Başkasına ait kimlikle ameliyat oldu, Yargıtay o suça ceza vermedi
81 okunma

Başkasına ait kimlikle ameliyat oldu, Yargıtay o suça ceza vermedi

ABONE OL
Ekim 17, 2021 07:44
Başkasına ait kimlikle ameliyat oldu, Yargıtay o suça ceza vermedi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Basur rahatsızlığı bulunan yurttaş, acılar içinde kıvranmaya başladı. Sigortası olmadığı için sağlık kurumuna gitmekte kararsız eden hasta, akrabasına ait popülasyon cüzdanıyla sağlık kurumuna gitti. Acil servisten giriş yapan hasta, aynı gün operasyona alındı.

DURUŞMA CEZA VERMEDİ

Sıhhatine kavuşan hastanın akrabasının kimliğiyle rehabilitasyon olduğu tespit edildi. Bin 178 TL meblağındaki rehabilitasyon giderini karşılayan Sosyal Güvenlik Müesseseyi SGK, resmi evrakta sahtecilik yapıldığını iddia ederek 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne müracaat etti.

Duruşma, sigortası olmayan maznunun ani rahatsızlığı üzerine rehabilitasyon olmak emeliyle akrabasının kimlik dokümanını alarak sağlık kurumu kaydını onun üzerinden yaptırıp operasyon olması eyleminde gereklilik hali bulunduğundan kamu müessesesini dolandırma kabahati oluşmayacağına hükmetti.

YARGITAY KARARI ONADI

Kararı SGK temyiz edince devreye Yargıtay 15. Ceza Dairesi girdi. Daire, duruşma kararını onadı. Yargıtay kararında şöyle denildi:

* Katılan müessese tarafından karşılandığı ve bu biçimde maznunların fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ederek katılan müesseseyi hasara uğrattıkları iddia edilmiştir.

* Maznunu sağlık kurumuna gittiği, burada görevli olan ve haklarında salıverilme kararı verilen maznunların destekleri ile sağlık kurumunun genel cerrahi polikliniğine giriş kaydını yaptırdıktan sonra hekim tarafından tetkik edilerek aynı gün operasyon olduğu anlaşılmaktadır.

* Maznunların fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ederek katılan müesseseyi hasara uğrattıklarının iddia edildiği somut vakada maznun korunmaları, sağlık kurumu ve SGK cevabi yazıları ve değişik kanıtlar yönünde maznunun atılı kabahate ait eyleminin gereklilik hali kapsamında kaldığı bahanesine sabreden duruşmanın kabul ve uygulamasında bir isabetsizlik görülmemiştir.

* Yapılan suçlamaya, bir araya gelip karar yerinde gösterilen kanıtlara, duruşmanın kovuşturma neticelerine uygun olarak oluşan kanı ve takdirine, araştırılan dosya kapsamına göre katılan vekilinin yetersiz araştırma ile karar kurulduğuna müteveccih yerinde görülmeyen temyiz itirazlarının reddiyle, kararların onanmasına oybirliğiyle karar verildi. İHA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.