DOLAR

27,2650

0.18%
EURO

28,8645

-0.01%
ALTIN(gr)

1.665,17

-0,65%
BİST 100

8242.26

-0,65%
Asgari ücret zammı ne kadar olacak? İşte konuşulan rakamlar…
82 okunma

Asgari ücret zammı ne kadar olacak? İşte konuşulan rakamlar…

ABONE OL
Haziran 1, 2023 14:45
Asgari ücret zammı ne kadar olacak? İşte konuşulan rakamlar…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milyonlarca çalışanın gözü, yılın daha birinci ayında açlık hududunun altında kalan minimum fiyata temmuz ayında yapılacak artırıma çevrildi.

Yeni minimum fiyatın ne olmasıyla ilgili personel sendikalarından talepler yavaş yavaş gelmeye başlarken; patron sendikası TİSK’te de minimum fiyata temmuz ayında yapılacak orta artırımla ilgili çalışmalar başladı.

Seçimlerin akabinde kabinenin oluşturulmasını ve yeni iktisat siyasetlerinin seyrinin netleşmesini bekleyen iş dünyası da, kendi ortasında yeni minimum fiyatın ne olacağını ya da ne olması gerektiğini konuşuyor.

‘EN AZ 10 BİN 500 TL OLUR’

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Lideri Seçkin Yorgancılar, seçimlerin bitmesinin akabinde şimdi kabinenin oluşturulmadığı ve haziran enflasyonunun muhakkak olmadığı bir ortamda taban fiyata yapılacak orta artırımla ilgili konuşmanın erken olduğunu söylerken; Türkiye Giysi Sanayicileri Derneği (TGSD) Lideri Ramazan Kaya ise minimum fiyata temmuz ayında bir düzgünleştirme yapılması iş dünyasının gündem unsurları ortasında olduğunu aktardı.

Kaya, temmuz ayında minimum fiyata yüzde 25-35 aralığında bir orta artırım geleceğinin konuşulduğunu, bunun da 10 bin 500 TL ila 11 bin 500 TL aralığında bir meblağa tekabül ettiğini lisana getirdi.

“Yüksek enflasyonla, kur artışıyla ve işsizlikle karşı karşıyayız. Yeni minimum fiyat artırımı da dalı sıkıntı durumda bırakacak” diyen Kaya, şöyle devam etti:

“Çünkü hazır giysi bölümü önemli biçimde düşen taleple esasen çok güç durumda, fiyat tutturamıyoruz. Bu yüzden minimum fiyat konusunda patrona verilen takviyelerin de artmasını bekliyoruz.”

İŞVERENE KOLAYLIK KOŞULUYLA 12 BİN TL MESAJI

Sozcu.com.tr’ye konuşan bir öbür isim Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Hizmetler Meclisi İdare Konseyi Lideri Hüseyin Bozdağ ise, halihazırda zati 8 bin 500 TL’ye çalışan bulmakta zorlandıklarını, bu yüzden yeni minimum fiyatın 10 bin TL olması durumunda bunu karşılayabileceklerini lakin patrona yeni kolaylıklar sağlanması durumunda bu meblağın 12 bin TL’ye kadar çıkabileceğini söyledi.

“Ancak patrona yeni dayanaklar sağlanmaksızın 12 bin TL bandına çıkması bölümü yorar, istihdamı olumsuz etkiler” diyen Bozdağ, “Biz de şu anda maliyetler ortasında boğulup kalıyoruz. Çok yüksek vergi ve prim yükü var üzerimizde” diye konuştu.

Bozdağ, bu hususla ilgili taleplerini şöyle lisana getirdi:

“Biz daima diyoruz, minimum fiyatın üzerindeki vergi kaldırılsın. SSK primlerinin yarısını emekçiye verelim, yarısını bize taahhüt yaparak, yani yılın sonunda kapasite raporumuza nazaran yüzde 10 istihdam artıracak halde bize bırakılsın. Bu talebimizi yineliyoruz.”

DİSK 16 BİN TL’YE İŞARET ETTİ

Sozcu.com.tr’ye konuşan DİSK Lideri Dilek Çerkezoğlu ise, haziran ayı enflasyon sayıları belirli olmadan yeni minimum fiyata ait bir sayı söylem etmenin güç olduğunu, lakin açıklanan açlık ve yoksulluk hududu bilgilerine bakıldığında esasen olması gereken sayının muhakkak olduğunun altını çizdi.

