Birleşmiş Milletler, Greta Thunberg’ün ‘Türkiye Şikayeti’ Hakkında Kararını Verdi
93 okunma

Birleşmiş Milletler, Greta Thunberg’ün ‘Türkiye Şikayeti’ Hakkında Kararını Verdi

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:36
Birleşmiş Milletler, Greta Thunberg’ün ‘Türkiye Şikayeti’ Hakkında Kararını Verdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aralarında Greta Thunberg’ün de bulunduğu 15 çocuk aktivist, 2019 senesinde Türkiye, Arjantin, Fransa, Brezilya ve Almanya’yı abuhava farklılığına karşı yeterince ihtiyat almadıkları için yargılamış, BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni ihlal ettikleri bahanesiyle şikayette bulunmuşlardı.

Takribî 2 yıldır süren davada neticeye gelindi ve Birleşmiş Milletler, toplam 5 ülkenin BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin kaidelerini gerçekten de umursamama ettiğini ancak aktivistlerin ilk evvel kendi ülkelerindeki duruşmalara müracaat etmeleri gerektiğini dile getirdi.

BM Komisyonu çocuk aktivistleri haklı buldu

greta thunberg

15 aktivistin şikayet ettiği ülkeler arasında karbon ayak izi mevzusunda azami oranlara sahip Çin %27, Amerika Birleşik Devletleri %14,6 veya Hindistan %6,8 yer almıyor. Bunun nedeni ise bu ülkelerin BM kontratının 2014 tarihli ek protokolünü imza atmamış olması. Şikayet edilen ülkeler arasında 30 sene evvel çocuk hakları mevzusundaki mesullüklerini kabul ederek uyuşmayı imza atan Türkiye gibi ülkeler yer alıyor. 

18 bağımsız insan hakları mevzusunda uzman insandan oluşan Birleşmiş Milletler Komisyonu, 2019’da iletilen bu şikayete dair son neticeye vardı. Aktivistlerin de söylediği gibi listede yer alan ülkelerin BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni ihlal etmeleriyle arasında “yeterli sebepsel iletişim” olduğunu belirten kurul, tüm bunlara karşın aktivistlerin ilk evvel ülkelerinde bulunan duruşmalara şikayette bulunmaları gerektiğine karar verdi. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.