AKP’li eski vekil, gıda fiyatlarına ise isyan etti: Her şeye zam olur mu
88 okunma

AKP’li eski vekil, gıda fiyatlarına ise isyan etti: Her şeye zam olur mu

ABONE OL
Ekim 15, 2021 08:18
AKP’li eski vekil, gıda fiyatlarına ise isyan etti: Her şeye zam olur mu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

25 ve 26. Yarıyıl AKP Konya Milletvekili Hüsniye Erdoğan Konya’nın yerel televizyon kanalı Kanal42’de de yayınlanan Sümen Altı programında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Ekonomiye ait değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, doğalgaz, elektrik ve mazot maliyetlerine yapılan zamları muhalefetin geliştirdiğini ifade etti.

“DOĞALGAZ VE ELEKTRİK ZAMMINI MUHALEFET ŞİŞİRİYOR”

Girdi maliyetlerine göre zamların yapılması gerektiğini belirterek yapılan zamları korunan AKP’li Erdoğan şunları söyledi:

* Türkiye’de o kadar pahalı bir benzin yok. Muhalefet çok yükleniyor.

* Yurttaşa bir şey demiyorum ama onların tasalarına derman olacak yeniden biziz, yeniden AK Parti, yeniden Cumhurbaşkanımız önderliğinde yürüyen hak yolunun yolcuları.

* Geçen sene natürel gazın birim maliyeti 1.99’du, şuanda 2.33. Natürel gaza zam gelmiştir ama mini mini gelmiştir. Avrupa’ya bakıyorsunuz, İngiltere’ye vesaire… Hollanda, İsveç’te 3 kat çoğalmış maliyeti.

* Elektrik ile alakalı da maliyetler en az Türkiye’de. Avrupa ülkelerinde maliyetler iki katı. Türkiye, pandemi sürecinde kazananlar sınıfında yer aldı.

* Bunun misali de sihrime sayıları. Yahu kardeşim gelişen bir ülkeyiz başka bir deyişle. Natürel gaz ve elektrik zammını muhalefetin şişirdiğini düşünüyorum.

* Zam yapılmıyor değil, yapılmak zorunda. Girdi neyse, bir ölçü yansıması olacak. Belki şey bir misal olacak ama kaleciye top gelince azıcık yumuşatır ya göğsüyle, hükümet şuan aynen öyle yapıyor.

* Sayın Cumhurbaşkanımızın ben öğreniyorum, onun şefkatini, acımasını, halkımıza olan sevgisini, bağlılığını, sevdasını…

* O, topu alıp, azıcık göğsünde yumuşatıyor. Taşıyamayacak hale gelince de yükü zorunlu olarak yansıtıyor

“HER HAFTA HER ŞEYE ZAM KAZANÇ Mİ”

Fahiş besin çoğalışına ait ise marketçileri yargılayan Hüsniye Erdoğan, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

* Ben de alışveriş yaparken hakikaten maliyetlerde bir haftanın diğer haftaya uymadığını görüyorum ve üzülüyorum. Her hafta her şeye zam kazanç mi?

* Marketçilerin hepsini yargılamanın bir anlamı yok ama şayet bu noktada fırsatçılık yapanlar varsa da onları da buradan uyarmak istiyorum hem de acımaya gelmelerini istiyorum.

* Bunu kendimize yapmayalım. Acısını kendileri de sürükleyecek. Diğer taraftan pandeminin getirdiği güçlükler, bindirmeler, maliyet çoğalışları var.

* O da bir asıl ama bir makul olan var bir de makul olmayan var. Her hafta pirincin, bulgurun maliyeti değişir mi başka bir deyişle?

* Bu aziz halka haksızlık ediyorlar. Bu geminin içinde hepimiz varız. Batarsak hepimiz batacağız başka bir deyişle.

CANLI YAYINDA GÜÇ ANLAR YAŞADI

Erdoğan katıldığı programda KYK talebelerinin yemek porsiyonlarının küçültülmesine ait şikâyetlerine ait sorulan bir sualde ise güç anlar yaşadı.

Emine Erdoğan’ın porsiyonların küçültülmesine ait söylemlerini doğru bulduğunu söyleyen AKP’li daha önceki vekil Erdoğan, “Talebelerimiz anne ve babalarından ayrı olunca duygusal takıldıklarını düşünüyorum. Gençler bizim geleceğimiz. Porsiyonların küçültülmesinde ise peygamber efendimiz ‘midenin 3’te 1’ine akışkan, 3’te 1’ne gıda, 3’te 1’ini ise boş vazgeçin’ diyor. Biz sofraya oturunca sıcağı soğuğu, çorbası yemeği, salatasını yiyoruz. Ben KYK yurdunda nasıl yemek verildiğini de öğreniyorum. İsraf edilmemesi için porsiyonlar küçültülmüş olabilir, bundan emin değilim. Doymuyorlarsa tekerrür yemek isteyebilirler” dedi.

“SIKIŞTIRMA O KADAR”

Program sunucusu Mücahit Enes Turbil’in Talebelerin doymadıkları halde 2’inci defa yemek almak istediklerinde fiyat ödemek zorunda kaldıklarını belirtmesi üzerine ise Hüsniye Erdoğan, “Oraları çok detaylı öğrenmiyorum. Mücahit Bey, sen de sıkıştırma o kadar” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.