Baba ve oğlun “taş adam” mücadelesi
13 okunma

Baba ve oğlun “taş adam” mücadelesi

ABONE OL
Mayıs 27, 2023 09:41
Baba ve oğlun “taş adam” mücadelesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Trabzon’un Of ilçesinde yaşayan 4 çocuk babası Hamza Kabahasanoğlu, uzun yıllar “taş adam” sendromu ile uğraş etti. En büyük destekçisi eşi vefat eden Kabahasanoğlu, hastalığının seyrinin yıllar içinde daha da ilerlemesi hasebiyle konuttan çıkamaz oldu.

Kızını da tıpkı hastalıktan ötürü kaybeden 70 yaşındaki Kabahasanoğlu, yaklaşık 10 yıl evvel yatağa bağımlı hale geldi.

Hastalığın ilerlemesi hasebiyle hareket kabiliyetini kaybeden oğlu Mustafa Kabahasanoğlu da 2,5 yıldır hayatını yatağa bağımlı sürdürüyor.

Aynı bahtı paylaşan baba ve oğlunun muhtaçlıkları, iki bakıcı tarafından karşılanıyor.

24 SAAT KAPALI ORTAMDA

Mustafa Kabahasanoğlu, AA muhabirine, 2004’te teşhis konulan hastalığının dünyada çok az görüldüğünü söyledi.

Hastalığın tedavisine ait yurt dışında gelişmeler olduğunu anlatan 41 yaşındaki Kabahasanoğlu, “Yurt dışında araştırma yapan bir takım var. İlaç için de orada gerekli araştırmalar yapılıyor.” dedi.

Kabahasanoğlu, hastalığının giderek ilerlediğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“12 yıl devlet memuru olarak çalıştıktan sonra hastalığım ilerleyince işe devam edemedim. Hastalığımdan ötürü konutta, yatağa bağlı kaldım. Yurt dışında araştırma yapanlarla ilişki kurmak için hekimler arıyoruz. Bu tabipleri bulmak için de sayın Sıhhat Bakanımızdan, Cumhurbaşkanımızdan bize yardımcı olmalarını istiyorum.”

Eski sağlıklı günlerine dönmenin hayalini kurduğunu vurgulayan Kabahasanoğlu, “Eski sağlıklı günlerime dönerek, iş hayatıma devam etmek istiyorum. İnşallah iyisiyle tedavimiz sonuçlanır, ilaç da bulunur ve eski sıhhatimize döneriz.” diye konuştu.

Kabahasanoğlu, sıkıntı günler geçirdiklerini de lisana getirerek, “Arada bir dostlarımız geldikçe moralimiz düzeliyor. Yalnız kalınca moral bozukluğu yaşıyoruz. Dışarıya çıkamadığımız için 24 saat kapalı ortamda duruyoruz. Güç da olsa bu türlü yaşamaya çalışıyoruz. Rabbim kimseye bu türlü hastalıklar vermesin.” tabirlerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.