Anket sonucunu açıkladı: Erdoğan’ın oyları düştü mü?
18 okunma

Anket sonucunu açıkladı: Erdoğan’ın oyları düştü mü?

ABONE OL
Mart 9, 2023 13:44
Anket sonucunu açıkladı: Erdoğan’ın oyları düştü mü?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kılıçdaroğlu’nun adaylığını uzmanlara soran CNN International, Erdoğan’la CHP liderinin bir nevi karşılaştırmasını yaptı. Seçimin ortada olduğunu kaydeden uzmanlar, ölümcül depremlerin Erdoğan’ın oyunu etkilemediğini söyledi.

Uluslararası basınında, Millet İttifakı’nın yaşadığı çalkantılı süreci ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayı olmasını yakında izlemeye devam ediyor.

“Gandhi Kemal” ve “Türkiye’nin Gandhisi” şeklinde tanıtılan Kılıçdaroğlu’nun, Batı’ya yönelik politikalar yürüteceği ifade edildi.

ABD merkezli CNN International çıkan “Erdoğan’ın ‘zıt kutbu’ Türkiye’nin cumhurbaşkanı olmak istiyor” başlıklı analizde, Kılıçdaroğlu ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karşılaştırıldı.

Nadeen Ebrahim imzalı analizde, “Muhalefet bloğunun yol haritası, cumhurbaşkanının daha az yetkiye sahip olduğu kapsayıcı bir parlamenter sisteme doğru ilerleme hedefinde netleşti” denildi. Bu konu hakkında Oxford Üniversitesi Avrupa Çalışmaları Merkezi Çağdaş Türkiye Programı Koordinatörü Mehmet Karlı, “Artık cumhurbaşkanının elinde merkezi bir güç olmayacak” dedi.

“BATI’YA KARŞI DAHA ÖNGÖRÜLEBİLİR BİR YAKLAŞIM BENİMSEYECEK”

“Analistler, Kılıçdaroğlu’nun kurumlar aracılığıyla hareket edeceği için Batı’ya karşı daha yumuşak ve daha öngörülebilir bir yaklaşım benimsemesinin beklendiğini söylüyor” ifadelerinin yer aldığı analizde, Koç Üniversitesi’nden siyaset bilimi profesörü Murat Somer’in değerlendirmelerine yer verildi.

Somer, Erdoğan’ın dış politikasının çoğunlukla “hırçın” ve “kişisel” olarak tanımlandığını, muhalefetin daha kurumsal, öngörülebilir ve yumuşak güce dayalı bir politika yürütütebileceğini söyledi.

“Erdoğan esnaf, Kılıçdaroğlu bürokrat” diyen Somer, Erdoğan’ın “siyasete iş insanı gibi yaklaştığını” söyledi.

KILIÇDAROĞLU, ERDOĞAN’IN ZITTI

Uzmanların CHP liderini “Erdoğan’ın olmadığı her şey” olarak gördüğünü yazan Ebrahim, şu ifadeleri kullandı:

“Analistler, hem Hindistan’ın Mahatma Ghandhi’sine fiziksel benzerliği hem de mütevazi yapısı nedeniyle bazen ‘Gandhi Kemal’ olarak anılan Kılıçdaroğlu’nun, Erdoğan’ın zıt kutbu olarak görüldüğünü söylüyor.”

SEÇİMİ KİM KAZANIR?

Araştırma şirketi MetroPOLL’ün Başkanı Özer Sencar, pek çok kişinin depremden sonra Erdoğan’ın oy kaybedeceğini düşündüğünü ancak durumun öyle olmadığını söyledi.

Sencar göre, anketler hükümetin muhalefetin beklediği kadar oy kaybetme olasılığının düşük olduğunu gösteriyor:

“Depremden sonra Erdoğan’ın popülaritesi sadece 1 puan, Kılıçdaroğlu’nun popülaritesi ise 5 puan azaldı. Bütün bu veriler, deprem nedeniyle hükümetin ve Erdoğan’ın kayıplarının telafi edilebilecek düzeyde olduğunu gösteriyor.”

Söz konusu yarışının epik bir hikaye oluşturacağını söyleyen Somer, seçimin zorlu geçeceğini söyledi.

Gönül Tol ise, “Muhalefet bir takım gibi çalışırsa cazibesi artar” dedi.En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.