9’lar Çarpım Tablosunu Hatırlıyoruz: Merkez Bankası’nın Yıl Sonu Dolar Tahmini Güncellendi
70 okunma

9’lar Çarpım Tablosunu Hatırlıyoruz: Merkez Bankası’nın Yıl Sonu Dolar Tahmini Güncellendi

ABONE OL
Ekim 15, 2021 08:08
9’lar Çarpım Tablosunu Hatırlıyoruz: Merkez Bankası’nın Yıl Sonu Dolar Tahmini Güncellendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Piyasa katılımcıları anketinin bir evvelki neticelerine göre 2021 sonu dolar temennisi 8,92 TL seviyesindeydi. Ancak bu temenniye aylar evvelinden erişildi. Ekim ayı anketine göre 2021 sene sonu için yeni dolar TL kuru temennisi 9,22’ye yükseldi. 

Merkez Bankası tarafından tertip edilen anketin neticelerine göre sene sonu hem sene sonu hem de 24 ay sonrası enflasyon ve TÜFE temennilerinde de yükseliş var. 

Dolardaki rekor çoğalış temennisi enflasyon ve TÜFE’yi de yukarıya sürükleyebilir:

dolar tl

Bir evvelki ankette 2021 sene sonu enflasyon temennisi %16,74 seviyesindeydi, yeni temenni %17,93’e yükseldi. 12 ay sonrası için tanımlanan TÜFE temennisi bir evvelki ankete göre %12,94 seviyesindeydi, yeni anketle beraber %13,91 24 ay sonrası enflasyon temennisi %10,27’den %10,71’e yükseldi. 2021 sonu Gayri Safi Yurtiçi Hasıla temennisi %8,2’den %8,9’a yükseldi.  2022 seneyi için sihrime temennisi ise %4,2 seviyesinde kaldı. 

Bu neticelerin Merkez Bankası tarafından tertip edilen, piyasadaki katılımcıların dahil olduğu ankete göre olduğunu belirtelim. IMF, Türkiye’nin 2022 seneyi sihrime varsayımı yükseltirken yurt içi piyasadaki temennilerin sabit kalması ayrıca dikkat çekici.

Bu sayılar ne anlama geliyor, özellikle dolar bazlı maliyeti bulunan teknolojik ürünler nasıl etkilenecek? 

teknolojik ürün

Son senelerde doların çoğalışı nedeni ile yurt dışında maliyeti sabit olan uslu telefon, bilgisayar ve tablet gibi son kullanıcı ürünlerinin maliyetleri ülkemizde giderek arkasıydı. Artık iyi bir telefon için psikolojik hudut 10.000 TL, hatta daha fazla. Üretici şirketler, ürünlerini Türkiye’deki kur farkını gidermek için daha düşük kâr marjı ile satışa çıkarsalar da ödentiler de ilave edilince harcayıcının cebinden çıkan sayı yavaş yavaş çoğalarak katlanmaya devam ediyor. 

Anket neticeleri, teknolojik ürünleri Türkiye’ye getiren tüm şirketleri de ilgilendiriyor. Hemen değil, ancak önümüzdeki aylarda, özellikle de Aralık ve Ocak yarıyılında uslu telefon, bilgisayar, tablet ve öteki teknolojik ürün maliyetlerinde çoğalış görmeyi bekliyoruz. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.