Bayram tatili kaç gün? Kurban bayramı tatili 9 gün mü?
30 okunma

Bayram tatili kaç gün? Kurban bayramı tatili 9 gün mü?

ABONE OL
Haziran 7, 2023 05:41
Bayram tatili kaç gün? Kurban bayramı tatili 9 gün mü?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu yılki Kurban Bayramı’nın tarihleri ve tatil günleri açıklandı. Kurban Bayramı, Müslümanlar için değerli bir dini bayram olmasının yanı sıra birebir vakitte aile birliğini pekiştirme ve dayanışma hislerini yüceltme fırsatı sunuyor. Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılmasıyla birlikte, vatandaşlar kent dışına seyahat etme, tatil beldelerini ziyaret etme yahut akraba ziyaretleri üzere etkinliklere daha fazla vakit ayırabilecek.

BAYRAM TATİLİ KAÇ GÜN?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 28 Mayıs’ta tekrar seçilmesinin akabinde açıkladığı yeni kabine, birinci toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı akabinde açıklamalarda bulunan Erdoğan, bayram tatili müddeti hakkında da konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bayram tatili açıklamaları şu halde;

* “Bu sene kurban bayramımızı 28 Haziran ile 1 Temmuz ortasında idrak edeceğiz. İstişarelerimiz sonucunda 26 Haziran ve 27 Haziran’ı günlerini de idari müsaade kapsamına almayı kararlaştırdık. Hafta sonlarıyla ile vatandaşlarımız toplam 9 gün bayram tatili yapma imkanı bulacaktır.”

KURBAN BAYRAMI NE VAKİT?

2023 Kurban Bayramı arefe günü 27 Haziran Salı gününe denk geliyor.

2023 Kurban Bayramı 1. gün ise 28 Haziran Çarşamba günü başlıyor. Dört gün sürecek olan bayram 1 Temmuz Cumartesi günü sona eriyor.

Kurban Bayramı 1. Günü: 28 Haziran Çarşamba

Kurban Bayramı 2. Günü: 29 Haziran Perşembe

Kurban Bayramı 3. Günü: 30 Haziran Cuma

Kurban Bayramı 4. Günü: 1 Temmuz Cumartesi

KURBAN İBADETİNİN KARARI NEDİR?

Sözlükte yaklaşmak, Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey manalarına gelen kurban dinî bir terim olarak, Allah’a yaklaşmak ve O’nun isteğine ermek için ibadet niyetiyle, belli kaideleri taşıyan hayvanı tarzına uygun olarak kesmeyi ve bu hedefle kesilen hayvanı tabir eder (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, IX, 452). Kurban bayramında kesilen kurbana udhiyye, hacda kesilen kurbana ise hedy denir.

Akıl sıhhati yerinde, hür, mukim ve dinî ölçülere nazaran varlıklı sayılan mümin, ilâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını kesmekle hem Cenab-ı Hakk’a yaklaşmakta, hem de maddi durumlarının yetersiz olması sebebiyle kurban kesemeyenlere yardımda bulunmaktadır (Serahsî, el-Mebsût, XII, 8; İbn Nüceym, el-Bahr, VIII, 197). Bu ibadetin ruhunda Hakk’a yakınlık ve halka fedakârlıkta bulunma anlayışı vardır. Kurban, bir müslümanın bütün varlığını, gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.

Mezheplerin birçoklarına nazaran udhiyye kurbanı kesmek sünnettir (İbn Rüşd, Bidâye, I, 429). Hanefî mezhebinde ise tercih edilen görüş, kurbanın vacip olduğudur (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 146). Kurban, -fıkhî kararı ne olursa olsun- müslüman toplumların belli simgesi ve şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri bilhassa milletimizin dinî hayatında kıymetli bir yer tutmaktadır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.