AFAD müdürü o bölgeye dikkat çekti: Aktif olan suskun fay hatları var
185 okunma

AFAD müdürü o bölgeye dikkat çekti: Aktif olan suskun fay hatları var

ABONE OL
Haziran 2, 2023 09:08
AFAD müdürü o bölgeye dikkat çekti: Aktif olan suskun fay hatları var
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sempozyuma katılmak üzere geldiği Sivas’ta açıklamada bulunan Tatar, sarsıntının akabinde yaraların sarılması noktasında başlatılan çalışmaların her alanda aralıksız devam ettiğini belirtti.

Tatar, sarsıntıya karşı kentlerin kesinlikle dirençli hale getirilmesi gerektiğine dikkati çekerek, “Bir zelzele olduğunda, bir afet karşımıza çıktığında binalarımızın yıkılmaması gerekiyor zira binalar yıkıldığında ne yazık ki vatandaşlarımızı da kaybediyoruz.” dedi.

Ülkenin her yerinde riskli yapıların belirlenmesi gerektiğini söz eden Tatar, “Riskli yapıları kesinlikle aşikâr bir plan dahilinde dönüştürmemiz son derece büyük ehemmiyet taşıyor. Bu manada devletimiz birinci etapta İstanbul’da ‘Yarısı Bizden’ kampanyasıyla bu projeyi başlattı. Bu, ilerleyen periyotlarda yüksek sarsıntı riski altındaki başka vilayetlerimizde yaygınlaştırılarak sürecektir. Vatandaşlarımızın buna kesinlikle büyük bir heyecanla katılmaları, bu işin değerini kavramaları son derece değerli.” diye konuştu.

Tatar, öbür değerli mevzunun ise vatandaşların afet öncesi, sırası ve sonrasında yanlışsız davranış değişikliğine gitmesi olduğunu, bu kapsamda AFAD uyumunda sarsıntı tatbikatlarının süreceğini aktardı.

KONTEYNER SAYISI 200 BİNİ BULACAK

Deprem bölgelerinde çok değerli işler yapıldığını vurgulayan Tatar, şu ana kadar 130 bini aşkın konteyner kurulduğunu, haziran sonuna kadar bu sayının 200 bini bulacağını kaydetti.

Bu sürecin evre aşama devam edeceğini anlatan Tatar, şunları söyledi:

*Bunun bir sonraki etabı da vatandaşlarımızın kalıcı konutlarına kavuşması, bir yandan da bu süreç devam ediyor. Bir yandan orada her gün 1,5 milyon öğün yemek dağıtılıyor, bu çok kıymetli.

*Her gün depremzedelere 4 milyon ekmek dağıtılıyor, kumanyalar, birebir yardımlar derken orada büyük bir operasyon yürütülüyor. Bu manada da devletimizin tüm kurumları Türkiye afet müdahale planı kapsamında AFAD’ın uyumunda misyonlarını çok önemli biçimde yürütüyor.”

“7-10 METREYE KADAR YER DEĞİŞTİRMİŞ ALANLAR VAR”

Tatar, bölgede yaşanan iki büyük zelzele sonrası birbirinden farklı 7 farklı fay modülünün kırıldığını, dünyanın hiçbir bölgesinde, hiçbir jeolojik ortamında bu türlü bir afetin yaşanmadığını lisana getirdi.

Fay kırılmaları nedeniyle 7-8 metreye varan yatay tarafta yer değiştirmeler yaşandığına değinen Tatar, “Bunlar bölgede hem jeolojik manada yüzey kırığı oluştururken, başka yandan afet kadastrosu diye isimlendirdiğimiz 7-10 metreye kadar yer değiştirmiş parseller, tarla hudutları, binalar, yerleşim yerleri var. Bunların her birinin başka farklı çalışılması gerekiyor. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü bununla ilgili çalışmaları yapıyor.” tabirlerini kullandı.

Orhan Tatar

Türkiye’de etkin 485 fay sınırından her birinin 5,5 ve üzeri büyüklükte sarsıntı üretme potansiyeli bulunduğuna işaret eden Tatar, bu fayların en son ne vakit yıkıcı zelzele ürettiği, hangi büyüklükte sarsıntı meydana geldiği üzere parametrelerinin bilinmesi gerektiğini belirtti.

Tatar, bu parametrelerin bilinmesi durumunda o fayın gelecekte sarsıntı üretme potansiyelinin daha yeterli anlaşılacağını anlatarak, şunları kaydetti:

*AFAD’ın içinde olduğu Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, MTA Genel Müdürlüğümüz ve TÜBİTAK ile bütün faylar çalışılmaya başlandı, bu çok kıymetli bir basamak.

*Sivas özelinde yahut Orta Anadolu özelinde çok uzun yıllar zelzele üretmemiş lakin faal olduğunu bildiğimiz, uzun yıllar sessiz olan fay sınırları var.

*Bu fay sınırlarının hasar yaratması için illa bir yerleşim yerinden geçmesi de gerekmiyor, bunu Elazığ ve İzmir’de gördük. Büsbütün tabandan kaynaklanan sorunlar oldu.

*O açıdan Sivas her ne kadar içinden faal fay çizgisi geçen kent olmasa bile Suşehri, Doğanşar, Koyulhisar, Gölova, Akıncılar ilçelerimizin içinden Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun değişik kolları geçiyor.

*Şarkışla civarından Meczuplar fay sınırının değişik kolları geçiyor. Buraların sarsıntı üretme potansiyeli var. Bir zelzele ürettiğinde de azamî sarsıntı üreteceği pahalar biliniyor. Her halükarda bir zelzele olduğunda Sivas ve bu bölgede bulunan tüm kentlerimizde riskli yapıların belirlenmesi gerekir.

*Bizim bir an evvel bu kentlerimizi daha dirençli hale getirmemiz gerekiyor. Bu çeşit yerlerde taban çok değerli ve Sivas’ın bu manada bilhassa yerin güzel olmadığını bildiğimiz alanlarını daha dirençli hale getirmemiz gerekiyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.