DOLAR

23,6012

1.83%
EURO

25,5297

1.38%
ALTIN(gr)

1.486,29

1,74%
BİST 100

5554

1,74%
ABD ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 1,3 büyüdü
18 okunma

ABD ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 1,3 büyüdü

ABONE OL
Mayıs 25, 2023 14:07
ABD ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 1,3 büyüdü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD iktisadı, bu yılın birinci çeyreğinde yüzde 1,3 ile beklentilerin üzerinde büyüdü.

ABD Ticaret Bakanlığı, ocak-mart periyoduna ilişkin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verisine ait ikinci varsayımları açıkladı.

Buna nazaran, ABD’de GSYH, bu yılın birinci çeyreğinde yıllıklandırılmış olarak yüzde 1,3 arttı.

Söz konusu devirde büyüme verisinde üst istikametli revizyona gidilirken, piyasa beklentisi iktisadın birinci çeyrekte yüzde 1,1 büyüdüğü tarafındaydı.

Ülkenin GSYH verisine ait nisan ayında yayımlanan öncü bilgilerde, iktisadın yılın birinci çeyreğinde yüzde 1,1 büyüdüğü kaydedilmişti.

Ülke iktisadı, 2022’nin son çeyreğinde yüzde 2,6 büyürken, geçen yılın genelinde yüzde 2,1 büyüme performansı göstermişti.

REVİZYONDA, ÖZEL STOK YATIRIMLARI TESİRLİ OLDU

ABD iktisadının yılın birinci çeyreğindeki büyümesinde, tüketici harcamaları, ihracat, federal kamu harcamaları, eyalet ve lokal kamu harcamaları ile konut dışı sabit yatırımlardaki artış tesirli oldu. Birebir periyotta özel stok yatırımları ve konut sabit yatırımlarında ise azalış kaydedildi.

İlk çeyreğe ilişkin GSYH’deki revizyonda, özel stok yatırımlarındaki üst istikametli revizyon belirleyici oldu.

Yılın birinci çeyreğinde şahsî tüketim harcamaları fiyat endeksindeki artış yüzde 4,2 olarak kaydedildi. Beklentilere paralel bir seyir izleyen ferdî tüketim harcamaları fiyat endeksi, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 3,7 artmıştı.

Gıda ve güç harcamalarının hesaplama dışı tutulduğu çekirdek şahsî tüketim harcamaları fiyat endeksindeki artış da yüzde 4,9’dan yüzde 5’e revize edildi. Piyasa beklentileri, çekirdek ferdî tüketim harcamaları fiyat endeksinin bu devirde yüzde 4,9 artması tarafındaydı. Çekirdek şahsî tüketim harcamaları fiyat endeksi, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 4,4 artış kaydetmişti. (AA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.