Balkanlar’daki süper güç Türkiye
27 okunma

Balkanlar’daki süper güç Türkiye

ABONE OL
Mayıs 26, 2023 01:01
Balkanlar’daki süper güç Türkiye
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Almanya merkezli iktisat gazetesi Handelsblatt, Balkanlar bölgesinde yaşanan rekabete ait haber tahlilinde Türkiye’nin Rusya, Çin ve Avrupa Birliği (AB) ile birlikte bölgesel nüfuz için çaba ettiğini belirtti. Yüzyıllardır büyük güçlerin gayret alanı olan Balkanlar’da bugün de emsal bir sürecin yaşandığını kaydeden Alman gazetesi, Türkiye’nin Balkanlar’daki Müslüman nüfusun kollayıcı rolünde olduğuna işaret etti. Rusya’nın bilhassa Sırbistan üzerinden bölgede tesirli olmaya çalıştığına dikkati çeken tahlilde, Çin’in de İpek Yolu projesi üzerinden Balkanlar’a ağır yatırım yaptığı belirtildi. Pekin’in bilhassa deniz kontağı üzerine çalıştığı kaydedildi. Çin’in AB hudutları içinde en kıymetli alt yapı yatırımlarından biri olan Budapeşte-Belgrad demir yolu projesini finanse ettiğinin altı çizildi.

Rusya ve Çin’e karşı istikrar sağlıyor

Analizde Türkiye’nin yalnızca bölgedeki Müslüman nüfusun ağır olduğu bölgelerle değil Sırbistan ile de yakın bağı olduğu kaydedildi. Belgrad idaresinin Rusya ve Çin ile yakın münasebetine karşın Türkiye’yi gücendirmemek için de hassas bir siyaset izlediği kaydedilen yazıda, Türkiye’nin Çin’e karşı göreli daha düşük ölçüde yatırım yapmasına karşın daha fazla istihdam sağlayan projeler geliştirdiğine vurgu yapıldı. Türkiye’nin bölgedeki en değerli alt yapı yatırımları ortasında Belgrad-Saraybosna otoyolu gösterildi. Tahlilde görüşüne başvurulan bir bölge uzmanı, güçlü bir NATO üyesi ülke olan Türkiye’nin bölgedeki aktifliğiyle, Rusya ve Çin’e karşı dengeleyici bir güç olduğunun da altı çizildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.