Ayder Yaylası betona gömülmeye devam ediyor
18 okunma

Ayder Yaylası betona gömülmeye devam ediyor

ABONE OL
Eylül 18, 2023 20:46
Ayder Yaylası betona gömülmeye devam ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın 2017 yılında “Allah’ın bize verdiği Ayder değişik, kirlettik, rezil ettik” çıkışı sonrasında, Rize’nin turizm merkezi Ayder Yaylası’nda TOKİ, kentsel dönüşüm projelerine başladı. ‘Kesin Korunacak Hassas Alan’ tescili bulunan tabiat olağanüstüsü Ayder’de, TOKİ, 2019 yılında 1700 araç kapasiteli otopark,76 odalı termal otel, 6 tane apart otel ve seyir terası inşaatına başladı.

İHALELER TANIDIKLARA

222 milyonluk kapalı otopark ihalesi, harika durumlarda uygulanması gereken davet formülüyle yapıldı. İhaleyi Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen Turgut Müteahhitlik kazandı.

Konaklama üniteleri inşaatlarında ise yüklenici firma Can İnşaat oldu. 2021 yılında otopark, 2022 yılında ise termal otel inşaatı bitecekti. Mukavele bitiş tarihleri geçti lakin inşaatlar şimdi tamamlanmadı ve tesisler hizmete girmedi.

KAÇAK YAPILAR YIKILMADI

Çamlıhemşin Belediye Meclisi’nce Ayder Yaylası’nda 290 yapıdan 158’i ile ilgili kaçak ve ruhsata alışılmamış olduğu gerekçesiyle yıkım kararı alındı. Lakin o günden itibaren hiçbir yapı yıkılmadı. Süreci yürüten evvelki Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “2023 yılında özlediğimiz Ayder’e kavuşacağız” demişti lakin Ayder Yaylası’nın son hali “Özlenen Ayder bu mudur” dedirtti.

2017’de Ayder Yaylası bu türlü görünüyordu

‘AYDER’İ GÜZELLEŞTİRECEĞİZ’ DEDİLER

Ayder Yaylası’nda imar planı olmadığı için özensiz yapılaşmanın önüne geçilemediğini, bu münasebet ile de TOKİ’nin bölgeye girdiğini anlatan Ayder Güzelleştirme Derneği Lideri Hasan Özgen, “Biz ‘Ayder’in marka bedeli artsın’ istedik. Bize ‘Ayder’i güzelleştireceğiz’ dediler. Biz de dayanak verdik.

Verilen kelamlar yerine getirilmedi, 6 yıldır süreç devam ediyor, 4 yıldır inşaatlar sürüyor. Bu işletmeler kime verilecek muhakkak değil. Termal oteli, buradaki işletmecilerden oluşan Ayder şirketine vereceklerine dair kelam vermişlerdi ancak şu an o denli bir durum yok, parayı kim verirse oteli o alacak. Ayder’de kimsenin gücü bu oteli almaya yetmez” dedi.

‘ÇİVİ BİLE ÇAKAMIYORUZ’

TOKİ’nin kentsel dönüşüm projesine başlamasından sonra Ayder Yaylası’ndaki işletme sahiplerinin iş yerlerinde hiçbir düzenleme yapamadığını söyleyen Özgen, “6 yıldır TOKİ’yi bekliyoruz. İş yerlerimiz ahşap yapılı, haliyle ziyan görüyor, tadilat yapmamız lazım ve tadilat yapamıyoruz. Tekraren rica ettik, yıkılacak yerleri belirleyin, öbürleri tadilat yapsın diye. Şu an bir çivi bile çakamıyorsun. Buradaki esnaf büyük mağduriyet yaşıyor” diye konuştu.

‘ORMAN TOPRAKLARINI TURİZME AÇTILAR, MAHKEMEYE TAŞIDIK’

Yapılan projelerle Ayder’in daha çok betona boğulduğunu söz eden CHP’li Çamlıhemşin Belediye Meclis üyesi Ayşe Şahin ise, “Buradaki yapılar, bu yörenin mimarisine hitap etmiyor. Ayder’in mahvedildiği yetmezmiş üzere Ayder’in orman topraklarını turizme açtılar.

50-60 şahısla birlikte mevzuyu mahkemeye taşıdık, süreç devam ediyor. Eylül ayında keşif yapılacak. Orman yerinin sürdürülebilir muhafaza kullanmaya açılmasına hiçbir mana veremiyorum. Tapulu yerleri statü değişikliğine sokuyorsan tahminen insanların yararına olabilir lakin orman yerini statü değişikliğine uğratmanın nasıl bir gayesi var bilemiyoruz” dedi.

‘DEVLET BİZE ÇİVİ ÇAKTIRMIYOR LAKİN KENDİSİ YAPIYOR’

Ayder’de yöresel eserler satan bir işletmenin sahibi, Ayder’in eski halinin çok daha hoş olduğunu söyledi ve bölgeye gelen turistlerin yapılaşmayı gördüklerinde şaşırdıklarını lisana getirdi.

Apart otellerin yapıldığı yerlerin daha evvelden yeşillik alan olduğunu söz eden işletme sahibi, “Burası bir nevi cennetti. Beşerler burada piknik yapıyordu, Ayder’i izliyordu. Bütün düzlük alanlarda yapılaşma oldu. Devlet halka hiçbir çivi çaktırmıyor lakin kendisi yapıyor” diye konuştu.

‘YAYLA GÖRMEYİ UMUYORDUK AMA…’

Kahramanmaraş’tan, Antalya’dan bölgeye gelen yerli turistler ise, “Yayla görmeyi umuyorduk fakat bayağı yapılaşma var” diyerek hayal kırıklığı yaşadıklarını söyledi. Bir diğer yerli turist ise “Bu kadar yapılaşmaya gerek yoktu. Ayder’e gelenler burada konaklamak zorunda değil. Kalınacak yer bulunuyor. Bu türlü bir yerin bozulması çok büyük kayıp” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.