Beynimizin Bir Oyunu: Stresli Anlarımızı Neden Güzel Anlarımızdan Daha İyi Hatırlıyoruz?
63 okunma

Beynimizin Bir Oyunu: Stresli Anlarımızı Neden Güzel Anlarımızdan Daha İyi Hatırlıyoruz?

ABONE OL
Ekim 16, 2021 11:22
Beynimizin Bir Oyunu: Stresli Anlarımızı Neden Güzel Anlarımızdan Daha İyi Hatırlıyoruz?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnsanlık tarihi süresince her çağın, tarihin kendisine özgü stresleri ve problemleri oldu. Nitekim bu kriter yalnızca zaman dilimine bağlı kalmadı. Her coğrafyanın, ülkenin, cemiyetin, sınıfın, cinsiyetin, belli yaş aralıklarının kesinlikle yalnızca kendisine ait ya da ortak muhtelif meseleleri var. İnsanlar olarak, kimi zaman rekabetten, kimi zaman ihtimalsizliklerden, kimi zaman ise kavrayamadığımız hadiselerden kaynaklı problemler yaşarız.

17. asırda tanımlanan ve günümüzde, çağdaş yaşantı içerisinde de sık sık telaffuz edilen bir kavram olan stres, yaşadığımız problemler neticesinde iç dünyamızda sarihe çıkan ve dışavurumla diğer etraflara da yansıttığımız negatif hislerin ismi olarak karşımıza çıkıyor. Bilgilerin, tecrübelerin, duyguların kayıt altına alındığı belleğimiz, yevmiye ya da uzun süreli yaşantımızda genel olarak pozitif ya da nötr tecrübelerimizden çok, stres yaşadığımız tecrübelerimizi karşımıza çıkarır. Bunun nedenini hiç merak ettiniz mi?

Bir ‘strest testi’ asıllaştırıldı:

Stres

Ruhr-Universität Bochum’da RUB bulunan tahlilciler, bu vaziyetin nedenlerini inceledi. RUB Öğrenişsel Sinirbilim Enstitüsü’nden Anne Bierbrauer, Profesör Oliver Wolf ve Profesör Nikolai Axmacher tarafından idarenen takım, Trier Sosyal Stres Testi ismi verilen test ile stres anlarına çözümleydiler. Tahlilciler, bu testi kullanarak deneylerinde hakikat bir vakanın hafıza izini kaydolmaya çalıştılar. Test esnasında katılımcılar, tamamı tarafsız bir ifade takınan ve rastgele bir pozitif geri bildirim vermeyen bir müracaat kurulu önünde konuşmalarını hakikatleştirerek iş görüşmesi simülasyonuna katıldılar. Bu gidişat, katılımcılarda stresi ciddi oranda tetikledi.

İş görüşmesi simülasyonu sırasında, müracaat kurulu bazı günlük nesneleri kullandı. Misalin komisyon abonelerinden biri kahvesinden bir yudum aldı. Bir gün sonra tahlilciler, beyin etkinliğini kaydolurken nesneleri her iki gruptaki katılımcılara gösterdi. Stresli katılımcılar nesneleri hakimiyet grubundan daha iyi andırdılar. 

Tahlilciler, testle beraber amigdaladaki beyin etkinliğini araştırdılar. Elde edilen bilgilere göre stresli anlarla irtibatlanan bazı anların ve görüntülerin izleri birbirlerie oldukça eş bir hafıza izi vazgeçerken, hakimiyet grubunda yapılan gözlemlerde böyle bir gidişata tesadüfülmedi. Başka Bir Deyişle hakikatinde insan beyni, stresli anlara ait görüntüleri bir bakıma ‘özel ve güçlü’ bir biçimde kodluyor ve bağlıyor. Bu da diğer görüntülerden dağılan bu görüntülerin daha kolay andırılmasını sağlıyor.

Araştırma takımı içerisinde bulunan Nikolai Axmacher araştırma neticesinde, komisyon abonelerinin görüşme esnasında stresi tetiklediklerini ve nesneler ile stres tetikleyicileri arasında hafıza için çok ehemmiyetli olan bir iletişim bulunduğunu belirtti. Bir diğer analist Oliver Wolf stresli tecrübelerin zekamızda detaylı görüntüleri bulunduğunu söylerken, Anne Bierbrauer ise stresli anıların birbirine çok benzediğini ve değişik anı temsillerinin daha güçlü anıların anahtarı olabildiği ifadelerine yer verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.