Apple’ın yıllık etkinliği WWDC’de öne çıkan ürünler, güncellemeler
183 okunma

Apple’ın yıllık etkinliği WWDC’de öne çıkan ürünler, güncellemeler

ABONE OL
Haziran 6, 2023 10:15
Apple’ın yıllık etkinliği WWDC’de öne çıkan ürünler, güncellemeler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Apple Worldwide Developer Conference (WWDC), 1987’den beri her yıl düzenleniyor. Apple’ın tüm dünyaya neler yaptığını gösterdiği, kullanıcılarını kendine daha çok bağladığı ve yeni kullanıcılara göz kırpmayı hedeflediği aktiflik başladı.

Ve WWDC 2023’te yapılan sunumlara damga vuran hiç elbet Vision Pro oldu. Vision Pro’yu teknoloji basınına da tanıtan Apple, pek çok isimden övgüler alırken, toplumsal medyada ise gözlüğün imgesi nedeniyle alay konusu oldu. Ayrıyeten pek çok teknoloji meraklısı da Apple ve Meta’yı kıyaslayarak sanal gerçeklik dünyasındaki rekabetin kızıştığını gösterdi.

VISION PRO

Apple’ın bir artırılmış gerçeklik gözlüğü üzerinde çalıştığı yıllardır konuşuluyordu, sonunda bu yıl şirket bu alandaki birinci eserini görücüye çıkardı. WWDC açılış konuşmasının son kısmı Vision Pro başlığına ayrıldı.

Ürün, Meta Quest 3 ve PlayStation VR2’ye rakip ile olarak ortaya çıkmış üzere görünse de tam olarak rakipleriyle tıpkı değil. Pek çok VR gözlüğünün büyük ve epey ağır olduğu göz önünde bulundurulunca, Apple’ın Vision Pro’sunun ince yapısı ve hafifliğiyle fark yarattığı görülüyor.

Şirket, mümkün olduğunca hafif gereçler kullanmış, daha kaliteli ve daha ağır materyallere ise gerekli olan yerlerde yer vermiş. Gözlüğün dikkat çeken bir öbür özelliği de bir denetleyicinin olmaması; bunun yerine Vision Pro, kullanıcının sesi tarafından denetim ediliyor.

Artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçekliğin (VR) bir karışımı olan Vision Pro’nun Apple ailesinden başka bir kolda ilerlemeyeceği de iPhone ile birebir uygulamalara sahip olmasıyla görülüyor. Ve buna ek olarak mevcut Apple aksesuarlarıyla da son derece uyumlu bir halde çalışıyor.

Vision Pro ayrıyeten Apple Arcade oyunlarını da destekliyor ve PlayStation DualSense denetleyici takviyesiyle geliyor. Piyasaya sürüldüğünde yüzden fazla oyun Vision Pro için hazır olacak.

Açılış konuşmasının bir başka sürpriz konuğu da Disney’den Bob Iger’dı. Apple Vision Pro’yu desteklemek ve Disney takviyesini duyurmak için aktiflikte görüldü. Disney Plus uygulama dayanağı birinci günden itibaren sunulacak.

Apple’ın Vision Pro için epey uzun vadeli vizyonu ve maksatları olduğuna sunumda da yer verildi. Ekranda, Vision Pro’yu seyahatler için hazırlanırken, buzdolabından içecek alırken ve hatta çocuklarıyla oynarken kullanan beşerler görüldü. Aygıtın boyutları ve hafifliği de Apple’ın bunun insanların yalnızca kısa atılımlarla değil, uzun mühlet takıp devam edebilecekleri bir aygıt olmasını umduğunu gösteriyor. Yani Apple, Vision Pro’nun iPhone üzere kullanıcılarının hayatının büyük bir modülü olmasını istiyor.

Yine de fiyat, bu amaç için büyük bir mahzur. Apple Vision Pro, öbür AR/VR kulaklıklarının nispeten makul fiyatlarından çok uzak: 3.499 dolardan başlıyor. Ve şu an için planlanan 2024’te satışa sunulması.

Vision Pro teknoloji uzmanları tarafından da beğeniyle karşılandı. Bloomberg’den Edward Ludlow, Vision Pro’yu Questile karşılaştırırken aktifliğin genel ambiyansına da dikkat çekti. Ludlow; aktifliğin, teknoloji devinin 2014’teki Apple Watch’tan bu yana yaptığı en büyük eser lansman olduğunu söylüyor: “Şirket, Steve Jobs periyodunu anımsatan çeşitten bir hava yaratmaya çalıştı. İştirakçiler Apple Park yerleşkesinde ilerlerken Apple işçisi tezahüratıyla karşılaştı. Cook, sunum sırasında Jobs’ın ünlü sloganı ‘bir şey daha’yı bile kullandı.”

