Ankara Barosu’ndan ‘arzuhalcilik’ yapan 5 kişiye suç duyurusu
112 okunma

Ankara Barosu’ndan ‘arzuhalcilik’ yapan 5 kişiye suç duyurusu

ABONE OL
Ekim 16, 2021 10:21
Ankara Barosu’ndan ‘arzuhalcilik’ yapan 5 kişiye suç duyurusu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara Barosu, Ankara Adliyesi ile aile, ticaret ve çocuk duruşmalarının bulunduğu ek hizmet binasının etrafında 50 TL karşılığında dava arzuhali yazan 5 şahıs hakkında, kabahat ilanında bulundu.

Kabahat bülteni arzuhalinde adliye binası girişinde ve etrafında ellerinde ‘arzuhal yazılır’ tabelasıyla duran 5 bireyin olduğu, arzuhal başına 50 TL fiyat aldıkları, bina etrafında tel örgülerde ‘arzuhal yazılır’, ‘fotokopi çekilir’, ‘e-devlet çıktısı, telefon çıktısı ve tarama yapılır’ biçiminde ifadeler ile telefon numaraları ve site adreslerinin yer aldığının zabıtla tespit edildiği belirtildi.

‘EĞİTİMSİZ ŞAHISLARIN ELİNE BIRAKILAMAZ’

Arzuhalde, Avukatlık Yasayı’nun 35’inci maddesine göre adli işleri takip faktörün ve bu işlere ait doküman tertip etmesinin yalnızca baroda kayıtlı avukatlar tarafından yapılacağı anımsatıldı.

Aynı maddede arzuhalcilerin faaliyetinin yasaklandığı, yasal desteğe lüzum dinleyen bireylere yalnızca mesleksel mesullüğe sahip, teftişe tabi, bu işin eğitimini alan ve iş icrası mevzusunda kendisine ruhsat verilen şahısların takviye edebilmesinin ön görüldüğü belirtildi.

Yasal desteğe lüzum dinleyen şahısların, mesleksel mesullüğü olmayan, sorgulanmayan, akademik anlamda öğrenim görmemiş şahısların eline vazgeçilmesinin kabul edilemeyeceğine dikkat çekilerek, “Günümüzde arzuhalcilik, hiçbir teftişe tabi olmayan, vergi mükellefliği bulunmayan, yetkisi, sıfatı, mesullüğü olmayan şahısların aracılık yaparak çıkar sağladıkları bir iş haline gelmiştir. Adliyeler, arzuhalci yanılgıları sebebiyle geri dönüşü olmayacak biçimde haklarından yoksun kalma misalleriyle doludur” denildi.

Arzuhalde, Ankara Adliyesi ve ek hizmet binası etrafında arzuhalcilik yapanların emniyet görevlileri tarafından tespit edilip, haklarında ‘Avukatlık Yasayı’na muhalefet’ kabahatinden zorunlu soruşturma yapılarak kamu davası açılması arz edildi.

‘VATANDAŞIN HAKKINI ZAYİ EDİYORLAR’

Adliye önünde açıklama yapan Ankara Barosu İdare Heyeti Azası Avukat Zafer Doğan Bilgin, “Biz Avukatlık Yasayı’nun 35 ve 63’namcı maddelerine muhalefetten dolayı kabahat ilanında bulunduk. Birtakım bireyler rastgele bir vergi kaydı olmadan, yasal bir eğitim almadan yasal mütalaalarla yurttaşların hakkını zayi etmektedirler. Yazılan arzuhallerin suçlama evresinde yurttaşların hak kayıplarına neden olduklarını gördük. Türkiye’de avukat rakamı 150 binlere erişti. Artan hukuk fakülteleri rakamlarından tutun, minimum fiyat altında çalışan emekçi avukat meslektaşlarımıza kadar bir hayli meselemiz varken, bir de zati yapamayacakları bir alanda senelerdir faaliyet göstermeye çalışan bu tip bir yaradılışın karşısında olmak ismine kabahat ilanında bulunduk” dedi.

Avukat Batuhan Yılmaz ise, “Yargıtay’a giden kararların yüzde 60’ı usulden bozuluyor. Arzuhalci yazdığı arzuhalin devamında nasıl bir yasal sonuç taşıdığına ait hiçbir yasal bilgisi yok ve bu süreç yurttaşı uzun vadede hasara sokuyor” diye konuştu.

ARZUHALCİLERDEN TEPKİ

Avukatlar, bu sırada adliye önünde bekleyen arzuhalcilerle tartıştı. Arzuhalciler ise avukatlara tepki gösterdi.

Arzuhalcilerden Yusuf Yurttaşan, baronun daha evvel de aynı sebeple kendilerine dava açtığını ve salıverilme ettiklerini söyleyerek, bu kararı Avukat Batuhan Yılmaz’a gösterdi.

35 yıldır arzuhalcilik yaptığını belirten Yurttaşan, “Bizi daha evvel de duruşmaya verdiler. Duruşmayı biz kazandık ve Yargıtay da kararı onadı. Tekerrürden avukatlar ofisi bizi şikayet ediyor. Biz de onlara eskiki kararı gösteriyoruz. Biz arzuhalciyiz, yurttaşlara dayanakçı oluyoruz. Yurttaş avukata gitse bir arzuhali, 500 liraya yazar, biz 50 lira 100 liraya yazıyoruz. Biz avukatlık yapmıyoruz” diye konuştu. DHA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.