Bilim Kurulu sonrası Sağlık Bakanı Koca’dan çarpıcı kısıtlama açıklaması
129 okunma

Bilim Kurulu sonrası Sağlık Bakanı Koca’dan çarpıcı kısıtlama açıklaması

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:50
Bilim Kurulu sonrası Sağlık Bakanı Koca’dan çarpıcı kısıtlama açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık Bakanlığı Bilim Heyeti video konferans yöntemiyle toplandı. Aşılama ve corona virüsüyle mücadelenin ele alındığı buluşma sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şu ifadeleri kullandı;

*Bilim Heyetimiz bugün salgının seyri, gençler üzerindeki ektisi, aşı programımız ve yerli aşımız Turkovac’ın aktüel vaziyetini değerlendirmek üzere bir araya geldi.

ARTAN OLAYLARA DİKKAT ÇEKTİ

*Son günlerde olay rakamlarında bir atlama yaşanmamasına karşın her yeni gün ufak çoğalışlarla salgın tehdidini devam ettirmektedir. Bu gidişat yalnızca yeni olay rakamlarına değil kayıplarımıza da yansımaktadır.

*Özellikle aşı olmamış ya da aşısı bitirilmemiş popülasyonda olay rakamları çoğalış göstermekte ve bu durumdaki yurttaşlarımız sağlık kurumunda tedavi görmeye ve yoğun bakıma ihtiyaç dinlemektedir. Ek hastalığı olan büyüklerimiz de ağır şekilde etkilenmeye devam etmektedir.

SURAT SURATA EĞİTİM

*Mekteplerde hareketliliğin başlaması ile birlikte hadiselerin yaş ortalaması düşmeye başlamıştı. Üniversitelerimiz de birer birer açılmaya başladılar ve bu hareketlilik de bir çoğalışa neden olabilecek.

VAKALARIN YÜZDE 40’I 23 YAŞ ALTI

*Üniversiteli kardeşlerimizi eğitimlerini kesintisiz sürdürebilmek ve sevdiklerine virüs taşımamak için süratle ve topluca aşı olmaya davet ediyorum. Unutmayalım ki, şu an aktif olaylarımızın takribî %40’ı 23 yaş altı yurttaşlarımızdan oluşmaktadır.

AŞILAMA PROGRAMINDA YAVAŞLAMA

*Aşı programımızda da bir miktar yavaşlama hissedilir hale geldi. Aşıların etkililiği ve sağlık kurumuna uyuyuşları eksilttiği kavgasız bir hakikat olarak önümüzde durmaktadır. Aşı olarak cemiyet bağışıklığını elde etmeli ve salgının seyrine dur demeliyiz. Yakında yaşanmaya başlayan hareketlilik sebebiyle özellikle üniversite öğrencilerimizi acilen aşı olmaya ve aşılarını bitirmeye davet ediyorum.

YERLİ AŞIDA SON VAZİYET

*Ülkemiz için son derece önemli bir gelişme de kendi aşımızı geliştirmiş olmamızdır. Kendi aşımız kendi eforumuzdur. Turkovac aşımızın diğer aşılar üzerine andırdırma dozu olarak uygulandığı bir faz 3 çalışması devam etmektedir. Bu çalışma bitirildiğinde acil kullanım için onaylanabilecek ve yaygın kullanım için seri üretime geçilerek kendi aşımız devreye girecektir.

*Kendi aşımızın kullanılması için iki doz aşısını olmuş sağlıklı kişilerin Turkovac aşı andırdırma dozu uygulaması çalışmasına katılmasına ihtiyaç var. Kendi aşımızın ortaya çıkmasında ben de varım diyen tüm gönüllülerimizi çalışmaya katılmaya davet ediyorum. Kendi eforumuzu ele almazsak dışa bağımlı kalacağımız gerçeğini uslarımızdan çıkarmayalım.

*Aşımıza sahip çıkarak bir an evvel devreye girmesini temin edelim. Yerli aşımızı ürettiğimizde ihtiyaç sahiplerine aşı eriştirecek bir ülke olacağız. Dingili halde ise aşıya ihtiyaç dinleyen ülke olarak kalacağız. Yerli aşımıza destek verin.

KISITLAMA AÇIKLAMASI

*Artık kısıtlama yok, zira aşı var. Ancak, aşı olarak bağışıklık sağlayabilirsek ek tedbirlere gerek kalmayacak. Topluca aşı olmadan bu muhtemel değil. Aşı olan yurttaşlarımız kendileri aşı olsalar dahi tedbirlere uyarak virüsün yayılımını kısıtlayabilir.

*Tedbirlere uyma mesullüğüne tüm aşı olmuş yurttaşlarımızı davet ediyorum. Çok daha büyük bir mesullük olan aşı olmayı halen ertelemiş olanlar varsa onların da ellerini tez yakalamalarını rica ediyorum.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.