ABD Savunma Bakanlığı Yöneticisi: Çin, Dünyayı Domine Edecek
82 okunma

ABD Savunma Bakanlığı Yöneticisi: Çin, Dünyayı Domine Edecek

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:41
ABD Savunma Bakanlığı Yöneticisi: Çin, Dünyayı Domine Edecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tüm dünya Amerika Birleşik Devletleri ordusunu bir numara olarak kabul etse de Amerika Birleşik Devletlerili yetkililer, askeri eforlarından pek de memnun değil. Hatta geçtiğimiz hafta, bu mevzuyla alakalı çok dikkat toplayan bir büyüme de yaşandı. Amerika Birleşik Devletleri Korunma Bakanlığı‘nın yazılım kısmından mesul bir numaralı adı Nicolas Chaillan, bu görevinden istifa etti. İstifa açıklamasında bunun bir protesto olduğunu belirten Pentagon yetkilisi, ordudaki teknolojik mutasyonun çok yavaş olduğunu vurguladı.

Yaşananlarla alakalı olarak Financial Times’a konuşan Nicolas Chaillan, Amerika Birleşik Devletlerini topa yakaladığı bazı açıklamalarda bulundu. Özellikle de Çin üzerinden değerlendirmelerde bulunan Chaillan, Çin’in küresel çapta hakimiyet kurmak için çalıştığını ancak Amerika Birleşik Devletlerinin buna karşı hiçbir şey yapmadığını söyledi. Daha Önceki Pentagon idareyicisine göre Amerika Birleşik Devletleri, 15-20 seneye Çin ile çaba edemeyecek hale gelecek. 

“Çin, siber kapasite ve suni zekâda çok iyi”

Çin vs. ABD

Nicolas Chaillan’a göre Çin, siber kapasite ve suni zihin mevzusunda çok iyi konumda ve giderek de daha fazla kuvvetleniyor. Bu da Çin’in bir müddet sonra tüm dünyayı domine etmesine yol kalemtıraş. Üstelik Chaillan için yeni nesil teknolojiler, Amerika Birleşik Devletlerinin bir müddettir üzerinde çalıştığı F-35 adlı savaş uçağından dahi çok daha ehemmiyetli. “Çin, gelecekte dünyayı domine edecek. Medyadan jeopolitiğe her alanda, bu vaziyet değişmeyecek. Bazı hükümet ünitelerinde, Amerika Birleşik Devletlerinin siber korunması ‘anaokulu seviyesinde’ “. diyen yetkili ad, vaziyetten ne kadar rahatsız olduğunu sarihçe dile getirmiş gidişatta.

Geçtiğimiz hafta istifa eden Pentagon yetkilisi, sadece Amerika Birleşik Devletleri hükümetine çatmadı. Amerika Birleşik Devletlerili şirketlere de rest sürükleyen Chaillan, Çinli firmaların hükümet için çalışırken başta Google olmak üzere Amerika Birleşik Devletlerili firmaların hükümet ile iş birliği yapmamasına karşı olduğunu ve bu vaziyetin Amerika Birleşik Devletlerine hıyanet olduğunu belirtiyor. Çin ile alakalı çok fazla şey bildiğini ifade eden Nicolas Chaillan, Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’nde konuşmak ve bunları açıklamak istediğini de söyledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.