Bilim İnsanları, Şarj Derdini Ortadan Kaldıran Giyilebilir Bir Cihaz Geliştirdiler
64 okunma

Bilim İnsanları, Şarj Derdini Ortadan Kaldıran Giyilebilir Bir Cihaz Geliştirdiler

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:47
Bilim İnsanları, Şarj Derdini Ortadan Kaldıran Giyilebilir Bir Cihaz Geliştirdiler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şahsi bilgiler ve gelecekteki hayata geçim noktasında her ne kadar insanları sıkıntılı etse de, teknolojik büyümeler ve makineler hayatımızı ehemmiyetli derecede kolaylaştırıyor. Hayatı kolaylaştıran ve daha neşeli hale getiren bu teknolojik makineler arasında giyilebilir teknoloji mahsulleri de yer alıyor.

Beden hareketlerini izleyen uslu sensörler barındıran, sağlıklı ve kumpaslı bir hayat temin etmeye destekçi olan giyilebilir teknoloji mahsulleri cümbüş, sağlık, iş, bilgi alma, eğitim, sosyalleşme, güvenlik başta olmak üzere bir hayli alanda hizmet veriyor. Uslu saatler, uslu gözlükler, beden sensörleri, elektronik giyim eşyaları ve eş daha bir hayli makineler, giyilebilir teknoloji mahsulleri kategorisinde bulunuyor. Arizona Üniversitesi mühendisleri, ehemmiyetli bir hayli verimi olan, biyosimbiyotik makine olarak adlandırdıkları bir cins giyilebilir makine geliştirdiler.

3D yazıcı ile geliştirildi

Biyosimbiyotik makine, Arizona Üniversitesi’nden mühendisler tarafından 3D yazıcıyla geliştirildi. Makine, kablosuz efor aktarımı ve kompakt enerji depolama kombinasyonu sayesinde kesintisiz çalışabiliyor. Biyomedikal Mühendisliği Destekçi Doçenti Philipp Gutruf ve takımının geliştirdiği bu makineyi öteki giyilebilir makinelerden üstün kılan aşikar bazı özellikleri var. Öncelikle biyosimbiyotik makine, mevcut olarak kullanılan ve piyasada bulunan giyilebilir aygıtlarda, sensörlerde bulunan hudutluluğun ötesine geçiyor.

Yürüme, koşma veya atlama gibi etkinliklerde test edilen aygıtın, yapılan testler neticesinde bir kat merdiven çıkan insandaki beden ısısı metamorfozunu dahi tespit edebildiği tanımlandı. Aygıtın bu neticeleri vermesi, gelecekte şahsın bedenini ve metabolizmasını izleme ve değerlendirme açısından büyük fark yaratabileceğini gösteriyor. Gutruf, makineye müteveccih en ehemmiyetli özelliğin ise pratik ve kolay taşınabilir olduğu belirterek, “Bu makineler, kullanıcı ile uğraştırıcı etkileşim gerektirmeyecek biçimde planlanmıştır. Makineyi takmak kolay bir biçimde takıyorsunuz, sonra unutuyorsunuz ve o işini yapıyor” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.