Bilime Göre ‘Neden Her Gün Kitap Okumalısınız?’ Sorusunun 10 Cevabı
92 okunma

Bilime Göre ‘Neden Her Gün Kitap Okumalısınız?’ Sorusunun 10 Cevabı

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:26
Bilime Göre ‘Neden Her Gün Kitap Okumalısınız?’ Sorusunun 10 Cevabı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyada yaşayan tüm insanlar her gün kitap okumanın ne kadar iyi bir şey olduğu mevzusunda kesinlikle hemfikir olacaklardır. Ancak kim her gün kitap okuyor? Ne Yazık Ki kitap okuma oranı sadece ülkemizde değil, tüm dünyada giderek eksiliyor. Kitap okuma oranının eksilmesinin en büyük sebebi olarak teknoloji, internet ve dolayısıyla mobil aygıtların yaygınlaşması görülüyor.

O insanı cezbeden matbaa kokusunu dinleyerek bir kitabın sayfalarında kaybolmanın verdiği zevkin yanı gizeme kitap okuma ile zekasal gelişim arasında dolaysız bir iletişim olduğunu gösteren pek çok çalışma bulunuyor. Şayet neden her gün kitap okumalısınız merak ediyorsanız bilim insanlarının kitap okuma alışkanlığının insana kazandırdıkları hakkında yaptıkları çalışmalar tüm merakınızı giderecek ve en yakındaki kitaba sarılmanıza neden olacak.

neden her gün kitap okumalısınız

Bilime göre neden her gün kitap okumalısınız?

Daha iyi bir kariyer sahibi olma uğrunuzu artırır. Beyninizin egzersiz yaparak kuvvetlenmesini sağlar. Stres seviyenizi ehemmiyetli miktarda eksiltir. Liderlik için gereken özellikleri kazanmanızı sağlar. Ömrünüzü uzatır. Daha yaratıcı ve süratli kararlar vermenizi sağlar. Eşsiz karakterinizi oluşturmanızı ve geliştirmenizi sağlar. Kitap okuma, alzheimer ile çabada en büyük silahınızdır. Özgüveninizi artırır. Bağlantı maharetlerinizi geliştirir. 

Daha iyi bir kariyer sahibi olma uğrunuzu artırır:

iş adamı

Kitap okuma ile daha iyi bir kariyere sahip olma arasındaki ilişki Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma ile gözler önüne seriliyor. Araştırmada, 1970 doğumlu 17,200 bireye anket yapıldı ve ilk gençlik yarıyılındaki kitap okuma alışkanlıkları soruldu. Ankete göre, 16 yaşında kumpaslı olarak kitap okuyan şahısların 33 yaşında daha iyi bir kariyere sahip oldukları görüldü. Anketteki diğer değişkenler ile kariyer arasında dolaysız bir ilişki görülmedi.

Beyninizin egzersiz yaparak kuvvetlenmesini sağlar:

beyin

Tüm bedeniniz gibi beyniniz de egzersize gereksinim dinler. Neden her gün kitap okumalısınız sualinin cevabını Yale Üniversitesi’ne bağlı Haskins Laboratuvarları’nın araştırma direktörü Ken Pugh veriyor. Pugh’a göre beynin ehemmiyetli noktalarını çalıştıran dil, seçici dikkat, sürekli dikkat, biliş ve hayal eforu hünerleri kitap okuma ile büyüyor. Kitap okumak, hayal eforu ve düşünme hünerini geliştiriyor. 

Stres seviyenizi ehemmiyetli miktarda eksiltir:

kitap okuyan çocuk

İngiltere’de bulunan Sussex Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının 2009 senesinde yaptıkları araştırmada, değişik etkinliklerin kalp atış süratini ve adale gerginliğini hangi miktarda eksilttiğini ölçtüler. Araştırmaya göre sadece 6 dakika kitap okumak dahi şahsın stres seviyesini %68 oranında düşürüyor.

Araştırma neticelerine göre yürüyüş yapmak %42, bir fincan çay ya da kahve içmek %54, müzik dinlemek %61 oranında stres seviyesini düşürüyor. Tüm bu etkinliklerden çok daha güçlü bir stres düşürücü olan kitap okumanın hafifletici tesirinin sebepleri, dikkat dağıtma kabiliyeti ve okuyucuyu bütün bir odaklanma vaziyetine getirmesidir.

Liderlik için gereken özellikleri kazanmanızı sağlar:

lider

Tutku ve Emel: İyi ve En Parlak Genç İş Liderlerinden Öyküler isimli kitabın yazarı John Coleman’a göre; kitap okumak sözel zihni artırıyor ve bireye, bir liderde olmazsa olmaz özellikler olan akılda konuşmacı ve anlaşılır bağlantıcı hünerlerini kazandırıyor. Kitap okumanın artırdığı duygusal zihne sahip bir iş insanı, liderlik ve idare gibi mevzularda çok daha galibiyetli oluyor. 

Ömrünüzü uzatır:

kitap okuyan yaşlı kadın

Neden her gün kitap okumalısınız sualinin diğer bir cevabını da Yale Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının yaptığı diğer bir araştırmadan biliyoruz. 12 sene süresince 50 yaşın üzerinde 3600’den fazla birey üzerinde yapılan araştırmalarda; her gün 30 dakika kitap, mecmua ya da gazete okuyanların ötekilerine oranla 2 sene daha uzun yaşadıkları görüldü.

