Aileleri uyardılar! Sosyal medyada ‘Bayılma Oyunu’na dikkat…
29 okunma

Aileleri uyardılar! Sosyal medyada ‘Bayılma Oyunu’na dikkat…

ABONE OL
Haziran 1, 2023 21:57
Aileleri uyardılar! Sosyal medyada ‘Bayılma Oyunu’na dikkat…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

YouTube’da seyrettiği nefes tutma oyunu yüzünden 2018’de, 13 yaşındaki oğlu Griffin’i kaybeden McGrath, ABD’de kamu bağışlarıyla desteklenen yayın kuruluşu NPR’a yaptığı açıklamada, “Çok geç olana kadar bir şeylerin aksi gittiğini bilmiyordum.” dedi.

Wisconsin eyaletinin Madison kentinde yaşayan acılı anne, oğlunun kurbanı olduğu nefes tutma oyunu hakkında, “Zorluklar olduğunu duymuştuk. Ancak ölümcül olanların olduğunu hiç bilmiyordum.” tabirini kullandı.

“BUZDAĞININ YALNIZCA GÖRÜNEN KISMI”

ABD’li anne, YouTube, TikTok üzere toplumsal medya ortamlarında, emsal haldeki tehlikeli içerikler yüzünden hayatını kaybeden çocukların sayısının çok yüksek olduğunu, lakin seslerini gereğince duyuramadıklarını anlattı.

“Bu, buzdağının yalnızca görünen kısmı. Bildiğimiz tek şey, haberlere çıkan yahut birbirini bulan beşerler.” diyen McGrath, YouTube’un ana firması Alphabet’in hissedarlarına karşı bir konuşmaya hazırlandığını, toplumsal medya şirketinin ziyanlı içeriklerini kaldırmayan kontrol komitesinin üçüncü taraflarca incelenmesi davetinde bulunacağını belirtti.

DÜNYA GENELİNDE YAKLAŞIK 1385 ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ

Sosyal medyadaki tehlikeli içerikler nedeniyle 2010’da hayatını kaybeden Erick isimli çocuğun annesi Judy Rogg tarafından kurulan Erick’s Cause isimli kar hedefi gütmeyen tertibe nazaran, internetteki boğulma görüntüleri yüzünden dünya genelinde hayatını kaybeden çocukların sayısı 1385’e yükseldi.

Erickscause.org sitesinde paylaşılan grafik tablosunda, çevrimiçi oyun nedeniyle hayatını kaybeden çocukların ezici çoğunluğunun ABD ve batı Avrupa ülkelerinde olduğu görüldü.

YouTube sözcüsü Brittany Stagnaro, boğulma yahut boğulma ile gayret içeren görüntülerin platformdan kaldırıldığını belirtirken, Annie McGrath, bu çeşit görüntülerin kimilerinin yıllarca sitede kaldığını ve bu içeriklerle ilgili günlük bildirimde bulunmaya devam ettiğini öne sürdü.

Söz konusu sorunla ilgili geçen yıl bir küme ebeveynle birlikte Kongre binasına gelerek siyasetçileri uyaran McGrath, nefes tutma oyununun dışında, çocukların internette seyrettikleri intihar, sistemsiz beslenme, uyuşturucu kullanımı üzere içeriklerden de etkilenerek mevtle sonuçlanan tecrübelere giriştiklerini kaydetti.

ABD Sıhhat Bakanı Xavier Becerra geçen hafta birinci kere, toplumsal medyanın çocukların ve gençlerin refahı üzerinde “derin bir risk” taşıyabileceğini belirten bir kılavuz yayınlarken, son altı ayda, çocukları çevrimiçi ortamda inançta tutmayı amaçlayan federal ve eyalet seviyesinde bir dizi yasa tasarısı çıkarıldı.

Çocukların her gün saatlerce vakit geçirdikleri toplumsal medyadaki nefes tutma görüntüleri, ihtarlara karşın yıllardır kelam konusu mecralarda kalmaya devam ederken, uzmanlar, bu eğilimin bayılmaya, beyin hasarına, nöbetlere ve hatta vefata yol açabileceğini söylüyor. (AA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.