Benzine 40, Motorine 41 Kuruş Zam Geliyor: Artık Pompaya Yansıyacak!
106 okunma

Benzine 40, Motorine 41 Kuruş Zam Geliyor: Artık Pompaya Yansıyacak!

ABONE OL
Ekim 15, 2021 09:08
Benzine 40, Motorine 41 Kuruş Zam Geliyor: Artık Pompaya Yansıyacak!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye bir zamandır, akaryakıt maliyetlerinde asıllaşabilecek muhtemel zamları tartışıyor. Bu bağlamda, geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız bir içeriğimizde yetkili bir adın açıklamalarından bahsetmiş, maliyetlerin aniden 3 lira etrafında yükselebileceğini anlatmıştık. Şimdi; bu mevzuyla alakalı en kritik sürece girmiş bulunuyoruz. Sözcü’nün edindiği bilgilere göre bu gece, mazota ciddi oranda zam gelecek.

Akaryakıt sektörü kaynaklarından edinilen bilgilere göre dolar kurunun yükselmesi ve petrol maliyetlerinde yükseliş olmasıyla, benzin ve motorine yeni bir zam gelecek. Bu zam, benzinde 40 kuruş, mazotta ise 41 kuruş olarak karşımıza çıkacak. Üstelik bu zam pompaya da yansıyacak. Çünkü Eşel Mobil Sistemi, artık iş göremez hale gelmiş gidişatta.

Maliyetler ne kadar zamlanacak?

Benzine zam

Sektör kaynaklarından edinilen bilgilere göre Eşel Mobil Sistemi’nde EMS, benzin için sadece 23 kuruşluk ÖTV marjı kalmıştı. Bu gece pompaya yansıyacak 40 kuruşluk zammın 23 kuruşu, ÖTV’den karşılanacak. Bu gidişatta benzine gelecek net zam 17 kuruş olarak reelleşecek. Mazotta ise vaziyet daha da makûs. Çünkü devletin karşılayabileceği ÖTV marjı sıfıra indiğinden, 41 kuruşluk zammın doğrudan pompaya yansıması bekleniyor. Bu arada; LPG’nin de mazot ile aynı mukadderatı paylaştığını, LPG’ye gelecek 1 kuruşluk zammın dahi doğrudan harcayıcıya yansıyacağını belirtelim.

Devlet şu an için EMS’nin ne olacağına dair rastgele bir şey söylemedi. Başka Bir Deyişle mevzubahisi uygulama hala yaşamımızda. Bu gece reelleşecek zam ile benzin, mazot ve LPG üçlüsünün tamamında ÖTV marjı bitmiş olacak. Devletin bu gidişatta yeni bir karar vermesi gerekecek. Şayet uygulama kaldırılırsa, bugüne kadar devletin karşıladığı ÖTV’nin tamamı pompa maliyetine ilave edilecek ve bu da 3 TL etrafında ekstra zam olarak karşımıza çıkacak. Uygulama devam ederse bu defa da devlet, mazottan yüzde 0 ÖTV alarak yoluna devam edecek. Gözler, mevzuyla alakalı yapılacak açıklamalarda…

Ayrıntılı bilgi edinmek isteyenleri alttaki videomuza bekliyoruz

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.