Biri Sonumuz Olabilir: Güneş Sistemindeki En Büyük 42 Göktaşının Fotoğrafları Paylaşıldı
64 okunma

Biri Sonumuz Olabilir: Güneş Sistemindeki En Büyük 42 Göktaşının Fotoğrafları Paylaşıldı

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:21
Biri Sonumuz Olabilir: Güneş Sistemindeki En Büyük 42 Göktaşının Fotoğrafları Paylaşıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Öğrenilen uzayın içinde, milyarlarca gezegen ve göktaşı bulunuyor. Bu göktaşlarından kimileri ise bizim güneş sistemimizde bulunuyor ve her biri gezegenimiz için belki bir gün tehdit oluşturabilir.

Bu göktaşlarının kimileri minikken kimileri ise oldukça büyük. Bir grup analist ise en büyük 42 göktaşını gözlemleyerek listeledi bu göktaşlarının oldukça net resimlerini sürüklemeyi muvaffak oldu.

Güneş sistemimizdeki en büyük 42 göktaşı:

Beynelmilel gök bilimcilerden oluşan bir takımın, Güney Avrupa Gözlemevi’ni kullanarak kaydolduğu bu 42 göktaşının hepsi Mars ile Jüpiter arasındaki asteroid kuşağında bulunuyor. Göktaşlarının çapları ise 100 kilometre ile 940 kilometre arasında değişiyor.

Tahlilciler geçtiğimiz aylarda Kleopatra adlı göktaşının gözlemlenmesi esnasında bu 42 göktaşından kimilerini yüzeysel olarak gözlemlemişti. Yapılan bu yeni çalışma sayesinde gezegenimiz için tehdit oluşturabilecek göktaşlarının 3 ebatlı modellemeleri de üretildi. Modellenen göktaşları ise 2 gruba parçaladı, neredeyse yuvarlak olanlar ve uzatılmış olanlar.

3 ebatlı bilgilerin ehemmiyeti büyük

Kaydolunan göktaşlarından alınan bilgiler sayesinde onların ebadı hakkında neredeyse kesin bilgilere sahip olan tahlilciler, göktaşlarının büyüklüğünü ve kütlesini öğrenebildi. Bu bilgilerden yola çıkan araştırma takımı, şu anda her bir göktaşının yoğunluğunu hesaplayarak gelecekte gezegenimiz için tehdit oluşturup oluşturmayacaklarını kavramaya çalışıyor.

Fakat hâlâ göktaşları hakkında öğrenmediğimiz çok şey var. Dünyamızda pek çok göktaşı ve meteor misali var ve bu misallerin kimilerinin yoğunluğu çok fazlayken kimilerinin ise oldukça az. Vaziyet böyle olunca hangi göktaşlarının ne kadar yoğun olduğunu bilmek de oldukça güç hâle geliyor.

Kim öğrenir, belki de bu göktaşlarından bir tanesi, belirsiz bir gelecekte, tıpkı geçmişte dinozorlarda olduğu gibi gezegenimizdeki hayatın sonunu getirebilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.