Araştırma bununla da hudutlu kalmıyor. Haftada 3,5 saatten fazla kitap okuyan katılımcıların vefat ihtimalinin %23, haftada 3,5 saatten az kitap okuyan katılımcıların vefat ihtimalinin ise %17 daha az olduğu görüldü. Başka Bir Deyişle uzun hayatın diğer bir şifresi de her gün kumpaslı kitap okumak.

Daha yaratıcı ve süratli kararlar vermenizi sağlar:

yaratıcılık

Toronto Üniversitesi’nde görevli psikolog Maja Djikic; sadece kitap okumanın değil, kurgu kitap okumanın ehemmiyetini de vurgulayan bir çalışmaya imzalaydı. Çalışmada, 100 karakter bir gruptan kurgusal ve kurgu dışı birer öykü ve yazı okumaları istendi. Daha sonra ise bu şahıslara ehemmiyetli kararlar vermeleri gereken bir test yapıldı. Netice oldukça alakalı çekiciydi.

Test neticelerine göre kurgu öykü okuyan şahıslar, kurgu dışı yazı okuyan şahıslara göre çok daha süratli ve yaratıcı kararlar verdiler. Djikic bu gidişatı, “Kurgu okuduğumuzda bilinmeyenliği göze alabildiğimiz için zekâmızı sarih yakalamaya çalışıyoruz.” biçiminde açıklıyor. Sadece bir kurgu kitap okurken dahi zekamız tehlikesiz alanından çıkıyor ve olmadık vaziyetlere karşı süratli ve yaratıcı fikirler üretmeye hazır hale geliyor. 

Eşsiz karakterinizi oluşturmanızı ve geliştirmenizi sağlar:

kişilik

Toronto Üniversitesi’ndeki bilim insanları 166 erişkin bireyden oluşan grup üzerinde bir araştırma yaptılar. Karakter için dışa dönük olma, vicdanlı olma, anlaşılabilir olma, duygusal anlamda tutarlı olma ve sarih olma olmak üzere beş temel olgu üzerinden bu gruba bir test yapıldı ve kendi karakterlerini belirlemeleri istendi.

Daha sonra bu grubun bir kısmına Anton Çehov’un konutlu bir kadınla ilişkisi olan adam hakkındaki Ufak Köpekli Kadın hikayesi, grubun diğer kısmına aynı mevzuya sahip reel bir duruşma zabtı okutuldu ve daha evvel cevapladıkları testi yine değerlendirmeleri istendi.

Çehov’un hikayesini okuyan şahıslar, cevaplarını büyük miktarda değiştirdiler. Bunun sebebi, insanların kurgusal öykülerde gördükleri öyküler sonrası kendilerini de suçlamaları ve değişmeleridir. Başka Bir Deyişle kitap okudukça hayal dahi edemeyeceğimiz tecrübelere tanık olarak bildiklerimizle kendi benliğimizi oluşturur ve geliştiririz.

Kitap okuma, alzheimer ile çabada en büyük silahınızdır:

alzheimer

Proceedings of the National Academy of Sciences mecmuasında yayımlanan yazıya göre, kitap okumak beyni en az satranç oynamak ya da bulmaca çözmek kadar meşgul ediyor ve çalıştırıyor. Bunun neticeyi olarak aralıksız uyarılan beyinde alzheimer hastalığının görülme oranı takribî 2,5 kat eksiliyor. Alzheimer hastalığına karşı hem vücudunuzu hem de zekânızı her daim faal vaziyette yakalamalısınız.

Özgüveninizi artırır:

özgüven, kadın

Neden her gün kitap okumalısınız sualine diğer bir cevabı da Quiet: The Power of Introverts adlı kitabın yazarı Susan Cain veriyor. Cain’e göre insanlar, özellikle çocuklar, okudukları kitapta hayran oldukları bir kişilik ile kendilerini aynılaştırarak kendilerini bu kahraman gibi görme meyli gösteriyorlar.

Susan Cain, kitap okumanın entelektüel ve duygusal anlamda bireyi tutuşturan en ehemmiyetli medya öğelerinden biri olduğunu söylüyor. Kitap okuyan birey sadece bir kurgunun içinde kaybolmuyor, hayata dair değişik görüşler oluşturarak yaşadığı dünyada güvenle var olma eğitimi alıyor. 

Bağlantı maharetlerinizi geliştirir:

iletişim

İrtibatın temeli kelimelerdir. Bu sebeple galibiyetli bir bağlantı için şahsın kelime haznesi son derece ehemmiyetlidir. Londra Üniversitesi tarafından 16 – 42 yaş aralığında bir grup insan üzerinde yapılan çalışmalarda şahısların kelime akıllı ölçüldü ve gençler daha düşük bir puan aldı. Her gün kitap okuyan daha ileri yaştaki bireylerde ise kelime haznesi bilgisi çok daha gelişmişti. Bunun neticeyi olarak kelime haznesi geniş şahısların tasalarını daha meselesiz anlattıkları ve çok daha sıhhatli bağlantı kurdukları görüldü.

Neden her gün kitap okumalısınız sualine bilim tarafından yapılan çalışmalar neticeyi verilen cevapları kavrattık. Ancak kitap okumak için sadece bilimsel bir sebebe lüzumunuz yok. Şarjı hiç bitmeyen, ne zaman isterseniz yanınızda olan ve sizi tüm bu hayat karmaşasından kurtaracak bir arkadaştır kitap. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.