AKP’li belediyenin usule aykırı imar planı değişikliğine mahkeme ‘dur’ dedi
97 okunma

AKP’li belediyenin usule aykırı imar planı değişikliğine mahkeme ‘dur’ dedi

ABONE OL
Ekim 13, 2021 23:04
AKP’li belediyenin usule aykırı imar planı değişikliğine mahkeme ‘dur’ dedi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AKP’li Elazığ Belediyesi’nin 2020 senesinde belediye meclisinde onayladığı İmar Tasarıyı farklılığı duruşmaya takıldı. Türk Mühendis Ve Mimar Odaları Birliği’a bağlı Şehir Tasarıcıları Odası, belediyenin yapmış olduğu imar tasarıyı farklılıklarının imar mevzuatına ters olduğu bahanesiyle iptali için Elazığ 1. Yönet Duruşması’ne müracaat etmişti.  Duruşma ise AKP’li belediyenin yapmış olduğu imar farklılığının ‘imar mevzuatına, şehircilik ilke ve tasarılama tekniklerine ve kamu faydasına uygun olmadığı’ bahanesiyle yürütmenin durdurulmasına karar verdi.  AKP’li Elazığ Belediyesi ise kararın iptali için bir üst duruşma olan Gaziantep Bölge Yönet Duruşması’ne gitti.

“KAMU FAYDASINA TERS TÜM TASARILAMA ÇALIŞMALARINA KARŞI GAYRET EDECEĞİZ”

Kamu faydasını ters olan ve natürel varlıkları imha edecek tüm tasarılamalara karşı gayret edeceklerini belirten Şehir Tasarıcıları Odası Genel Sekreteri Ayhan Erdoğan LAFÇI’ye konuştu. Erdoğan, mevzuyla alakalı şu ifadeleri kullandı:

* Mevzubahisi tasarı çalışması araştırıldığında, özellikle yakın yarıyılda devirici bir zelzelenin yaşanmıştı. Elazığ kentinde tabanın jeolojik etüdü, tehlike incelemeyi, yerleşilebilirdik incelemeyi, eşik incelemeyi gibi tahlil ve araştırmalar yapılmaksızın yeni alanların yapılaşmaya açıldığı, kentteki yapı ve popülasyon yoğunluğu ciddi bir oranda artırılmasına karşın alakalı mevzuata ters olarak sosyal ve teknik altyapı hizmetlerinin iyileştirilmesi temel olmakla beraber dava mevzusu tasarı farklılığı ile sarih ve yeşil alan, sağlık kuruluşları alanı ve teknik altyapı alanlarında birey medyaya düsen alanın eksildiği; yanılgılı bilgi ve hesaplamalar sonucunda yanlış kararların alındığı, mevcut tasarı kararlarındaki hakın, aralıksız ve tamlığının bozulduğu; İmar mevzuatının minimum gereklerini bile yerine getirmediği tespit edilen İmar Tasarıyı çalışması tarafımızca davaya mevzu edilmiştir.

* Elazığ 1. Yönet Duruşması, karşılaması muhtemel olmayan yanılgılar ve mevzuat terslikleri kapsayan tasarının imar mevzuatına, şehircilik prensiplerine, tasarılama tekniklerine, kamu faydasına ve hakkaniyete uygun olmadığı kanısına varmış ve yürütmeyi durdurma kararı vermiştir.

* Bundan sonraki süreçte Belediye tarafından yürütülecek tasarılama çalışmalarının da takipçisi olacağımızı; ulus sıhhatini riske atan, kamu faydasına ters ve natürel varlıklarımızı imha edecek tüm tasarılama çalışmalarına karşı yasal çabamızı kararlılıkla sürdüreceğimizi belirtmek isterim”

ELAZIĞ BELEDİYESİ: KARARIN İPTALİ İÇİN İTİRAZIMIZI YAPTIK

Elazığ 1. Yönet Duruşmasının imar tasarıyı farklılığı kararına ait ‘yürütmeyi durdurma’ kararı vermesinin ardından Elazığ Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, şöyle denildi:

“11.05.2020 tarih ve 2020/63 Rakamlı Elazığ Belediye Meclisi kararıyla onaylanıp yürürlüğe giren 1/5000 ölçekli Nazım İmar Tasarıyı ve 1/1000 Uygulama İmar Tasarısının iptali için Türk Mühendis Ve Mimar Odaları Birliği Şehir Tasarıcıları Odası tarafından Elazığ 1. Yönet Duruşması’nde açılan ve devam eden davada bazı usuli ve biçimi nedenlerden dolayı İmar Tasarıyı’nın yürütmesinin durdurulmasına karar verilmiştir. Duruşmanın imar tasarının yürütülmesinin durdurulmasına ait ara kararının iptali için Gaziantep Bölge Yönet Duruşmasına legal itirazlar yapılmış olup, yasal süreç devam etmektedir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.