AKP’li Eroğlu: Türkiye’nin cürmü yüzde 1
104 okunma

AKP’li Eroğlu: Türkiye’nin cürmü yüzde 1

ABONE OL
Ekim 13, 2021 23:04
AKP’li Eroğlu: Türkiye’nin cürmü yüzde 1
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Büyük Millet Meclisi İklim Farklılığı Araştırma Kurulu Başkanı ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, muhtelif ziyaretlerde bulunmak üzere Kütahya’ya geldi.

Kütahya Valisi Ali Çelik’i makamında ziyaret eden Eroğlu, burada küresel iklim farklılığı ve Paris İklim Uyuşması ile alakalı konuştu. Küresel iklim farklılığının tam dünyanın problemi olduğunu belirterek atılacak adımlara dikkati sürükleyen Eroğlu, şunları söyledi:

“CÜRMÜ ÇOK AZ”

“Tam taraflarla yaptığım görüşmelerde Türkiye’nin küresel iklim farklılığındaki cürmü çok az. Yüzde 1 kadar. O kadar ufak. Ama öteki ülkelerin salgıladığı karbondioksit ve metan gazı seviyesi çok fazla.”

Meksika’nın Cancun kentinde tertip edilen Birleşmiş Milletler İklim Farklılığı Çerçeve Kontratı 16. Taraflar Konferansı’na katıldığını anımsatan Eroğlu, ‘Burada Türkiye’ye özel koşullar tanınmalı’ diyerek karar alındı” dedi.

“ENERJİNİN YÜZDE 52’Sİ YENİLENEBİLİR”

Son senelerdeki küresel iklim farklılığı ve Türkiye’deki kuraklık ile alakalı kurul olarak tüm müessese, kuruluş ve akademisyenleri dinlediklerini anlatan Eroğlu, Paris İklim Uyuşması’nın geçtiğimiz günlerde Meclis’te onaylandığını andırdırdı.

Türkiye’nin bu mevzuda çok çalışma yaptığını ve pak enerji noktasında Avrupa’da 2’nci, dünyada 7’nci sırada olduğunu ifade eden Eroğlu, şunları kaydoldu:

*Ülkemizdeki enerjinin yüzde 52’sini yenilenebilir pak enerji kaynaklarından sağlıyoruz. Ayrıca katı atık, atık su arıtma kuruluşları mevzusunda çok büyük saldırılar yaptık. Ayrılınmış yollar sayesinde trafikteki emisyon çok eksildi.

*Ayrıca termik santrallere filtre ve binalarda yalıtım mevzularında çalışmalar başladı. Tam şehirlere natürel gaz getirdik, kömür kullanımı eksildi. Türkiye bu mevzuda büyük bir gayret ediyor. Yeşil uzlaşma çerçevesinde de çalışmalarımız devam ediyor.

RAPOR KISA ZAMANDA SUNULACAK

Kurul olarak hazırladıkları raporu kısa zamanda kamuoyuyla paylaşacaklarını da aktaran Eroğlu, özellikle karbondioksit emerek oksijen veren yutak alanları artırmaya çalıştıklarını söyledi. Hükümetleri yarıyılında 5 milyar 100 milyon fidanı toprakla buluşturduklarını ifade eden Eroğlu, daha yeşil ve hoş bir Türkiye vazgeçmek için çalıştıklarını da sözlerine ilave etti. DHA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.