AKP’li belediye işçilerin alacağına çöktü
86 okunma

AKP’li belediye işçilerin alacağına çöktü

ABONE OL
Ekim 15, 2021 08:18
AKP’li belediye işçilerin alacağına çöktü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AKP’li Şanlıurfa’nın Eyyübiye Belediyesi’nde yaşanan ve “İşte AKP hakı” dedirten hadiselerin fitili, hükümetin,1 Nisan 2018 haysiyetiyle kamudaki kamudaki taşeron emekçileri kadroya, belediyelerdeki taşeron emekçileri de belediye firmalarına geçirme uygulamasıyla ateşlendi.

Ancak, bu geçişte emekçilerin fiyatları Yüksek Hakem Heyeti’nun YHK tanımladığı kontratlara ters olarak düşürülüp, kimilerinin ücreti de minimum fiyatın altında olarak tanımlandı.

Bu hukuksuzluk, Sayıştay müfettişlerince hazırlanan Eyyübiye Belediyesi 2018 Seneyi Kumpaslılık Teftiş Raporu’na da yansıdı.

Raporda, kadroya geçirilen 888 personelden yüzde 63’namın ücretinin düşürülerek kadroya alındığı, 552 çalışanın hak kaybına uğradığı belirtildi.

Raporda, 477 çalışanın ücretinin minimum fiyatın altında yakalandığı vurgulanarak, bu kanunsuzluğun giderilmesi gerektiği ifade edildi.

BAŞKAN VERDİĞİ LAFI TUTMADI

Dönemin AKP’li Belediye Başkanı Mehmet Ekinci’nin kendilerine öngördüğü ücret skalasının İş Hukuku’na ters olduğunu öne süren emekçiler, bağlı oldukları sendika aracılığıyla dava açtı.

Bu sırada yerel idareler tercihi sürecine girildi ve emekçilerin ücretini düşüren daha önceki başkan Ekinci aday gösterilmezken, AKP’nin Eyyübiye Belediye Başkan adayı olarak açıkladığı Mehmet Kuş, emekçilerle toplandı.

Kuş emekçilere, “Emekçilerimizin mağduriyetini biliyoruz. Biz alın terine saygılıyız. Kardeşlerimiz, terleri yere düşmeden allahın izniyle haklarını alacaklar. Bundan zerre kadar kuşkuları olmasın. Allahın İzniyle 1 Nisan’da belediye başkanı olursak kasveti çözeceğiz. Kimsenin hakkını kimse yiyemez. Emekçi kardeşlerimize de ben vicdandan saygı dinliyorum. Belediye başkanı olursam, hakları neyse emin olsunlar alacaklar” dedi.

Ancak, Kuş makamına oturduktan sonra bu taahhütlerini unuttu.

KANUNSUZLUK SAYIŞTAY RAPORLARINA GİRDİ

Bu süreçte Eyyübiye Belediyesi’nin 2018 hesap ve operasyonlarını araştıran Sayıştay müfettişleri, hazırladıkları 2018 Seneyi Kumpaslılık Teftiş Raporu’nda 888 emekçiden 477’sinin minimum fiyatın altında ücretle kadroya geçirildiği, Yüksek Hakem Heyeti’nun toplu iş sözleşmesiyle alakalı kararlarına karşın, 477 emekçinin 2019 seneyi için tanımlanan fiyatın minimum fiyatın altında olduğu belirtildi.

Raporda, belediyenin emekçilere minimum fiyatın altında ücret ödeyemeyeceğinin altı çizilirken, iş sözleşmeleri ve toplu iş sözleşmelerine  bunun aksine kararlar konulamayacağı da vurgulandı.

Sayıştay raporunda, patronun emekçilerin sosyal destekler nedeniyle indirim yapamayacağına da vurgu yapılıp, “Minimum Fiyat İdaremeliğine göre ise minimum fiyatın altında emekçi çalıştırılamayacağının karar altına alınmış olup, 2019 seneyi için tanımlanan minimum fiyatın altında fiyat ile çalışan emekçilerin fiyatları 2019 seneyi için yeni minimum fiyat seviyesine çıkarılmalıdır” düşüncesi bildirildi.

SENDİKA BELEDİYEYİ UYARDI

Bu süreçte şikayet üzerine SGK müfettişleri tarafından yapılan analizlerde de fiyatların İş Yasayı’na ters olarak düşürüldüğü tanımlanınca, emekçilerin bağlı olduğu HAK-İŞ’e bağlı Hizmet-İş Sendikası Eyyübiye Belediyesi’ni uyardı.

İhtarda, müfettişler tarafından yapılan analizlerde 335 emekçinin 1.5 minimum fiyat olan ücretinin 1 minimum fiyata düşürüldüğü, kalan emekçilerin ücretinin ise minimum fiyatın da altında kaldığı belirtilerek zorunlu düzenlemelerin yapılması arz edildi. Ancak, bu arz belediye tarafından kabul görmedi.

YA FERAGAT, YA İŞSİZLİK

Emekçilerin sendika yoluyla duruşmaya müracaat eterek kendilerine İş Yasayı’na ters operasyonlar uygulanıp ücretlerinin düşürülmesi ve minimum fiyatın altında çalıştıklarını beyan ederek açtıkları davaların belediye aleyhine izlediğini fark eden ve tercihten evvel meselelerin çözüleceği lafını veren Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, belediyenin Turkuaz Hizmet Sanayi ve Ticaret Anonim Firmayı’ne bağlı olarak çalışan emekçilerine, “Size günlük 10 TL zam yapalım. Geçmişe dönük prim, tazminat. Fazla çalışma, yol, yemek parası dahil tüm alacaklarınızdan feragat edin” teklifinde bulundu.

Ancak, emekçilerin ehemmiyetli kısmı bu öneriye sıcak bakmayınca kendilerine günlük 2 saat iş arama izniyle işten çıkarılma bildirileri sevk edildi.

Bunun üzerine emekçilerin tamamına yakını davalarını bıraktı ve 30 ile 50 bin lira arasındaki ölçülerde değişen alacaklarından feragat etti.

İddiaya göre alacaklarını istemekte katlanan bazı çalışanların ise görev yerleri değiştirildi.

Başkan Kuş, emekçilerin alacaklarından feragat etmeleri için arabulucuk uygulama başlatılmasını ise sosyal medya hesabından ‘Müjde’ olarak duyurdu.

Emekçilerin imza attığı arabulucuk uyuşmasına göre kendilerine aylık 10 TL zam yapıldı.

“AKP’NİN HAKI BU KADAR”

AKP’li Eyyübiye Belediyesi’nin emekçilerin haklarını gasp ettiğini korunan CHP Eyyübiye İlçe Başkanı Avukat İbrahim Halil Alagöz, belediyenin İş Yasayı’na ters olarak ücret indirimi yaptığını belirterek, “Bu da yetmezmiş gibi insanları minimum fiyatın dahi altında çalıştırıyor. İnsanlar hukuk ile hakkını aldığında ise sıtmayı gösterip vefatla tehdit ederek alacaklarına sanki çöküyor. İşte AKP’nin adındaki hakı bu kadar” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.