Türk-İş datalarına nazaran, mayıs ayında açlık hududunun 10 bin 362 TL’ye, yoksulluk sonunun ise 33 bin 752 TL’ye çıktığını anımsatan Çerkezoğlu, “Bir ailede iki kişi çalıştığı vakit o meskene en az yoksulluk hududu kadar para girebilmeli” diye konuştu.

Bu da taban fiyatın 16 bin TL olmasına yönelik bir talebe işaret ediyor.

Enflasyon tek haneye gerileyene kadar taban fiyatın yılda 4 defa güncellenmesi gerektiğini söyleyen Çerkezoğlu, bu fiyat belirlenirken de belirli kriterlerin göz önüne alınması gerektiğini söyledi:

“Asgari ücretlinin gerçek enflasyon karşısında, dolar kuru ve altın fiyatları karşısında alım gücünün giderilmesi ve personelin ailesiyle birlikte yaşayabilmesi için hesaplama yapılmalı, şimdiki üzere tek bir personelin geçim maliyeti üzerinden değil. Bir başka kriter de çalışanın ulusal gelir artışından ve büyümeden aldığı hissenin artırılması biçiminde olmalı.”

Çalışma Bakanı’nın ‘500 dolar’ açıklamasına ait ise Çerkezoğlu, şöyle devam etti:

“”Rekor artırım yaptık’ üzere açıklamalar yapılsa da çok yüksek bir enflasyon olduğu için suya yazılan yazı üzere kalıyor bu artırımlar.  Hasebiyle dolar üzerinden bir sayı söylem etmek yerine taban fiyatın alım gücünün korunması lazım. Ülkenin yüksek enflasyon sarmalından kurtulması lazım. İktisatta bütünlüklü bir güzelleşmeye muhtaçlık var.”

DAHA BİRİNCİ AYDA AÇLIK SONUNUN ALTINDA KALMIŞTI

Öte yandan, yüksek enflasyon nedeniyle daima azalan alım gücü, yıllar sonra birinci kere geçen sene minimum fiyata orta artırım yapılmasına neden olmuştu.

Böylece 2022 Ocak’ta 4 bin 253,4 TL olarak belirlenen net taban fiyat, geçen sene temmuz ayında yapılan orta artırımla 5 bin 500,3 TL’ye yükseltilmiş; 2023 Ocak ayında ise 8 bin 506,8 liraya çıkmıştı.

Ancak Türk-İş datalarına nazaran, 2022’de yılın ikinci ayında açlık hududunun altında kalan minimum fiyat, bu yıl daha emekçinin eline geçmeden açlık sonunun altında kalmıştı.

Buna nazaran, 2023 Ocak’ta taban fiyat 8 bin 500 TL iken, birebir ay açlık sonu 8 bin 864 TL’ye yükselerek taban fiyatın üzerine çıkmıştı.

ÇALIŞMA BAKANI ‘500 DOLAR’ DEDİĞİNDE 9 BİN TL 750 EDİYORDU

Son seçimlerden evvel minimum fiyatı gözden geçireceklerine ait açıklama yapan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, net bir halde “Temmuzda minimum fiyata orta artırım var” demişti.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım ise, temmuzda taban fiyata artırım yapılacağıyla ilgili net açıklamalarda bulunmanın yanında ne kadar olacağıyla ilgili sayı da vermişti.

Mayıs ayı başlarında “Cumhuriyet tarihinde dolar bazında 455 doların üzerinde en yüksek düzeye çıkaran bir düzenlemeyi ocak ayında yaptık. Temmuzda da birebirini yapacağız” diyen Alım, “Aşağı üst 500 dolar bazında bir oran olacak. Çalışmalarımız hazır” diye konuşmuştu.

Bilgin bu konuşmayı yaptığında 500 dolar 9 bin 750 TL’ye tekabül ederken, seçimlerden sonra dolar kurundaki artışın hızlanmasıyla bugün prestijiyle 500 dolar 10 bin 400 TL’yi aşmış durumda.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.