DOLAR

22,1934

2.89%
EURO

23,9644

3.25%
ALTIN(gr)

1.401,44

2,97%
BİST 100

5388.8

2,97%
AB ile Pfizer Covid-19 aşısı sözleşmesini revize etti
19 okunma

AB ile Pfizer Covid-19 aşısı sözleşmesini revize etti

ABONE OL
Mayıs 26, 2023 13:01
AB ile Pfizer Covid-19 aşısı sözleşmesini revize etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupa Birliği (AB) ile BioNTech-Pfizer, salgın sırasında yaptıkları Covid-19 aşı alım mukavelesindeki ölçüsü azaltmak ve teslim müddetini uzatma konusunda anlaştı.

AB Kurulu, üye 27 ülke ismine Covid-19 aşıları alımı için BioNTech-Pfizer ile yapılan kontrat değişikliği görüşmeleri sonucunda muahede sağlandığını duyurdu.

Açıklamada, AB ve aşı geliştiren BioNTech-Pfizer’ın yeni muhtaçlıklar doğrultusunda mukaveledeki değişikliklerde uzlaştığı belirtildi.

Mevcut aşı tedarik mukavelesinde yapılan değişikliğin düzelen epidemiyolojik durumu dikkate aldığı söz edilen açıklamada, gelecekte kaygı duyulan Covid-19 varyantlarının ortaya çıkması durumunda aşıya erişimin süreceği kaydedildi.

AZALAN TALEP NEDENİYLE KONTRATTA DEĞİŞİKLİK İSTENİYORDU

Açıklamada, değişiklikle mevcut aşı mukavelesinde üye ülkeler tarafından alınacak aşı dozu ölçüsünün azaldığına işaret edilerek, muhakkak bir fiyat karşılığında başlangıç kontratındaki dozların opsiyonlu doza dönüştürüleceği bildirildi.

Üye ülkelerin aşıları teslim alabileceği müddetin de uzatıldığı belirtilen açıklamada, bu dozların 4 yıl sonrasına kadar tedarik edilebileceği söz edildi.

AB ülkeleri, azalan aşı talebi nedeniyle Komisyon’un üreticilerle yaptığı Covid-19 aşı mukavelelerinde değişiklik talep ediyordu.

AB, 2021’de BioNTech-Pfizer ile 2023 yılı sonuna kadar 900 milyon dozu opsiyonlu, toplam 1,8 milyar doz Covid-19 aşısı alımına yönelik 3’üncü mukaveleyi imzalamıştı.

İPTAL İÇİN ÖDENECEK SAYI PAYLAŞILMIYOR

Talep olmadığı için bu kontrattaki 900 milyon dozun yaklaşık yarıya yakını teslim edilmedi.

Ayrıca, AB mukaveledeki ek alım opsiyonunu da uygulamaya koymadı.

Sözleşme değişikliğiyle AB’nin satın alma taahhüdünde bulunduğu doz ölçüsü düşüyor. Fakat AB iptal edilen her doz için bir fiyat ödemek zorunda kalıyor.

Söz konusu aşıların fiyatı ve iptal için ödenecek sayı ise paylaşılmıyor.

AB Komitesi, Covid-19 salgınıyla çabada kimi ilaç ve aşı üreticilerinden yüksek ölçülerde aşı temin etmişti. Komite, Covid-19 aşı temini için en yüklü mukavelesini Pfizer-BioNTech ile yapmıştı. (AA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.