Insider’dan Nicholas Carlson ise Meta ve Apple’ı karşılaştırdı. Carlson, birkaç yıl evvel denemesi için gönderilen Oculus VR tecrübesi ile Vision VR ortasındaki farkları tahlil etti ve Meta’nın gözlüğünü kullandığındaki birinci izlenimlerini hatırladı:

“Çizgi sinema üzere görünüyordu. Bacakları yoktu. Büyük plastik kulaklığı taktığımda kendimi aptal üzere hissettim. Kulaklık ağırdı ve boynum ağrımaya başladı. Kendimi klostrofobik ve etrafıma karşı savunmasız hissettim zira gözlükleri taktığım için etrafımdaki gerçek dünyada neler olduğu hakkında hiçbir fikrim yoktu.”

Carlson Apple tecrübesini ise şu biçimde anlatıyor:

“Daha hafif. Siz onu kullanırken beşerler gözlerinizi görebilir. Bir görüntü konferanstayken, bir çizgi sinema değil, kendin üzere görünüyorsun. Yüzünüze bağlanmış dev plastik bir PC’den çok, en hoş kayak gözlüğü üzere görünüyor. Dünyayı kendi gözlerimizle gördüğümüz üzere, derinlik hissi veren fotoğraflar yahut görüntüler çekebilen bir 3D kamerası var. Göz hareketlerinizi, el hareketlerinizi ve sesli komutlarınızı kullanarak aygıtı denetim edebilirsiniz. Aygıtı kullanırken biri size yaklaşırsa, ekranınızı paylaşarak baktığınız şeyi onlara gösterebilirsiniz.

Kısacası, Apple’ın eser lansmanını izlemek bana Steve Jobs’ın Blackberry’i dünyadan silen eserini duyurduğu vakti hatırlattı. Lakin şimdiye kadar, bu cins bir aygıt için çok büyük bir pazar olmamıştı. BlackBerry, Apple onu yok etmeden evvel devasa bir hayran kitlesine sahip büyük bir eser ve şirketti. Halbuki şu anda çok az şahısta Oculus başlığı bulunuyor.”

Carlson ve Ludlow’un övgü dolu Vision Pro incelemelerine karşın aygıt, toplumsal medyada alay konusu oldu. Pek çok kullanıcı gözlüğün kayak gözlüğüne benzediğini söylerken, bu türlü bir fiyata bu tip bir kayak gözlüğü almak istemediklerini yazanlar da oldu.

Vision Pro, aktifliğe damga vursa da Apple, öbür eserlerini de atlamamış…

MACBOOK AIR

Etkinlik aslında, Apple’ın olağan 13 inçlik Macbook Air’in 15 inçlik bir versiyonunun tanıtımıyla başladı. Apple, yeni MacBook’un ince, hafif lakin güçlü dizaynıyla, M2 işlemcisiyle ve 15,3 inç retina ekranıyla dünyanın en düzgün 15 inçlik dizüstü bilgisayarı olduğunu tez ediyor. Yeni Macbook, dört renkte geliyor ve 18 saatlik pil ömrüne sahip olacağı tez ediliyor.

YENİ MAC STUDIO

Mac Studio, yeni sürümler alıyor. Artık Mac Studio’nun bir M2 Max ve M2 Pro sürümü var, fakat yeni Mac Studio birebir vakitte yesyeni bir Apple çipi olan Apple M2 Ultra’yı da içerecek. Temel olarak, birbirine yapışık iki M2 Pro işlemci olan M2 Ultra, güçlü bir çip ve Intel dayanaklı en süratli Mac Pro’dan 6 kat daha süratli.

iOS 17

Her vakit olduğu üzere, iOS’un yeni sürümü WWDC’nin en çok merak edilen sunumlarından biriydi. Fakat Apple, bu yıl gösterişli yeni özellikler yerine büyük ölçüde hayat kalitesi güzelleştirmeye odaklandığından, çok büyük bir özellik öne çıkmıyor.

