Asya’daki En İyi ve En Kötü Yollara Sahip Ülkeler Açıklandı: Türkiye Kaçıncı Sırada?
78 okunma

Asya’daki En İyi ve En Kötü Yollara Sahip Ülkeler Açıklandı: Türkiye Kaçıncı Sırada?

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:28
Asya’daki En İyi ve En Kötü Yollara Sahip Ülkeler Açıklandı: Türkiye Kaçıncı Sırada?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yolların niteliği, kulağa her ne kadar sıradan bir mevzu gibi gelse de yapımın hakikatleşmesinde ve sürdürülebilmesinde büyük ehemmiyet taşıyor. Üretim de ülkenin gelişimine doğrudan katkı sağlayan bir etmen olduğundan yol niteliğinin dolaylı olarak da olsa ülkenin gelişmişlik seviyesine katkı sağladığını söyleyebiliriz.

Daha evvel Avrupa ülkelerinin sahip olduğu yolların niteliğini sizlerle paylaşmış ve ülkemizin o sıralamada, ortalamanın üstünde bir puan aldığını görmüştük. Şimdiyse Asya ülkeleri, aynı puanlandırma sistemiyle karşımızda. Ülkemizin sıralamada nereye yerleştiğine gelin beraber bakalım.

Asya ülkelerinin yol nitelikleri:

Asya ülkelerinin yol kaliteleri

Harita üzerinde aldıkları puanlara göre Asya ülkelerinden nitelikli yollara sahip olan ilk 5 ülke şu biçimde:

Singapur – 6,5 Hong Kong – 6,1 Japonya – 6,1 Birleşik Arap Emirlikleri – 6 Güney Kore – 5,9

En düşük puanı alan yollara baktığımızda ise 2,1 puanla Yemen’i en alt sırada görüyoruz. Onu takip eden Lübnan ise 2,6 puan almış. Nepal ise en makûs üçüncü yol niteliğine sahip olan Asya ülkesi olarak 2,9 puan almış.

Yol

Türkiye ise, yollarının niteliğine göre 1 ile 7 aralığında puanlandırılan ülkeler arasında 5 puan alarak 13’şöhretçi sıraya yerleşmiş. Haritanın genel vaziyetine baktığımızda ülkemizdeki yolların öteki bir hayli yere göre daha nitelikli olduğunu görebiliyoruz. Avrupa ülkeleri sıralamasında Türkiye, 12’nci sıraya yerleşmişti.

Bir evvelki haritada da olduğu gibi World Economic Forum tarafından 2019 Küresel Rekabet Endeksi ile elde edilen bilgilerle oluşturulan mevzubahisi haritada yetkililerin yollar hakkındaki fikri değil, bir hayli şahsın şahsi kullanıcı tecrübeyi kendini gösteriyor. Bu bağlamda tarafsız olduklarını söyleyebiliriz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.