektedir. Merkezi Kayıt Kuruluşu MKK istatistikleri araştırıldığında 2015 senesinden itibaren portföy bedeli haysiyetiyle yatırımcıların yaş gruplarında gençler lehine bir başkalaşım başladığını görüyoruz” diye konuştu.

Dura “2015 yılında toplam portföy bedeli içerisinde yalnızca \%1,6 oranında bir hisseye sahip olan 0-29 yaş grubu yatırımcıların 2018 senesindeki oranının \%2,71’e, 2020 senesinde ise neredeyse \%5 seviyesine yükseldiği gözlemlenmektedir. Eş bir çoğalış trendini 30-39 yaş grubunda da görmek muhtemeldir. Bu yaş grubunun 2015 senesindeki hisseyi \%7’lerdeyken 2018’de \%11’e ve 2020 senesinde de \%16,2’ye yükselmiştir. İki yaş grubunu birleştirerek aynı oranlara tekerrür baktığımızda ise yukarıyadaki sayılar daha sansasyonel hâle gelmektedir: 2015 senesinde \%9, 2018 senesinde \%14 ve 2020 senesinde \%21,1. 50 yaş üstü yatırımcıların toplam portföy bedeli içerisindeki ağırlığının ise özellikle 2018 senesinden sonra şiddetli bir biçimde düştüğü anekdot edilmelidir. Buradaki düşüş takribî 11 puandır. 2018 yılındaki \%61’lik oran, 2020 senesinde \%49’lara kadar gerilemiştir. Şüphesiz bu eksiliş matematiksel olarak 0-39 yaş grubunda reelleşen çoğalıştan kaynaklanmaktadır.”

“Gençlerin tehlike alma dürtüleri değişik”
Borsa ve pay bonoyu yatırımcılarının gençleştiğini söyleyen Dura, gençlerin teknoloji kullanımında ileri yaş gruplarına göre daha avantajlı olduğunu belirterek, “Tehlike alma dürtülerindeki değişiklikler, değişen ve büyüyen taşıtlara-çalgılara uyarlama maharetleri, bilginin takibi ve işlenmesinde yaş grupları haysiyetiyle var olan değişiklikler ve genç yatırımcılara tanınan bir ekip devlet yardımları yaşanan bu başkalaşıma neden olabilir” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.