Apple, geçen yıl kilit ekranı değişikliklerine sıkı bir biçimde eğildi ve iOS 17 bunu daha da geliştiriyor. iOS 17’de, iPhone kullanılmadığında ve yatay pozisyondayken hava durumunu, yaklaşan randevuları, bildirimleri ve başka kıymetli bilgileri gösterecek bir ekran geliyor. Apple’ın hedefi, iPhone’un kullanılmadığı vakitlerde bile daha kullanışlı hale getirmek.

Klavye konusunda da yenilikler yapan Apple, otomatik düzeltmeyi geliştiriyor.

AirDrop’a da güncelleme getirerek NameDrop özelliğini tanıtıyor. Bu sayede iki iPhone yan yana getirilerek direkt olarak numara paylaşımı yapmayı mümkün kılıyor. Tıpkı özelliği Apple Watch için de görmek mümkün.

FaceTime’da ise artık kullanıcılar bildiri bırakabilecek.

GÜNLÜK UYGULAMASI

iOS 17’ye yapılan en şaşırtan eklemelerden biri de Journal uygulaması. Apple’ın yeni uygulaması, kullanıcılardan niyetlerini ve hislerinin yanı sıra günlerinin detaylarını eklemelerini istemek için makine tahsilini kullanacak. Fotoğraflar ve Haritalar, günlük girişleri de entegre edilecek.

iPadOS 17

iPadOS’teki en büyük ve en uygun iyileştirmelerden biri, sıhhat uygulamasının eklenmesi. Apple çok sayıda sıhhat verisi sağlıyor, bu nedenle en son idmanlar, sıhhat raporları ve daha fazlasını nitekim derinlemesine incelemek için bir iPad’in büyük ekranına sahip olmak artık bir muhtaçlık haline gelmişti.

Ayrıca PDF takviyesi de gelişiyor. PDF’ler artık Notes uygulamasında da depolanacak. Geliştirici beta bugün yayınlanırken, herkese açık beta gelecek ay gelecek ve son sürüm sonbaharda çıkacak.

ZİHİNSEL SIHHAT ÖN PLANDA

Fiziksel sıhhat dünyasında öne çıkan Apple, artık de ruh sıhhatine ışık tutmak istiyor. Şirket, kullanıcıların ruh sıhhatlerine ihtimam göstermek için klinik anketler kullanacak ve hatta kullanıcılara biriyle konuşması gerekip gerekmediğini de bildirecek.

GİZLİLİK VE GÜVENLİK KORUMALARI

Apple, aktiflikte yeni saklılık ve güvenlik muhafazalarını da duyurdu. En son güncellemeler, Apple’ın mahallî tarayıcısı Safari’de ve kendi bağlantı araçlarında yaptığı değişiklikleri içeriyor.

Şirket, Apple kullanıcılarının izlenmeden internette gezinmesini kolaylaştırmayı ve Apple eserleri aracılığıyla çevrimiçi bağlantı kuran çocukları muhafazayı amaçlıyor. Çocuklar bir yana, Apple birebir vakitte yakında iMessage, AirDrop, FaceTime ve öteki yerlerde yetişkin kullanıcılar için de ‘Hassas İçerik Uyarıları’ seçeneği sunacağını ve böylelikle tüm Apple müşterilerinin ‘istenmeyen çıplak fotoğraf ve videolar’ görmekten kaçınabileceğini söylüyor.

Apple, yeni özelliklerin saklılığın, temel bir insan hakkı olduğuna dair derin inancını temsil ettiğini söyledi. Apple’ın Yazılım Mühendisliğinden sorumlu kıdemli lider yardımcısı Craig Federighi, “Gizlilik, en başından beri her yeni Apple eserinde ve özelliğinde tasarlanmıştır” dedi.

Kendi donanım ve yazılımını inançlı hale getirmekle yetinmeyen Apple, uygulama geliştiricilere yeni araçlar ve platformları için kullanılan üçüncü taraf yazılım geliştirme kitlerinin (SDK’ler) bilgi uygulamaları hakkında daha detaylı bilgiler sunacağını söyledi.

Apple, müşterilerine tüm bu yeni kapalılık ve güvenlik yükseltmelerinin bu sonbaharda fiyatsız yazılım güncellemeleri olacağını hatırlattı.

TÜRKÇE MÜZİK SÜRPRİZİ

Apple, bu yıl da Türk aktiflik takipçilerini gülümsetmeyi başardı. Şirket, AirPlay yeniliklerini tanıtırken Altın Gün kümesine yer verdi. Apple geçen yıl da Lalalar’ın “Abla Deme Lazım Olur” müziğini çalmıştı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.