AKP talep etti, CHP’ye led ekran yasağı getirildi
20 okunma

AKP talep etti, CHP’ye led ekran yasağı getirildi

ABONE OL
Mayıs 26, 2023 09:09
AKP talep etti, CHP’ye led ekran yasağı getirildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bursa’da AKP’nin talebi üzerine CHP tarafından Kent Meydanı’nına kurulan dev ekran, Osmangazi İlçe Seçim Heyeti kararı ile yasaklandı. Kararın CHP ve UYGUN Partili üyelerin muhalefet şerhine rağmen oy çokluğuyla alındığını belirten CHP Bursa Vilayet Lideri Turgut Özkan, “Alınan kararın içeriğine bakıldığında sudan sebeplerle itiraz edildiğini, Kent Meydanı Bursa Valiliği’nce ilan edilen resmi miting alanı olmasına rağmen, bu gerçek göz arkası edilerek LED ekran kurulumunun yasaklandığını görüyoruz. Bu kararın hukuksal değil, siyasi olduğunu düşünüyoruz” dedi.

KARAR OY ÇOKLUĞU İLE ALINDI

CHP Vilayet Başkanlığı Kent Meydanı’na kurduğu LED ekrandan Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun TBMM küme toplantılarındaki konuşmalarından kesitlerin yanı sıra toplumsal medyada Babala TV’de yaptığı konuşmalar yayınlamıştı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun, yayınlandığı andan itibaren birinci 24 saatte 20 milyon görüntüleme alan programındaki konuşmalarının “sadece karalama niteliği taşıdığı” teziyle yaptığı başvuruyu görüşen Osmangazi İlçe Seçim Konseyi, imajlı propagandanın yalnızca seçim ofislerinde yapılabileceği gerekçesiyle CHP ve ÂLÂ Partili üyelerin muhalefetine karşın, oy çokluğuyla karar alarak dev ekranı yasakladı.

“PROPAGANDA HAKKIMIZI ELİMİZDEN ALMAYA ÇALIŞIYORLAR”

CHP Bursa Vilayet Lideri Turgut Özkan, alınan kararın türel değil siyasi olduğuna inandığını belirterek şöyle konuştu:

“Devletin her türlü imkanını hukuksuzca sonuna kadar kullanan AKP iktidarının, muhalefetin varlığına bile katlanamadığını esasen biliyoruz. Teknik imkan ve prosedürlerden yararlanarak propaganda yapma hakkımızı elimizden almaya çalışıyorlar. Hukukçularımızla bu karara karşı atılacak adımları ele alıyoruz. Dev ekranda gösterilen içeriği, toplumsal medyada birinci 24 saatte 20 milyon kişi izledi. Bu içerikten neden rahatsız olduklarını anlamak için bu sayı kafidir. 28 Mayıs’taki Cumhurbaşkanlığı ikinci tıp seçimi, bu yasakçı zihniyetle özgür Türkiye seçenekleri ortasında geçecektir. Vatanını seven 28 Mayıs’ta sandığa gitsin.”

ELEKTRİĞİ KESMİŞLERDİ

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik montajlı görüntülere karşılık vermek için CHP’nin Bursa Kent Meydanı’nda kurduğu dev ekranın elektriği, dün AKP’li Büyükşehir Belediyesi’nin talimatıyla kesilmiş, reaksiyonlar üzerine 2 saat sonra ekrana yine elektrik verilmişti. Mudanya’da ise ekranda Kılıçdaroğlu’nun konuştuğu sırada AKP seçim aracından yüksek sesle müzik yayını yapılmıştı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.