Beğeni Yok, Takip Yok: Karşınızda Hayatınız Boyunca Sadece 100 Gönderi Paylaşabileceğiniz Sıra Dışı Sosyal Medya Platformu
65 okunma

Beğeni Yok, Takip Yok: Karşınızda Hayatınız Boyunca Sadece 100 Gönderi Paylaşabileceğiniz Sıra Dışı Sosyal Medya Platformu

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:22
Beğeni Yok, Takip Yok: Karşınızda Hayatınız Boyunca Sadece 100 Gönderi Paylaşabileceğiniz Sıra Dışı Sosyal Medya Platformu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sosyal medya platformaları özellikle son 10 yıldır yaşamımızda ehemmiyetli bir yere sahip. Bu platformlar kullanıcılarının günün her saatinde neyi, nerede, nasıl, kimle yaptığını paylaşarak aralıksız etkileşimde kalmasını bekler. İşletmeler ve kullanıcılar bu etkileşim sayesinde öne çıkar.

Ancak bu platformda yaratılan profiller çoğu zaman kullanıcıların kim olduğu değil kim olmak istedikleri hakkında fikir verir. Alkış, yorum ya da takipçi temennisiyle kullanıcılar, görünür olmak için her şeyi anlık ve süratlice paylaşmaya gayret eder. Illinois Üniversitesi’nde Profesör Ben Grosser tarafından planlanan sosyal medya platformu Minus ise kullanıcılarının tüm bu evhamlardan uzak olduğunda ve hudutlu paylaşım hakkıyla nasıl bir profil oluşturcaklarına odaklanır.

Yorum dışında hiçbir etkileşimin olmadığı sadece 100 gönderi hakkı var

Minus

Illinois Üniversitesi’nde bir sanatçı ve profesör olan Ben Grosser, on yıldır sosyal ağlarda daha nitelikli bir bağlantının nasıl olabileceğini inceleyen çalışmaların neticesinde gizeme dışı bir sosyal medya uygulaması planladı. Minus isimli sosyal medya platformu, aşina olduğumuz sosyal medya uygulamalarının aksine kullanıcılarına hudutlu bir etkileşim imkânı sunuyor.

Minus, merkezinde alkışlar olmasaydı sosyal medyanın nasıl işleyebileceğini dair esrarengiz bir yöntem olarak planlandı. Bu uygulamada, alkış, takipçi rakamı ya da aralıksız gönderi paylaşmanın hiçbir ehemmiyeti yok. Kullanıcılar sadece yorum ile etkileşim sağayabiliyor ve tüm hayatları süresince yalnızca 100 gönderi paylaşabiliyor.

Profesör Grosser Minus ile kullanıcılarının her gönderisi için daha fazla düşünmesini sağlıyor. Kendilerini ve yaşamlarını temsil edecek maksimum 100 gönderi paylaşma imkânı sunuyor. Burada sevilmek ya da öne çıkmak için değil, hayatın temsili için bir alan oluşturuyor.

Sosyal medya platformları reklam kampanyalarıyla çok ciddi kazançlar elde ediyor. Etkileşimin neredeyse olmadığı bu uygulamada parasal bir hasılat kastedilmiyor bu surattan ticari bir iş olarak değil sosyal medyalar arasında bir çeşit başkaldırı olarak nitelendirilebilir. Grosser, daha evvel bir eşi planlanmayan bu uygulamanın kesintisizliği için “Kapitalist bir sistem içinde cemiyet için iyi olan bir çevrimiçi sosyal ağa sahip olabilir miyiz öğrenmiyorum” diyor. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.