Akdeniz fokları için ‘mağaralara girmeyin’ uyarısı
16 okunma

Akdeniz fokları için ‘mağaralara girmeyin’ uyarısı

ABONE OL
Mayıs 26, 2023 08:54
Akdeniz fokları için ‘mağaralara girmeyin’ uyarısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Akdeniz fokları, son aylarda Antalya’nın çeşitli bölgelerinde balıkçılar ve tıp teknesiyle gezen tatilciler tarafından sıklıkla görüntülenmeye başlandı.

Antalya falezler, Kaleiçi Yat Limanı ile Kekova, Kaş ve Gazipaşa kıyılarında kameralara yansıyan şirin fokların toplumsal medyada yayınlanan manzaraları ilgi çekerken, fokların doğum yaptıkları alanlara kano yahut tekneyle girilmesi uzmanları endişelendiriyor.

“FOKLAR PAK DENİZLERDE YAŞAR”

Akdeniz Üniversitesi Su Eserleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, Akdeniz foklarının endemik bir canlı tipi olduğunu söyledi.

Bu fok cinsinin yüzde 75’inin Yunanistan ve Türkiye kıyılarında yaşadığını belirten Gökoğlu, “Özellikle kayalık ve adalar bölgelerinde, insanın ayak basmadığı yerlerde hayatlarını sürdüren canlılar. Akdeniz fokları denizin kirlenmediğinin en değerli göstergelerindendir. Zira foklar pak denizlerde yaşar” dedi.

Son vakitlerde müdafaa önlemlerinin alınması ve insanların bilinçlenmesiyle fok sayısının arttığı bilgisini veren Gökoğlu, “Son yapılan araştırmalarda 500 ila 600 olan Akdeniz foku sayısı 750’lere yükseldi. Bu bizi keyifli etti. Birkaç gün evvel Kaş’ta 2 yavru yan yana görüntülendi. Kaş bölgesi Akdeniz fokları için kıymetli bir ömür alanı. Bizi sevindiren görüntülerdi” diye konuştu.

Gökoğlu, fokların insan hareketliğinin olduğu yerlerden uzaklaştığını vurgulayarak kelamlarına şöyle devam etti:

“Falezlerde, adalar ve kayalık bölgelerin etrafında kano sporu yapanlar mağaraların içine kadar giriyorlar. Küçük tekneler turistleri mağaraya kadar sokuyor. Bu türlü bir durumda anne fok mağarayı terk ediyor. Şayet mağarada yavru varsa açlıktan ölebiliyor. Bölgedeki Akdeniz foku popülasyonu, maalesef bu nedenle azalıyor. Kıyı bandında yürüyüş yaparken Akdeniz foku görmek büyük bir ayrıcalık. Bu ayrıcalığı yaşamaya devam etmek istiyorsak onların ömür alanlarından uzak durmalıyız.”

“İNSANLAR TARAFINDAN BESLENMEMELİ”

Kaleiçi Yat Limanı’na daima giren bir Akdeniz fokunun olduğunu anlatan Gökoğlu, “Fok, Kaleiçi Yat Limanı’ndaki teknecilerin adeta maskotu üzere oldu. Bilhassa fırtınalı günlerde yavrusunu korumak için yat limanına getiriyor. Balıkçılar vakit zaman bu fokları balıkla besliyor. Akdeniz fokları mutlaka beşerler tarafından beslenmemeli. Beslenmeye alıştığı için daima teknelerin peşinden gidebiliyor, pervane çarpmasıyla ya da tekneden atılan ağa takılarak ölebiliyorlar” sözlerini kullandı. (AA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.