Boksör köpek sahiplerine sevindirici haber: Sağlık haritaları çıkarıldı
111 okunma

Boksör köpek sahiplerine sevindirici haber: Sağlık haritaları çıkarıldı

ABONE OL
Haziran 1, 2023 14:45
Boksör köpek sahiplerine sevindirici haber: Sağlık haritaları çıkarıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sevimli yüzleri ve oyuncu halleriyle tanınan boksör köpeklerin dünyadaki en tanınan köpeklerin ortasında yer alması şaşırtan değil.

Ancak İngiltere’de bulunan Veteriner Doktorlar Kraliyet Koleji’nden uzmanlar, bokser çeşidi köpeklerin büyük olasılıkla kulak sorunları, tümörler ve göz ülserlerinden muzdarip olduğunu buldu.

Çalışmanın baş müellifi Dr. Dan O’Neill, “Bu çalışma, hem köpekler hem de sahipleri için daha güzel hayatlar sağlaması gereken sağlam bir bilimsel temele dayalı olarak, sahiplerin bugün boksör köpek seçmelerine ve bakmalarına yardımcı olacak datalar sağlıyor” dedi.

3 BİN 200 KÖPEK İNCELENDİ

Yeni çalışmada grup, 2016 yılında İngiltere’de veterinerlik hizmeti alan 3.219 boksör köpeğin kayıtlarını inceledi.

Analiz, boksörler ve Fransız buldogları üzere daha düz yüzlü ırkların tersine, boksörlerin teneffüs sorunları yahut deri kıvrımı enfeksiyonları açısından daha yüksek risk taşımadığını ortaya çıkardı.

Bununla birlikte her yıl yedi boksörden birine (yüzde 14,2) kanser teşhisi konuyor. Araştırmada da bu cins köpeklerde en yaygın vefat nedeninin (ölümlerin yüzde 12,43’ü) kanser olduğu, bunu beyin bozuklukları (yüzde 9,54) ve kitle lezyonlarının (yüzde 8,38) izlediği bulundu.

CİNSİYETE NAZARAN DE FARK EDİYOR

Ekip ayrıyeten erkek ve dişi köpeklerde hastalık riskinde kıymetli farklılıklar buldu. Kadın boksörlerin diş eti hastalığı, cilt kitleleri ve idrar kaçırma riski daha yüksekken, erkeklerin kalp rahatsızlıkları, saldırganlık ve kulak akıntısı yaşama mümkünlüğü daha yüksek bulundu.

Daha evvelki çalışmalar, kürk renginin muhakkak şartların riskini etkileyebileceğini öne sürse de, grup beyaz ve beyaz olmayan köpekler ortasında hiçbir fark bulamadı.

Ekip, bulguların veterinerlerin boksör köpek sahiplerini bu çeşitten ne bekleyecekleri konusunda daha güzel bilgilendirmesine ve hazırlamasına yardımcı olacağını umuyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.